Eski Sevgiliyle Arkadaş Kalmak İyi Midir?

Eski Sevgiliyle Arkadaş Kalmak İyi Midir?

Son Güncelleme: 03 Haziran, 2017

Eski sevgilinizle arkadaş kalmanın en sağlıklı ya da doğru seçenek olmadığı hakkında çok şey söylenmiştir, çünkü tekrar birbirinize ilgi duyma olasılığı vardır. İlişkinin türü değişmiş bile olsa hoşlanmadığımız o dinamiğe girmemiz mümkündür.

Bazı uzmanlar, eski partnerinizin yer almadığı yeni bir hayat kurmanız açısından eski sevgilinizden ayrıldıktan sonra ilişkinizi tamamen kesmenizin daha doğru olduğunu ileri sürüyor. Diğer yandan, farklı düşünen ve güzel bir ilişki yaşadığınız kişinin hayatınıza farklı açıdan olumlu bir şey katabileceği fikrini savunan uzmanlar da vardır.  

Eski sevgilinizle arkadaş olmamanız için nedenler 

Zehirli bir ilişki yaşadıysanız,eski sevgilinizle arkadaş kalmanız iyi bir fikir değildir. Bu, hayatınıza olumlu hiçbir şey katmayan biridir. Tam tersine, sizi bir sorunlar denizinde boğar. Zehirli ilişkiler çerçevesinde bilhassa ciddi bir örnek olarak herhangi bir türde tacizin yaşandığı ilişkileri verebiliriz.

Diğer yandan, hepimiz biliyoruz ki sırf bir ilişki sona erdi diye romantik bakış açısıyla anlaşılan anlamda aşkın, ilişkideki kişilerin kalbinden silindiği söylenemez. Duygular paylaşılmışsa, bu hisler iki kişide de kalmaya devam eder – çoğu kez, çift tekrar bir araya gelir. Yukarıda sözünü ettiğimiz türden olaylar yaşanmamışsa tabi.

Duygular paylaşılmamışsa,  ayrılık karmaşıklaşır. Aşık olan kişi, yakınlık ve uzaklık konusunda tartışmaya başlar. Hisleri nedeniyle eski partnerlerini kendilerine yakın tutmak isterler. Ama ayrılmış olmanın verdiği duygular nedeniyle de o kişiden uzaklaşırlar. Bu nedenle, her şeyi bu şekilde bitirmek, ilişkiyi yok eder.

Eski partnerinizle ilişkinizi tamamen kesmeyi savunan argümanlardan biri de yeni sevgilinizle çatışmadan kaçınmaktır. Bir kişide kıskançlığa yol açacak bir insan varsa o da birlikte oldukları kişinin eski partneridir. Eski erkek ve kız arkadaşlar, mevcut partner tarafından bir baştan çıkma kaynağı olarak görülür. Bu kişiler şu an paylaştıkları aşka zarar verebilecek zayıf noktalardan biridir.

Bu yüzden yeni partnerinizin, eski bir alevi söndürmek için eski sevgilinizle ilişkinizi sonlandırmanızda ısrarcı olması normaldir. Genelde bunu dolaylı bir şekilde yaparlar: çok fazla çatışma yaratarak partnerin artık dayanamaz hâle gelmesine ve eski ilişkisini tamamen sonlandırmasını sağlarlar. Ne var ki bu çıkmaz bir sokak değildir: olgun kişiler, durumla baş edebilir ve çatışma ya da ayrılığa yol açmayacak şekilde duruma uyum sağlayabilir.

Pozitif bir yanı var mı? 

Olabilir. Aşkın bitmesi ilişkinin sona ermesi anlamına gelmez. Esasen, bir zamanlar birbirini sevmiş kişiler, bunu gösterme biçimleri değişse bile daima birbirini umursar. Başka bir deyişle, sizin için önemli olan kişiler, önemli olmayı bırakmaz ve temasta kalıp kalmamanız fark etmez.

Eski partnerimiz, bizi tanıyordur, canımızı yakan şeyleri ve umutlarımızı biliyordur. Belki aşk sona ermiştir ama yine de yüzümüzü okuyabilir ve bizi belli ölçüde anlayabilirler. Bu elde etmesi çok güç bir şeydir. Güçlenmesi yılları almış harika ilişkiler vardır.  

Neden bizi mutlu etmeye devam edemezler ki? Neden yaşamımıza olumlu bir şey getirmeye devam edemesinler? Şu an için bu sorulara yeterli ve evrensel bir cevap bulamıyorum.

Sonunda eski partnerinizle temasta kalmak kişisel bir karardır. Bazı riskleri beraberinde getirebilir ve çatışmalara yol açabilir ama aynı zamanda büyük bir fayda ve mutluluk kaynağı da olabilir. Akıllı olması gereken kişi sizsiniz. Bahsettiğimiz ve sizin aklınıza gelebilecek hususları göz önüne alarak en doğru kararı alın.

Resim: Dragunsk Usf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.