Logo image
Logo image

Hayal Kırıklığı Yararlı Olabilir

4 dakika
Hayal Kırıklığı Yararlı Olabilir
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen hepimizin bir hayal kırıklığından diğerine sürüklendiği durumlar olabilir. Gözlerimizi açıp da nerede olduğumuzu fark edene kadar dibe batmış olabiliriz. Yanlış arkadaşlıklar, ikiyüzlü insanlar ve yanıltıcı hislerle çevrili yabancı bir ortama düşmüş olabiliriz. Kalbimizden arta kalan kırık parçaları toplayıp nihayet arkamıza bakmadan yola devam etmek için bu andan daha iyisi yoktur. Kararlılık ve dengeyle harekete geçebiliriz.

Sporcuların psikoloğu olan pek çok uzman, hayal kırıklığıyla nasıl mücadele edileceği konusunun sporculara öğretilen ilk derslerden biri olduğunu söylüyor. Rekabet içeren her türlü sporda, elbette bir kazanan bir de kaybeden olacaktır. Üstelik yarışlardan onları geri bırakacak herhangi bir yaralanma, dış etken veya antrenmanlarından bağımsız olarak yaşanacak herhangi bir problem olabilir.

“Eğer yeterince sessiz ve hazır olursak, her hayal kırıklığının ardından bir telafi buluruz.”

Henry David Thoreau

Hayat denen oyunda böyle şeyler hep olur. Fakat çok küçük yaşlardan beri bize eğer çok çalışırsak başarının garanti olduğu öğretildi. Ayrıca, eğer sevdiklerimizi önemsersek buna karşılık nezaket göreceğimiz de öğretildi. Ancak kimse hayatta her zaman iki kere ikinin dört etmediğini söylemedi. Ya da bulutlu günlerin masmavi gökyüzü olan günlerden daha fazla olduğunu… Kimse bize insanların hata yapmasının doğal olduğundan ya da mükemmel olmamanın, zıtlıkların normalliğinden söz etmedi.

Hayal kırıklığıyla her gün mücadele etmek zordur. İlginçtir ki, hayal kırıklığı, aşk ve pişmanlıktan sonra işlenmeye en değer üçüncü duygudur. Bu yüzden hayal kırıklığıyla ilgili bilmemiz gerekenlere odaklanmalıyız. Daha sonra bunu nasıl yapacağımızdan bahsedeceğiz…

Some figure

Hayal kırıklığı hayatta çok mu gerekli? Hayır, her zaman değil

Her zaman etrafınızda “Hayal kırıklığı hep kötü değildir, bunu deneyimlemek hayatta size büyümeniz için ihtiyacınız olan motivasyonu verir.” gibi sözler eden insanlar olabilir. Bu sözler belki sosyal medya profillerinde güzel durabilir ancak bu sözleri anlamak ve duruma uygun şekilde analiz etmek gerekir.

Öncelikle, hayatın anlamını öğrenmek için herkesin kalp kırıcı hayal kırıklıkları deneyimlemesi gerekmiyor. Bu yalnızca mümkün olduğunca erkenden baş etmesini öğrenmemiz gereken bir şeydir. Böylece durumla ilgili kontrolü elden bırakmamış oluruz. Aynı zamanda, hayal kırıklığı yalnıza düşük miktarda olursa yararlı olabilir. Böylece nasıl başa çıkacağınızı veya bu durumdan nasıl ders alabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Buna karşılık, günlük hayal kırıklıklarını nasıl alt edeceğinizi bilme ihtiyacını yinelemek önemlidir. Kendinizi hazır hissettiğiniz sürece sizi köşeye sıkıştıran, mücadele etmenizi zorlaştıran tamamen kaybolmanıza neden olan büyük hayal kırıklıklarını önleyebilirsiniz. Kısacası, hayal kırıklıkları üzerinde konuşulmadan öylece geride bırakılırsa, ilişkilerin sessiz katili olabilirler.

Some figure

Şunu bir anlığına düşünmeye çalışın: bazıları eşlerinin kendini küçümsemesine aldırmaz hatta günlük hayatta bunu benimsemiş olurlar. En yakın arkadaşımızın, çok önemli bir test sonucunu alacağımız günü unutmasını çok dert etmeyebiliriz. Çok büyük heyecanla üzerinde çalıştığımız proje için ailemizin “saçma” demesine aldırmayabiliriz.

Kimseyi incitmek istemediğimizden, bazen içine düştüğümüz hayal kırıklıklarını dillendirmekten çekiniriz. Bizi başkalarına bağlayan bu hassas iplerin zarar görmesinden korkarız. Ancak en önemlisi, çoğunlukla bu durumdan zarar görenin kendimiz olduğunu unutuyoruz; art arda yaşadığımız hayal kırıklıklarında boğuluyoruz. Sonunda bir gün uyanır da her şeyin yalan olduğunu anlarız. Ne kadar erken davranırsak, zamanında davranmayı da o kadar öğrenmiş oluruz.

Hayal kırıklığıyla savaşmanın en iyi yolları

Hayal kırıklığı, gerçekleşmemiş bir beklentiden çok daha fazlasıdır. Bulanıklaşan bir kesinlik, dayanıklılığını yitiren bir bağ, gözlerimizi açan soğuk bir rüzgar ve bazen kalbimizin etrafını çeviren kalın bir duvardır. Hayal kırıklığının b kadar can acıtmasının bir sebebi de kendimize yüklediğimiz sorumluluğa karşı başarısız olmak ve öfkelenmektir. Bu kadar çok şeyi nasıl kabullendim. Sığınağımı nasıl böyle dayanıksız kum üzerine inşa ettim?

Eğer bu gibi sorularla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemlere bir göz atın.

“Beklenmedik bir anda umutların hayal kırıklığına çıkması, o umut gerçekleşse bile asla iyileşmeyecek bir yara bırakır.”

Thomas Hardy

Some figure

Hayal kırıklığı denen düğümü çözün

Öncelikle önyargıları kırmayı öğrenmek gerekiyor. Bir kere bir şeyin sonucunu bilince, her şeyi önceden tahmin edebileceğimize olan inançtan bahsediyoruz. Öngöremediğimiz şeyler vardır hayatta, sonuçta elimizde bakıp geleceği görebileceğimiz kristal bir küre yok. En iyisi, olayları olduğu gibi kabul etmek ve kendimizi suçlamaktan veya bütün sorumluluğu omuzlarımıza almaktan vazgeçmektir.

Bir diğer önemli nokta ise aslında daha önce söz ettiğimiz bir şey. Küçük çaptaki hayal kırıklıklarıyla baş edebilme kabiliyetine sahip olmalıyız.  Daha büyük ve özgüvenimizi zedeleyecek olanlar gelmeden önce… Çok geç olmadan sizi endişelendiren şeyler hakkında zamanında konuşmayı unutmayın.

Son olarak, günlük yaşantımızda yeni bakış açıları kazanmaya odaklanmalıyız. İnsanız sonuçta; hata yapabileceğimizi kabullenmeliyiz. Hayal kuracak ve hayal kırıklığı yaşadığımızda üstesinden gelecek kadar güce sahibiz. Bu yüzden, bu sonsuz kazanma ve kaybetme döngüsüne alışmalıyız. Doğru yerin her zaman değişebileceği bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle planları yeniden düşünebilme ve gerekirse değiştirebilmeliyiz. Nereye gittiğimizi, kimle olduğumuzu hatta hedeflerimizi değiştirebilmeliyiz.

Bazen hayal kırıklığı, hayatın bizim için daha pek çok şey sakladığını söylemesinin bir yoludur…

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.