Logo image
Logo image

Atlantis Ve Disney Filmlerinde Kadınların Rolü

4 dakika
Atlantis Ve Disney Filmlerinde Kadınların Rolü
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Camila Thomas
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Disney’in animasyon filmleri birkaç nesil boyunca milyonlarca çocuğa eşlik etti. Bu filmler arasında bazılarının diğerlerinden çok daha popüler olduğu herkes tarafından bilinir. Belki de en az hatırlanan Disney filmlerinden biri Atlantis: Kayıp İmparatorluk. Yine de Atlantis, sanatsal beceri ve karakterlerinin ekseriyeti açısından olağanüstü bir örnek teşkil eder.

Atlantis: Kayıp İmparatorluk, 2001 yapımı, yapımcılığını Disney’in üstlendiği bir filmdir. Notre Dame’ın Kamburu’nun da yaratıcıları olan Gary Trousdale ve Kirk Wise tarafından yaratılmıştır. Film bize farklı milletlerden ve farklı kültürel geçmişe sahip, inanılmaz derecede çeşitlilik gösteren bir karakter grubu sunar. Film, Jules Verne’nin hikayelerinden, özellikle de Dünya’nın Merkezine Yolculuk‘tan esinlenmiştir. Bununla birlikte, Atlantis, geleceğe ait bir estetiğe ve steam punk tarzına sahiptir.

Ana karakterlerden biri, dilbilimci ve tarihçi olan Milo Thatch‘tır. Atlantis kayıp şehrini aramak için sefere çıkmışken, Milo diğer maceraperestlerle karşılaşır. Liderleri, esrarengiz Helga Sinclair’in eşlik ettiği güçlü ve kararlı bir adam olan Komutan Rourke’tur. Aynı zamanda İtalyan bir yıkım uzmanı olan Vinny Santorini ile onlara katılır. Bir de Fransız jeolog Mole Moliere ve Afrikalı-Amerikalı doktor, Dr. Joshua Sweet vardır. Ve bunlara ek olarak, maceracı bir genç olan tamirci Audrey Ramírez ve gemi operatörü Wilhelmina Packard.

Atlantis, macera dolu bir film

Some figure

Atlantis şehrinin

Yüzyıllar sonra, 1914’te, kariyeri ve diller hakkında tutkulu, genç bir tarihçi olan Milo Thatch ile tanışırız. Eksantrik bir milyonerin, kayıp Atlantis krallığını bulmak için bir soruşturmayı finanse ettiğini öğreniriz. Bu milyoner, Milo’yu, tarih, mitler ve hiyeroglif çevirisi konusunda bir uzman olarak işe alır.

Denize açıldıktan kısa bir süre sonra, ekip, teknelerini yok eden muazzam deniz canavarlarıyla karşılaşır. Bununla birlikte, kurtulan grup, bir su altı mağarası bulmayı ve okyanus tabanını yeraltından takip etmeyi başarır. Bir süre yolculuk yaptıktan sonra, sefer sonunda Atlantis’in kayıp krallığını bulurlar. Burada, daha sonra şehrin büyülü kalbini canlandırmak için Milo’ya yardım edecek, savaşçı Prenses Kidagakash (Kida) ile tanışırız.

Milo ve Kida antik yazıtları çevirirken, komutan Rourke, Atlantis kralına karşı komplo kurar. Şehri canlı tutan güçlü kristali çalmak için ona suikast düzenler. Çalma işlemini başardıktan sonra, mağaralar aracılığıyla şehirden kaçmaya çalışır.

Bununla birlikte, Prenses Kida liderliğindeki Atlantis şehrinin vatandaşları Milo’nun grubu eşliğinde, komutan Rourke’ye karşı mücadele eder ve onu yener. Ve Rourke, ihanet ettiği Helga Sinclair tarafından vurulur.

Kristali şehre geri döndürmeyi başardıkları zaman, Atlantis ihtişamını yeniden kazanır. Halk, Kida’yı Atlantis’in kraliçesi ilan eder ve Milo onunla kalır. Keşif gezisi grubunun geri kalanı, Atlantis halkı tarafından kendilerine hediye edilen muazzam servetle İngiltere’ye dönmeye karar verir.

