Logo image
Logo image

Daha Sağlıklı Olmak İçin Yoga

2 dakika
Daha Sağlıklı Olmak İçin Yoga
Son Güncelleme: 30 Aralık, 2016

Yoga, yavaş yavaş tanınmaya başlamış çok eski bir gelenektir. Yoga, bedeni, zihni ve ruhu geliştirir. Duruş pozisyonları, meditasyon ve nefes alma teknikleri sayesinde yoga, sizi rahatlatır ve sağlığınızı olumlu şekilde etkiler. Öyle ki önleyici ve iyileştirici tedavilerde kullanılmıştır. Yoga yaparak ve beraberinde iyi beslenerek bizi daha iyi bir yaşama götürecek sağlığa ve huzura erişebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yoga, zihni geliştirir. Peki, yoganın diğer faydalarını biliyor musunuz? Aşağıda yoganın biz farkına dahi varmadan zihnimize nasıl yardımı olduğunu anlatacağız.

“Yoga barış, huzur ve sevincin kapılarını açan altın anahtardır.”

-B.K.S Iyengar

Yoga stresi azaltır

Günümüz dünyasında acele etmek, sürekli saate göre yaşamak, dakik olmak, zorunluluklar ve fazla mesai, kaçınılması güç şekilde stres ve sıkıntı yaratıyor. İşte bu nedenle yoga, sürekli stres yaşayan insanlar için harika bir egzersiz şekli.

Ama hepsi bu değil. Stres seviyemizi kontrol etmediğimiz takdirde depresyon ve anksiyete gibi daha ciddi sorunlar da hayatımıza girebilir. Peki yoga nasıl yardımcı olacak?

Some figure

Yoga, stres ile birlikte salgılanan bir hormon olan kortizol seviyemizi indirir

Yoga uykumuzu ve ruh halimizi iyileştirir

Kortizol konusunda söylediğimiz gibi serotonin de uykumuzu ve ruh halimizi düzenlemeye yardım eder. Stres ise daha az uyumamıza neden olur ve ruh halimizi kötü bir şekilde etkiler. Yani her şey birbirine bağlı!

Yoga yaparak serotonin seviyemizi azaltabiliriz ki bu da daha iyi dinlenmemizi sağlar. Daha iyi uyursanız, daha iyi bir şekilde uyanırsınız. Ne kadar yorgun olursanız, ruh haliniz de o kadar kötü olur. Öyleyse, hemen yoga yapmaya başlayın.

Depresyon ve anksiyete hastalarına fiziksel egzersiz tavsiye edildiğini duymuşsunuzdur. Çünkü egzersiz yaptığınızda serotonin seviyesi doğal olarak yükselir. Kanepeden kalkma zamanı…

Yoga ömrünüzü uzatır

Hayatın çok kısa olduğunu düşünen herkese güzel bir haberimiz var. Yoga ömrünüzü uzatır çünkü sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eder. Yoga yapmak, yaşlanmayı ve erken ölümleri önleyebilir. Ayrıca, dejeneratif hastalıkları da önleyebilir.

Vücudunuzun, yoganın etkilerini fark etmesi ne kadar sürer biliyor musunuz? Günde yalnızca 15 -20 dakika beynimizin ve nöronlarımızın değişiklikleri üretmeye başlaması için yeterlidir.

Beynimiz ve nöronlarımızda gerçekleşen bu değişiklikler, yalnızca stresimizi azaltıp daha iyi uyumamızı ve ömrümüzün uzamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha dayanıklı olmamıza ve konsantrasyon gücümüzün artmasına da yardımcı olur. Yoga koordinasyonu, konsantrasyonu, hafıza ve öğrenmeyi iyileştirir. Özellikle okula giden ve yüksek seviyede stres yaşayan kişiler için bu çok güzel haber.

Yoga ilişkileri iyileştirir

Yoga, ilişkilerimiz bakımından bize çok yardımcı olur. Sağlığımıza faydasının yanında duruş pozisyonları ve nefes alma teknikleri sayesinde esneklik kazanırız. Böylece leğen kemiği bölgesindeki kaslar kuvvetlenir, bu da cinsel yaşamımızda da iyileşmeyi sağlar.

Some figure

Bu kadar da değil. Yoga yapmak, erken boşalma ve cinsel tatminsizlik gibi sorunların çözümünde faydalı olabilir. Stres azalınca, kişinin libidosu ve cinsel gücü de artar. Sağlıklı ve canlı bir cinsel hayat, ilişkimizin yararına olacaktır.

Yoganın size sunduğu tüm faydaları biliyor muydunuz? Umarız günde sadece birkaç dakikanızı yogaya ayırarak daha sağlıklı yaşayabilir ve her gün yaşamınızı iyileştirebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.