Geçmişe Dönüş: Aslan Kral

Filmlerin yeniden yapılması kolay değildir, özellikle de söz konusu film birçok insanın çocukluğunun bir parçası olan bir filmse. Aslan Kral Disney için bir klasik, bir baş tacıdır. Bu makalede, bu filmin önemini inceleyeceğiz.
Geçmişe Dönüş: Aslan Kral
Leah Padalino

Yazan ve doğrulayan film eleştirmeni Leah Padalino.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Disney nostaljiyi bir satış stratejisi olarak kullanıyor. Günümüzde 90’ların Disney filmlerinin yani Disney Rönesans’ın birçok yeniden yapımı vardır. Bu yeniden yapımlar, insanları sinemaya gitmeye ve geçmişi yeniden ziyaret etmeye teşvik ediyor, ancak muhtemelen standartlarına uymayacaklar. Yeniden yapılan son filmlerden biri de en sevilen filmlerden biridir. Aslan Kral, zamanımızın Hamlet’idir.

Disney Rönesans stüdyo için muhteşem bir dönemdi. 1989 ve 1999 yılları arasında Disney, Mulan, Tarzan, Herkül, Güzel ve Çirkin, Küçük Denizkızı ve elbette Aslan Kral gibi filmleri vizyona sürdü.

Bu dönem hem yetişkinlerin hem de çocukların keyif aldığı birçok film yapıldı. O zamanlar çığır açan teknoloji ile oluşturulan bu filmler Disney’in büyüsünü üst seviyelere taşıdı.

İnternetten önceki yıllarda, filmler insanların hayatlarının daha da büyük bir parçasıydı. Sinemaya gitmek çok önemli ve heyecan verici bir deneyimdi.

Aslan Kral bir atılımdı. Herkes bu filmden bahsediyordu, herkes filmi sevmişti. Bu cazibe başarılı bir müzikalin yolunu açtı, günümüzde de bu müzikal hala sahnelenmektedir. Şimdi, Disney bunu geri getirmek ve bu harika film deneyimini yeniden seyircilere sunmak istedi.

aslan kral sahnesi

Aslan Kral neden yeniden çekildi?

Kısa cevap: çünkü çok karlıdır. Adil olmak gerekirse, işin içinde başka karmaşık şeyler de vardır. İzleyiciler, bir çocukluk klasiğinin bu yeni versiyonunu görmek için akın edecekler, ancak yeniden yapımlara karşı çok eleştirel de olabilirler.

Bu yeniden yapım başka bir nedenden dolayı çok özeldir. Diğer klasik Disney yeniden yapımları daha yaratıcı özgürlükler içerebilirken, Aslan Kral bunların çoğunu içermez. Aslan Kral çoğu insan için, gelmiş geçmiş en iyi Disney filmlerinden biridir, diğerleri için ise, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biridir.

Bu nedenle, nostalji ve bağlılık yaratıcı özgürlüğe karşı oynayabilir. Bir bakıma, Aslan Kral dokunulmazdır. Değiştirilemez çünkü insanlar eklenecek detayları eleştirecektir.

Bir yeniden yapımın gerçekleştirilmesinin, hikayeyi farklı bir açıdan anlatmaktan tutun da güncel hale getirmek kadar geniş bir yelpazede nedenleri vardır. Aslan Kral ile ilgili ilginç olan şey ise, bu filmin halihazırda ünlü bir eser olan Hamlet‘in bir versiyonu olmasıdır. Hayvanlar aleminde olduğu için farklı bir bakış açısıyla anlatılmaktadır.

2019 yapımına dikkat ederseniz, yapımcılarının bir klasiği ele almanın ne kadar zor olduğunun farkında olduklarını anlayabilirsiniz, böylece orijinaline aşırı derecede sadık kalmışlardır. Bu nedenle, yeni bi yorum sunmadılarsa bile, bu gerekli miydi? Amaç geçmişe bir yolculuk muydu yoksa yalnızca kar etmek miydi? Amaç kar etmek olsa bile, seyirciler sinemalara akın etti ve onlara nostalji sunuldu.

