Cinsel Zeka

Cinsel Zeka

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2017

Cinsel anlamda zeki olmak ve tatmin edici bir cinsel hayat yaşamak, fiziksel görünüm ya da baştan çıkarmada olağanüstü yeteneklere sahip olmak gibi özelliklere bağlı değildir. Hepimiz mutlu bir cinsel hayat için gerekli becerileri geliştirebiliriz.

Bu konuda bilinçli ya da bilinçsiz olalım, yaşamımızın bir bölümü cinsellik ve bu alanda duygusal istikrar kazanma etrafında döner. Fakat cinselliğin gerginlik ve hayal kırıklığına denk olduğu birçok durum mevcut.  

gece-cift

Bu konuda gerçekleştirilmiş farklı çalışmalarda, cinsel tatminsizliğin pek çok nedenle %60’ın üzerine çıktığı keşfedilmiştir. Bu oranın %50’sinde cinsel ilişkiler acı verici olarak algılanmış ve %35’ten fazla durumda ise ereksiyon bozukluğu tecrübe edilmiştir.

Cinsel zekanın yokluğu

Cinsel zekanın yokluğu, büyük ölçüde halk arasında yaygın mitler nedeniyle görülmektedir. Dolayısıyla, bu zayıflıkları ele alırken yeterli ve bilimsel bilgiye sahip olmamız gerekir.

Örneğin, orgazm deneyimi kadınlar ve erkeklerde farklı biçimde yaşanır. Erkeklerde, boşalma ile sonuçlanırken kadınlarda ilişkinin sonunda erotizm ve dokunuşlar ile birlikte deneyim devam eder.

Çoğu kişi aslında vücudunu tanımıyor. Belli uyarıcılara karşı nasıl tepki vereceklerini bilmiyorlar. Ayrıca kendilerini keşfetme sürecinde utanmaları nedeniyle belli engellerle karşılaşıyor olabilirler.

yatakta-aglayan-kiz

Dolayısıyla, cinsel ilişkilerde nelerden hoşlanıp nelerden rahatsız olduğumuzu kendimize sormamız gerekiyor. Böylece erotik keşif ve deneyim sınırları belirginleşecektir.

Ayrıca partnerimizle iletişim becerimizi geliştirerek kim olduğumuzu ve ne istediğimizi doğru bir şekilde anlatabilmemiz de çok önemli. Güven ve iyi iletişim, bir ilişkide cinsel zekanın temellerini oluşturur. Sadece bu yolla ortak anlaşmalara varabilir ve uyumlu olabiliriz.

Cinsel zekayı kullanmak

Etkili biçimde cinsel zekayı kullanabilmek, karşımızdakiyle bağlantı kurabilme becerisinden geçer. Hareket etmek ve partnerimizle etkileşime geçmek için istekli olmalıyız. Partnerinizle kişisel cinsel yaşamınız hakkında konuşmak, erotik evreninizi anlayıp genişletmek buna dahildir.  

Cinsel zekayı kullanmada en önemli araç beynimizdir. Bu nedenle yaratıcı olmamız, geleneksel modellerden biraz uzaklaşarak partnerimizle birbirimizi mutlu etmek için yalnızca bedenimizi değil duygularımızı da açığa çıkarmak önemlidir.

Ayrıca cinsel ilişkilerin güç mücadelesine dönüşmemesi gerektiğini de bilmeliyiz.

erkek-kadin-ciplak

Kendi arzularımızı öğrenmeye istekli olduğumuz sürece cinsel zekamızı iyileştirmek ve geliştirmek mümkündür. Güvensizlik ya da suçluluk duygusu gibi bizi kısıtlayan kusurlardan kurtulmaya hazır olmalıyız.

Cinsel zekada tatmin, siz ve partnerinizin oluşturduğu rehber sayesinde gelişecektir. ”Nasıl olsa olur”  tavrıyla ya da Kama Sutra’yı harfiyen uygulamakla bu tür zekaya ulaşılmaz.

Duygusal dengeye duyulan bu ihtiyaç, ancak saygı, sorumluluk ve hassasiyetle işlendiği sürece mümkündür. 

Geçmiş cinsel deneyimler, olumsuz bir şekilde yaşanmış olabilir. Ancak yanlış inanışların bizi yönetmesine izin veremeyiz. Cinsel bakımdan zeki olmayı, kusurları ifade için bir alan sahibi olmakla karıştırmamalıyız.  

Sevgi varsa cinsellik daha sağlıklı ve hoştur. Cinsellikte sevgiden söz ederken yalnızca ilişkiyi kast etmiyoruz. Kendinizi, hayatı ve insanlığı sevmekten de bahsediyoruz.

guneste-eller

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.