Logo image
Logo image

Eski Sevgilinizle Daha İyi Geçinmenin 7 Yolu

3 dakika
Eski Sevgilinizle Daha İyi Geçinmenin 7 Yolu
Son Güncelleme: 26 Ocak, 2017

Eski sevgilinizle daha iyi geçinmeyi isteyip istememek çok kişisel bir konudur. Buna rağmen, eskiden partneriniz olan biriyle iyi geçinmenin pek çok avantajı vardır. Dostça geçinmek her zaman kolay olmasa da, örneğin bir çocuğunuz olması veya bir nedenden birbirinizi sıklıkla görmeniz gerekmesi gibi durumlarda çok önemli olabilir.

Hayat sürprizlerle doludur ve başınıza ne geleceğini asla bilemezsiniz. İyi geçinmemeniz yalnızca negatif sonuçlar doğuracaktır ve bu negatiflik ilişkinizle ilgili her şeye yansıyacaktır.

Some figure

Aşağıda eski sevgilinizle iyi geçinmenizde ve ilişkinizi sağlıklı bir şekilde sürdürmenizde yardımcı olabilecek bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

1. Geçmişi arkanızda bırakın 

Geçmiş ilerlemenize izin vermeyen çok ağır bir yüktür. Hataları, yalanları, aldatmaları ve sıkıntıyı geride bırakın. Geleceğe bakın ve sırtlarınızdan yükleri atın. Deneyimlerden ders alın, yanınıza almanız gereken tek şey onlardır. 

Eğer geçmişin tüm yüklerini yanınızda taşırsanız ne eski sevgilinizin gözlerinin içine bakabilir ne de onunla sohbet edebilirsiniz. Aynı iş yerinde çalışıyorsanız, çocuklarınız ya da ortak arkadaşlarınız varsa bu her şeyi mahvedebilir, diğer ilişkilerinizi hatta iş hayatınızı negatif yönde etkileyebilir. Onunla dost olmak zorunda değilsiniz ama hayat boyu düşman olmanıza da gerek yok.

2. Çözümü olmayan konular hakkında tartışmayın

Bazen her şeyi geride bırakmak kolay olmaz, durduk yere geçmişte karşılaştığınız bir sorun yeniden ortaya çıkar. Dilinizi ısırsanız da yeni tartışma konularının açılmasına engel olamazsınız. Problemin bir çözümü yoksa onun hakkında tartışmanın da bir anlamı yoktur. 

Öte yandan deneyimlerinizden eski eşinizle bir konu hakkında ne kadar süre konuşulabileceğini öğrendiniz, hatta tartışmanın iyi bir şekilde sonlanıp sonlanmayacağını bile tahmin edebilirsiniz. Seçiminizi yapın ve kazanamayacağınız bir savaş için silahlarınızı çekmeyin. Onları bir kenara bırakın ve konuyu değiştirin.

Some figure

Ancak…

3. Kendinizi savunun 

Gerektiğinde dimdik durmalı ve kendinizi savunmalısınız. Geçmişi geride bırakmak, aldığınız bazı kesin kararların sebeplerini unutmanız anlamına gelmez.

Siz başkalarına saygı duyuyorsunuz ve aynı şekilde saygı görmeyi hak ediyorsunuz. Her tartışmanın altında bir fikir ayrılığı yatar. Bu fikir ayrılıklarında saygı göstermek ve aynı saygıyı karşı taraftan beklemek ilişkinizi mümkün olduğu sürece dostluk çerçevesinde yürütmenize yardımcı olur.

4. Onu ve kendinizi affedin 

Bu kolay değildir ama gereklidir. İki kişinin arasındaki tüm sorunlarda her iki tarafın da payı vardır. Hem onu hem kendinizi affetmek, isteseniz de istemeniz de, hem ilerlemeniz hem de eski sevgilinizle dost kalabilmeniz için gereklidir.

Karşınızdaki kişiyi affetmemek öfkenizi, kininizi, intikam duygunuzu, acınızı besler. Bu duygular, yeni bir hayata başlamak ve gerçekten istediği kişi olmak isteyen biri için işe yaramaz duygulardır.

5. Şefkatli ve anlayışlı olun 

Eski sevgiliniz bunu hak etmese de şefkatli ve anlayışlı olun. Belki onlar bunu takdir etmez ama sizin vicdanınız rahat olacak. Onlara başınıza gelen her şeyi geride bıraktığınızı, her şeyin çoktan üstesinden geldiğinizi gösterin. Canınız yansa bile, baskının moralinizi düşürmek yeterli olmayacağını, aksine sizi güçlendireceğini ona kanıtlayın.

Şefkatli ve anlayışlı bir tavır içinizde kalan kini atmanızı ve sırtınızdaki tüm yüklerden kurtulmanızı sağlayacaktır. 

Some figure

6. Mesafeli davranın 

Eski sevgilinizle dost kalmak karmaşık duygulara kapılmanıza sebep olabilir. Arkadaşça, anlayışlı ve şefkatli davranmanız yanlış anlamalara yol açabilir.

Eğer ilişkinize bir şans daha vermek istiyorsanız, önce ayrılığa neyin sebep olduğunu bulmalı, bunun telafi edilebilir, değişken bir şey olduğundan emin olmalısınız. Çünkü bazen sadece karşınızdaki tarafın değil, sizin de isteseniz de değiştiremeyeceğiniz özellikleriniz olabilir.

Mesafeli davranmak yanlış anlamalardan kaçınmanın ve kendinizle ilgili şeyleri açıklamak için kendinize bir şans vermenin en iyi yoludur. 

7. Onun mutluluğunu ve kendi mutluluğunuzu yürekten arzulayın 

Aranızdaki ilişkinin yolunda gitmemiş olması mutlu olma hakkınızın olmadığı ya da ikinci bir şansı hak etmediğiniz anlamına gelmez. Hem siz hem de eski eşiniz mutlu olmayı ve ikinci bir şansı hak ediyorsunuz.

Eğer içinizde biriken kinden kurtulmayı başardıysanız, kıskançlık ya da özenme gibi duygulardan da kurtulmanın zamanı gelmiş demektir. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.