Aynı zamanda oldukça keyifli bir filmdir. Harika görsellere sahiptir, ama aynı zamanda unutulabilir bir çabadır. Yeni veya yenilikçi olan neredeyse hiçbir şey göstermez. Bununla birlikte, insanlar muhtemelen yeni bir şey istemiyorlardı. Herkes çocukluğunu hatırlamaktan mutlu görünüyordu.

scar ile mağara sahnesi

Hamlet’in hayaleti

Aslan Kral Hamlet‘in bir yorumudur. Benzerlikler vardır, fakat bu aile dostu bir çabadır. O zamanlar Hamlet çığır açıyordu, karakterlerini ve psikolojik özelliklerini ele alıyordu, o dönem düşünülemez bir şeydi bu. Trajediler evrensel edebiyat üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Hamlet‘i referans olarak kullanmanın yanı sıra, Aslan Kral karakterlerinin duygularına, hislerine ve motivasyonlarına odaklandı. Hikayesi hayvanlar açısından anlatılsa da, insani duyguları derin bir biçimde ele alabilir.

Hamlet sadece intikamla ilgili değildir, aynı zamanda insan doğası ve analiz etmesi bir zevk olan karakterlerle de ilgilidir. Aslan Kral’da Mufasa ve oğluyla olan ilişkisini öğrenirsiniz. Bu şekilde intikam haklı çıkar ve çocuklar filmle empati kurabilirler.

Aslan Kral Hamlet‘inkine benzer bir plana sahiptir, ancak halkın hayal gücünde ve Disney’de bir kimlik yaratmıştır. Trajedi, komedi ve müzik yoluyla izleyici sevilen birinin kaybına tanıklık eder. Yeniden yapım karakterleri daha derinden yorumluyor ve çocuksu animasyonu ardında bırakıyor.

simba ve nala

Aslan Kral ve günümüzdeki önemi

2019’un Aslan Kral‘ı, katma değeri olan güncellenmiş bir anlatı sunuyor. Filmin mesajı, insanlığın kaynaklarını nasıl kullandığı ve doğanın gerçek değeri ile ilgilidir.

Yaşam döngüsü hala ana temadır. Mufasa, Simba’ya hayvanlardan bitkilere kadar tüm canlıların önemli olduğunu anlamanın önemini açıklıyor. Açgözlülüğün bizi yozlaştırmasına izin verirsek ve dünyayı kötüye kullanırsak, yaşam döngüsü kırılacak ve yaşam artık olmayacak.

Aslanlar, başka hayvanlardan beslenen güçlü hayvanlar olarak görülür. Ancak Mufasa, ölümden sonra bedenlerinin önemine dikkat çekiyor. Bitkilerin yetişeceği ve hayvanları besleyeceği toprağı besleyecekler.

Herkes yaşam döngüsüne pozisyonlarını kötüye kullanmadankatkıda bulunursa, hayat zaman zaman adaletsiz görünse de uyumlu ve mümkün olacaktır.

Scar, açgözlülüğü, yozlaşmayı ve her şeye ve herkese sahip olma arzusunu somutlaştırır. Krallığındaki diğer hayvanları ya da bitkilerin artık büyümemesini umursamıyor. Bir bakıma Scar kendisinin ve dünyasının yıkımına katkıda bulunur.

Bu mesaj, dünyamıza, karşı karşıya olduğumuz iklim krizine ve eşitsizlik ve istismarla ilgili sorunlara paralellik sunuyor. Orijinaline yakın kalmak, orijinal mesajını kucaklar ve onu mevcut gerçekliğimize getirir, böylece halkın ekranda gördükleriyle kendini özdeşleştirmesini sağlar.

Aslan Kral her zaman bir Disney klasiği olacak ve muhtemelen birkaç yıl içinde insanlar bu yeni uyarlamayı hatırlamayacaklar. Nostalji her zaman devam edecek, çocukluğunuzu hatırlamanıza, orijinaline geri dönmek istemenize ve hayatınızın müziğinin bir parçası olan şarkıları söylemenize neden olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.