Logo image
Logo image

Enerjinizi Olumsuz Zihinsel Alışkanlıklara Harcamayın

4 dakika
Zihinsel alışkanlıklar enerji seviyenizi, motivasyonunuzu ve ruh halinizi düzenler. Hangilerinin duygusal tükenmeye yol açabileceğini öğrenin.
Enerjinizi Olumsuz Zihinsel Alışkanlıklara Harcamayın
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Enerjinizin sınırlı olduğunu ve çok fazla egzersiz yaparsanız kendinizi yorgun hissedeceğinizi biliyorsunuz. Ancak, psikolojik düzeyde, bu dinamiğin her zaman farkında olmazsınız. Bununla birlikte, zihinsel ve duygusal kaynaklarınız sonsuz değildir ve her gün onları nereye yönlendireceğinizi ve neye yatırım yapacağınızı seçmelisiniz. Yanlış seçim yaparsanız, kendinizi üzgün, bitkin ve kayıtsız hissedersiniz. Bu yazıda, enerjinizi boşa harcayan bazı olumsuz zihinsel alışkanlıklar konusunu ele alacağız.

Zevk almanız gereken arzu ve motivasyon duygularının kaybolduğunu bile fark etmemiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, otomatik pilotta yaşamaya alışmış olmanızdır. Bu nedenle, bir günün diğeriyle hemen hemen aynı olması, uyumak için muazzam bir arzuyla biten monoton bir rutin ve hem bedeninizi hem de zihninizi ayırmanız artık sizi şaşırtmıyor. Size de bu oluyorsa, boşa harcanan enerjinizi tanımlamanız ve buna bir son vermeniz gerekebilir.

Enerjinizi boşa harcayan olumsuz zihinsel alışkanlıklar

Zihinsel alışkanlıklar, sıklıkla başvurmaya meyilli olduğunuz düşüncelerdir. Size rahat ve tanıdık gelen ve zamanınızın büyük bir bölümünü ayırdığınız psikolojik yerlerdir. Yine de, size her zaman iyi sonuçlar sunmazlar.

Herhangi bir alışkanlık gibi, bunlar da otomatik eğilimlerdir. Bunları bilinçli olarak yapmayı seçmiyorsunuz ama onlar kendilerini günden güne devam ettirmeye devam ediyor. En yaygın olanlardan bazılarına aşağıda değiniyoruz.

Some figure

Endişelenmek

Endişelenmek kaçınılmaz olabilir ama aynı zamanda faydasız ve yıpratıcı bir alışkanlıktır. Endişelenerek sorunu çözmeyi veya ciddiyetini azaltmayı başardığınızı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, gerçekte, elde ettiğiniz tek şey kendinizi tüketmek ve büyük duygusal rahatsızlık duyguları yaratmaktır. Sorunlar veya olumsuz durumlar, bunlarla başa çıkmanız ve mümkünse harekete geçmeniz için mevcuttur. Bunları zihninizde durmadan döndürmek son derece zararlıdır.

Özür dilemek

Sebep olunan zararı düşünmek ve samimi bir özür dilemek her zaman yapılacak olumlu bir harekettir. Bununla birlikte, asla başkalarına kendinizi açıklama, kim olduğunuz için veya  daha fazlasını veremediğiniz için özür dileme ihtiyacı hissetmemelisiniz. Büyük bir özgüven eksikliğine işaret eden bu eğilim, enerjinizi tüketir ve sizi savunmasız bırakır.

Kimseyi memnun etme veya başkalarının sizden beklentilerine uyma zorunluluğunuz olmadığını unutmayın. Belirli bir akşam yemeği partisine gitmek istemiyorsanız, bahaneler icat etmeden, kendiniz karar vermekte özgürsünüz. Sınırlar koyduğunuz, her zaman müsait olmadığınız, istediği gibi olmadığınız için biri size kızarsa, özür dileme gereği duymayın. Amacınız kendi eylemleriniz ve kararlarınızla barışık olmaktır. İyi olanı yaptığınızı biliyorsanız, başkalarının anlamasını sağlamaya çalışmak sadece enerjinizi boşa harcar.

Değişime direnmek

Değişimi kabul etmek bizim için en zor görevlerden biridir. Çünkü insan olarak öngörülebilir, bilinen ve istikrarlı olanı arar ve tercih edersiniz. Ancak hayat sürekli akar ve onu durdurmanın bir yolu yoktur. Bildiğiniz gibi dünyaya tutunmaya çalışırsanız, sürdürülemez olanı sürdürmek için yorulmadan savaşırsanız, sonunda sadece kendinize zarar verirsiniz.

