Logo image
Logo image

Erkeklerde Cinsel İktidarsızlığın Nedenleri Nelerdir?

4 dakika
Erkeklerde Cinsel İktidarsızlığın Nedenleri Nelerdir?
Tarafından yazılmıştır Alicia Escaño Hidalgo
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Erkeklerde cinsel iktidarsızlık, birçok erkek için büyük bir endişe konusu haline gelmiştir. Bir çift olarak, tatmin edici bir cinsel ilişkiye olanak tanıyan ereksiyonun elde edilememesi ya da sürdürülememesi, insanın büyük acı çekmesine ve hayal kırıklığı yaşamasına neden olur. Ayrıca bu durumdaki erkekler, kendilerini değersiz ve işe yaramaz hissedebilirler.

Erkesiyona atfedilen bu önem ve bundan duyulanaşırı endişe, iktidarsızlığın uzun bir süre boyunca devam edememesinin asıl nedenidir. Kişiyi, bir çıkış yolu olmayan, tek yönlü bir sokağa daha fazla sokar.

Bu durum, genellikle yaşlı erkekleri etkileyen bir problem olmakla birlikte, erektil disfonksiyon, artık pek çok genç erkeği etkilemektedir. Bundan mustarip olan erkeklerin dörtte biri, 40 yaşın altındadır. Bu, Milan’daki (İtalya) Vita-Salute Üniversitesinde görevli araştırmacı Paolo Capogrosso (MD) tarafından yürütülen ve Journal of Sexual Medicine (cinsel ilaç dergisi) dergisinde yayınlanan bir çalışmada da doğrulanmıştır.

Öyleyse, neden genç erkekler, kendi erkekliklerinin zirvesinde olması gerekirken, iktidarsızlıktan dert yanıyorlar? Mevcut yaşam tarzı, bu sorun hakkında bir çok şeyi açıklayabilir,  ama soruna sadece bu yandan bakamayız. Ayrıca cinsel ilişkiye haddinden fazla anlam yüklemekte bununla ilgili olabilir. Erkeklerin, cinsel dünyada bir “kahraman” gibi davranması ya da eşini hayal kırıklığına uğratmaması gerektiği fikri, cinsel iktidarsızlığa neden olan tetikleyiciler olarak görülebilir.

Cinsel iktidarsızlık ve yıkıcı talepler

Bugün yaşadığımız stres, birçok psikolojik patolojinin sebebidir ve bunlar arasında cinsel kapasitemiz de vardır. Obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi başlıca risk faktörleri, suç ortağı olarak ortaya çıksa da, stres esas zanlı gibi görünmektedir. Bu yüzden, çoğu durumda, cinsel iktidarsızlık, fiziksel kökenden daha ziyade, psikolojik bir alt yapıya sahiptir.

İktidarsızlığın asıl nedeni, cinselliğin tahribidir, ona gereğinden fazla önem arz etmektir. Cinsiyetin hem fiziksel hem de ilişkinin sağlığı açısından çok sayıda fayda getirdiği doğru olsa da, bir insanın değer ölçeğinde en önemli faktör olmamalıdır.

Some figure

Porno endüstrinin de bir şekilde sorumlu olduğu idealleştirilmiş cinsellik, erkeklerden daha fazlasını yapmasını talep etmektedir. Ve bu talepler olması gerektiği gibi yerine getirilmezse, o zaman bir insan kendini değersiz olarak görebilir. Bir kadını cinsel manada mutlu edemeyen erkek, başarısız olarak görülür. Eğer bir erkek, başarısızız olabileceği gerçeğini kabullenemez ise, başarısızlık korkusunun kendisi, iktidarsızlığa neden olan durum olur.

Yetersiz cinsel eğitim

Bu talepler, aldığımız yetersiz cinsel eğitimin bir sonucudur. Bu ön yargılı ve gerçekçi olmayan fikirler, toplumu bir çılgın ateş gibi yakmaktadır. Bu fikirlerden biri de, bir erkeğin, bir kadının tatminkarlık duygusundan sorumlu olmasıdır.

Peki bu taleplerin sonuçları nedir? Eğer bir erkek, bu taleplere karşılık veremediği zaman kendini değersiz hissettiğinde, ne olur? Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi- endişe. Hayatımızı dolu dolu yaşamamıza engel olan kaygı. Bizi zihinsel olarak engelleyen ve bu tıkanıklığı vücudumuza aktaran kaygı. Böylece bir kısır döngü ortaya çıkar.