Disney filmlerinde kadınların rolü

Some figure

Disney filmlerinde ana karakter olarak güçlü, bağımsız kadınları görmek çok nadiren mümkün.

Geleneksel Disney prensesinin olağan görüntüsü, her zaman elbise giyen, narin tenli, ince ve güzel bir kadındır. Gözünüzün önüne sadece Pamuk Prenses ya da Uyuyan Güzel’deki gibi bir karakter getirmeniz yeterli. Bu basmakalıp Disney kadınları da her zaman iyi bir ruh halindedir. Bunlar, genel olarak, filmlerdeki asıl ana karakterleri, yani erkekleri destekleyen karakterlerdir.

Bu duruma bir örnek olarak, Güzel ve Çirkin‘de hayatı etrafındaki erkekler etrafında dönen Belle verilebilir. Gaston’a olan sevgisi, babasının hayatını kurtarması ve Canavar’a eşlik etmesi, ona önem vermesi ve onu sevmesi. Bir kadın ana karakterin olduğu birkaç durumda da (Mulan ve Pocahontas’ta olduğu gibi bir savaşçı), hikayedeki tek önemli kadın onlardır.

Bu nedenle, Atlantis tüm animasyon Disney filmleri arasında öncü bir filmdir. Çocuklar ve gençler için yaratılan animasyon filmlerde kadınların rolünü savunur. Film boyunca farklı rolleri yerine getirebilen birden fazla kadın karakter karşımıza çıkar.

Atlantis’deki kadınlar

Her şeyin önünde, halkını çaresizce kurtarmak isteyen ancak bunu nasıl yapacağını bilmeyen savaşçı bir prenses olan Kida’yı buluruz. Kida’nın kaderinde halkına rehberlik etmek ve onu korumak vardır ve bu uğurda babasının isteklerine karşı gelmeye karar verir. Eski kehanet metinlerini tercüme etmek için Milo ile bir ittifak kurar, çünkü Atlantis’in ihtişamını kurtarmanın tek yolu budur.

Filmin en karizmatik karakterlerden biri Audrey’dir. Bu cesur genç kızın geleneksel olarak erkeklerle ilişkilendirilen bir mesleği vardır: o bir tamircidir. Audrey, babası, oğlu olsun istediği ancak bunun yerine iki kız çocuğu olduğu için mekanikle ilgilenmeye başladığını itiraf eder. O, sosyal beklentilerin kendisini engellemesine izin vermeyen bir genç kız, bir gün kendi atölyesine sahip olmayı hayal eden bir girişimcidir.

Some figure

Terazinin diğer ucunda, tamamen hedeflerine ulaşmaya odaklanan, heybetli ve gizemli bir kadın olan Helga Sinclair vardır. Baştan çıkarıcı bir rol oynayan bu kadın, bunu sadece hedeflerine ulaşmak için kullanır. Helga, Komutan Rourke ile müttefik olmasına rağmen, hala güçlü bir karakterdir ve kendine ait motivasyonlar taşır. Son olarak, Rourke’nin kendisi tarafından ölümcül bir şekilde yaralanır, ihanetinin intikamını almak için onu vurur ve öldürür.

Gençlerin takip edeceği örnekler

Bazıları, toplumun çocuklara yansıttığı sterotiplerden filmlerin sorumlu olmadığını söyler. Bununla birlikte, çok sayıda çalışma daha farklı bir şeyi gösteriyor. Yetişkinlerin davranışları ile büyürken takip ettikleri modeller ve örnekler arasında buldukları bağlantı gibi.

Bu nedenle, çocukların sinemada karşılaştıkları pozitif kadın rollerden etkilenmesi çok önemlidir. Güçlü, akıllı ve bağımsız kadın karakterlerle çevrili bir ortamda büyüyen kız çocuklarının ileride yetenekli ve özerk kadınlar olması daha olasıdır.

“Hayatlarımız, çocuklarımıza verdiğimiz hediyelerle hatırlanır.”

– Preston B. Whitmore

Atlantis, Disney’in animasyon filmlerinde kadınların daha kapsamlı bir temsilinin yolunu açtı. Kadınları yetenekli, zeki ve bağımsız bireyler olarak tasvir eden bir dizi önemli filme öncü oldu. Frozen (2013) ve daha sonrasında Moana (2016) bu geleneğe katıldı.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.