Logo image
Logo image

Duygusal Sağlığınız için Zehirli İnsanlardan Uzak Durun

3 dakika
Duygusal Sağlığınız için Zehirli İnsanlardan Uzak Durun
Son Güncelleme: 19 Şubat, 2017

Hepimiz, kendine özgü, içinden geldiği gibi davranan, hayallerinin peşinden koşan ve verdikleri kararlar için sorumluluk alan insanları severiz. Hiç kimseye de, sadece incitme ve kötüleme amacı taşıyan ve zehirli insanlardan gelen yorumlar karşında ne yapmaları gerektiğini söylemek istemeyiz.

Her türlü duruma adil bir şekilde yaklaşan ve yaşamını takdir eden, herhangi bir şekilde ödüllendirilme ya da övülme amacı içerisinde olmayan insanları severiz hepimiz. Bu güzel insanlar, hiç bir zaman bencil bir tutum içerisinde olmayıp, bize tüm kalpleri ile güvenir ve hayallerimizin peşinden gitmemiz adına bize cesaret aşılar.

Hayatımıza zarar vermek için kötülük peşinde olan insanlar ile baş etmek kolay değildir. Bu durum, insanların sözlerinin altında yatan niyetleri maskelendiği zaman ve duygularımızın bizi kör ettiği durumlardan ötürü bir çıkmaz sokağa giren ilişkiler için daha da karmaşık ve zorlayıcı bir hal alır.

İçinden çıkılmaz bu keşmekeşlerde, kendimizi sıklıkla bu ilişkiler sarmalı içerisinde buluruz. Bu şekilde yaşadığımız müddetçe, bu zehirli insanlardan ve onların olumsuz düşüncelerinden kendimizi duygusal olarak uzaklaştıramaz ve özgür biçimde bir hayat süremeyiz. Bu sebepten ötürü bu süreç oldukça zordur.

Some figure

İyi insanlar yaşamlarımız için gerçekten önemlidir

Etrafımızda olmasını istediğimiz insanlar, mutluluğun ve hüznün ne demek olduğunu bilenlerdir. Biz, başkalarına zarar vermeyen, herkesin yüzünde gülücükler açtıran, birisi düştüğü zaman kolundan tutup kaldıran insanları isteriz hayatımızda.

Sevdiğimiz insanlar, samimiyeti her zaman için ön planda tutup, dürüst bir şekilde konuşurlar. Onlar hem bize hem de kendilerine sadık olup, hayallerine ulaşmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Bize uyan değer yargılarına sahip oldukları ve geçmişten gelen duygusal yaralarımızı iyileştirdikleri için, bu güzel insanların hayatımızda yer almasını canı gönülden isteriz.

Bu güzel insanlar mutluluk yaratıp, olumsuz havanın dağılmasını sağlarlar. Kusurlarını kabul etmede asla utanç duymazlar ve hatalarını kabul ederek onlardan yeni dersler alırlar. Bu güzel insanlar, ruhumuzun kırık dökük parçalarını bir araya toplayıp, bizi her türlü kötülüklerden uzak tutarlar. 

Bu güzel insanlar, başkaları tarafından yargılanmaya karşı gelip, gerçekten kim olduğumuzu bize gösteren kimselerdir. Söylentilerden uzak durup, hayatımız ile ilgili olduk olmadık yorumlardan kaçınırlar. Ne kadar çaba sarf edilirse edilsin, asla ama asla dedikodu ile işleri olmaz. Onların cesur karakterleri, adaletsizlik karşısında her zaman ön cephede tüm haklıları savunur.

Zaman geçirmeyi tercih ettiğimiz insanlar, hassasiyetten anlayan kimselerdir. Bu insanlar, özlerinde iyi ve saygılıdırlar. Herhangi olumsuz bir şekilde hayatımıza müdahil olmazlar ve her zaman için kıstas belledikleri sağlam ahlak değerleri vardır.

Hayattaki tüm ince detayları takdir ettikleri ve mütevazi oldukları için bu güzel insanalara olan güvenimiz tamdır. Kendilerine ulaşılabilir hedefler belirleyip, kendi çıkarlarından daha ziyade, ortak bir payda içerisinde hareket ederek bir ilişki yaşarlar.

Some figure

Acıdan uzak durup, mutluluğa yaklaşmak

Gözlerimizi dünyaya açıp, hayatımızı zindana çeviren, yaşamı çileye çeviren insanlardan uzak durmak sağlığımızı için çok yararlıdır. Kendimizi geliştirmeye, yolumuzu bulmaya ve her türlü kötülükten uzak durmaya çalışırken bu tür insanlara hiç ama hiç gerek yoktur şu kısa hayatta.

Kendimizi bizi inciten insanlardan duygusal olarak uzak tutmak, korkudan, acıdan ve duygusal olarak bizi üzen her şeyden uzaklaşmak demektir. Bu sayede, kendimize olan saygımız sadece bize bağlı olacaktır. Başkalarının olumsuz duygu ve düşüncelerine karşı asla korunmasız ve savunmasız halde kalmayacağız.

Bu mesafeyi mutlaka fiziksel olarak yaratmaya çalışmayın; aksine, herhangi bir acıma duygusu hissetmeden ve bir sonraki hareketlerinin ne olacağını tahmin etmeye çalışmadan, şu anda olup bitenlerle kendimizi meşgul etmemize odaklanacağımız bir duygusal mesafe yaratalım.

Herhangi bir kişisel gelişim imkanı sunmayan ortamlardan kaçının; aksi halde bu tür yerlerde zaman geçirmek, bizi bizden alıp, mantığımızı kullanmamızı engeller ve duygusal sağlığımıza zarar verir. Hayat, bize hangi umutların zarar verebileceği endişesi ile yaşanamayacak kadar kısadır. 

Unutmayın ki, sadece biz başkalarının görüşlerini ve davranışlarını onaylayabiliriz. Bu nedenle, bu davranışların en önemlileri bize iyi davranan ve bizi seven insanların, hayatımızdaki önemidir. Ve hiçbir pişmanlık duymadan, bizi sevmeyen ve bize kötü davrananları uzak tutmaktır. Duygusal sağlığınızın ne kadar çabuk toparlanacağına siz de şaşıracaksınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.