Parasempatik sinir sistemi, ereksiyondan sorumludur. Büyük çabalar sonucunda bedenin dinlenmesinden ve rahatlamasından sorumlu olan sistemdir. Bu şekilde, bir ereksiyonu, heyecanlı olmak ile ilişkilendirsek de, gerçek şu ki, bunun gerçekleşmesi için kişinin rahatlamış olması gerekir. Bu, corpora cavernosa’nın kanla dolmasına ve bir ereksiyonun oluşturmasına izin verecektir.

Sorun şu ki, endişe duyduğumuzda ya da bir tür tehlike algıladığımız zaman,  alarm konumuna geçme ve hayatta kalmadan sorumlu olan sempatik sinir sistemi aktive olur, böylece parasempatik sistemi engellenir. Bu noktada, hayatta kalma dürtüsü, gerçekleşecek olan cinsel eylemden daha önemli olduğu için, işlev bozukluğu meydana gelir.

Cinsel iktidarsızlıktan nasıl kurtulabiliriz?

Yapabileceğimiz ilk şey, başımıza gelen olayı kabul etmektir. Ne kadar çok kavga ederseniz, o kadar çok endişeli olacağınızı unutmayın. Ve ne kadar endişeli olursanız, iktidarsızlık ihtimali o kadar fazla olur. Bu nedenle, hiç bitmeyen bu kısır döngüden çıkıp durumu kabullenmek daha faydalıdır.

Bu durumu kabul ettikten sonra, onu normal bir şey olarak algılayabiliriz artık. Daha sonra eşimiz ya da bir arkadaşımızla konuşmalıyız. Bir sonraki adım, problemi çözmeyi amaçlayan bazı alıştırmalar yapmak olacaktır. Tabii ki, burada erkekten hiçbir beklenti içerisinde olunmamalıdır, yoksa o kısır döngüye tekrar gireceğiz.

Egzersizlerden biri, bilişsel düzeyde, cinsiyetle olduğu kadar, disfonksiyon hakkındaki inançlarımızı ve yanlış kavrayışlarımızı değiştirmek olacaktır.

Some figure

Bunu yapmak için, kendi başımıza biraz araştırma yapabiliriz ya da konuyla ilgili tüm gerçekçi olmayan inançlarımızı ortadan kaldırabilecek bir uzmana danışabiliriz. Ayrıca “yapmalı” ve “etmeli” kelimelerini “tercihler” ya da “arzular” olarak değiştirerek işe koyulabiliriz. Davranış düzeyinde, eşimiz ile paradoksal istek pratiği yapmalıyız. Bu teknik, kendimizi bir ereksiyon ya da tam bir cinsel ilişkiye girmeyi zorlamayı içerir.

Masajlar ve oyunlar

Burada amaç, çiftin birbirine masaj yapması, yatak oyunları oynaması ve diğer zevkli aktiviteleri peşi sıra denemesi ve bunlardan birlikte zevk almasıdır. Daha fazla ilerlemek ve tam bir cinsel birleşme de bulunmak için herhangi bir talep olmamalıdır. Eğer egzersiz doğru yapılırsa, en olası sonuç, ereksiyonun görünmesidir. Çünkü kendimize izin verip, kaygının bizi engelleme ihtimalini ortadan kaldırdık.

Tamamlayıcı olarak, yoga veya farkındalık gibi bazı rahatlama teknikleri de uygulamaya değer. Bunlar daha bilinçli olmamızı ve parasempatik sinir sistemimizi aktive edebilmemizi sağlayacaktır. Tüm bunların, sizin mevcut durumunuza işaret ettiğini düşünüyorsanız, bunu saklamaya çalışmayın. Utanılacak bir durum değil bu. Utanç, çözümü bulmanızı engelleyecektir. Bir uzmana danışın ve bu egzersizleri uygulayın. İktidarsızlık sorununun nasıl ortadan kalktığına siz de şaşıracaksınız. Kendinize daha çok güvenip, daha önce olduğu gibi tekrar tatminkar bir cinsel yaşam sürmekten zevk alacaksınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.