Değişim olmak zorunda ve er ya da geç sizin rızanız olsun ya da olmasın gerçekleşecek. Bu nedenle, o yeni gerçekliğe açılmak, kendinizi bırakıp önünüzdeki fırsatlara odaklanmak tercih edilmez mi? Enerjinizi daha fazla boşa harcamak istemiyorsanız, bu kesinlikle en iyi yoldur.

Başkalarını değiştirmeye çalışmak

Çevrenizdeki insanların refahınız üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Sonuç olarak, olumlu ve benzer düşünen insanlarla sağlıklı ve uyumlu ilişkiler yaşamak sizi neşe ve coşkuyla doldurur, özgüveninizi geliştirir ve hatta sağlığınızı korur. Aksine zararlı bağlar sizi yavaş yavaş yok eder.

Bu bağlantıları seçme, artık size uygun olmayanları bitirme ve istediğiniz zaman yenilerini başlatma hakkınız ve olanağınız var. Yapamayacağınız şey insanları değiştirmektir. Bunu yapmaya çalışırsanız, kendinizi akıntıya karşı yüzerken bulacaksınız. Ayrıca, her zaman başarılı olmayacaksınız.

Tabii ki, bir kişi değişebilir, ancak bunu, ihtiyaç duyduğunuzda değil, canı istediğinde yapacaktır. Bunu kendi inançlarına göre ve kendi imkanlarıyla yapacaklardır. Bu konuda onlara gösterdiğiniz ısrar ve çabanız sonuç vermeyecek, sadece hüsrana, yıpranmaya ve yorulmaya yol açacaktır.

Kendinizi zihinsel olarak eleştirmek

Bu son olumsuz zihinsel alışkanlık, en zararlı ve yorucu olanlardan biridir.

Sizi sürekli takip eden ve her adımınızı ve eyleminizi değerlendiren birisinin olduğunu hayal edin. Bu kişi, mümkün olan her an, başarısızlıklarınızı ve hatalarınızı ve neleri daha iyi yapabileceğinizi vurgular. Size beceriksiz, vasat, değersiz ve yetersiz diyorlar. Bu korkunç olmaz mıydı?

Aslına bakarsanız, kafanızda aynı türden sonsuz eleştirel sesle yaşıyor olma ihtimaliniz yüksek. Aslında ona o kadar alıştınız ki artık varlığını sorgulamıyorsunuz bile. Bu nedenle, sık sık yorgun, kayıtsız ve motivasyonsuz hissediyorsanız, kendinizle nasıl konuştuğunuzu ve kendiniz hakkında ne düşündüğünüzü gözlemleyerek başlayın. Bu mesajlar ruh halinizi yönlendirir ve size hareket etme gücü verebilir veya alabilir.

Some figure

Enerjinizi boşa harcayan olumsuz zihinsel alışkanlıkları değiştirmek

Yukarıdakilerden herhangi birinde kendinizi anımsadınız mı? Eğer öyleyse, her gün enerjinizi boşa harcadığınızı, zihninizi hoş ve olumlu bir sığınak ve sizi harekete geçiren bir motor haline getirmek için kendi refahınıza yatırım yapıyor olabileceğinizi bilmelisiniz.

Artık enerjinizi tüketen bu zararlı düşünce ve tutumu nasıl tanımlayacağınızı bildiğinize göre, onu değiştirmeye başlayabilirsiniz. Ancak, onunla başlamak kolay olmayacak. Çünkü iç diyaloğunuza her zaman çok dikkat etmeniz gerekecek. Aslında, kendinizi o eski olumsuz zihinsel alışkanlıklara geri dönerken bulduğunuzda, onu durdurabilmeniz ve yerine başka tür sözcükler ve düşünceler koyabilmeniz gerekecek. Aslında, daha önce öğrendiklerinizi unutup;  yeni, daha olumlu ve işlevsel zihinsel yollar oluşturmayı ve üretmeyi seçmelisiniz. Neyse ki, ihtiyacınız olan tek şey zaman ve azimdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Froján Parga, M. X., & Calero Elvira, A. (2011). Guía para el uso de la reestructuración cognitiva como un procedimiento de moldeamiento. Psicología conductual.
  • Kaufman, G., & Raphael, L. (1984). Relating to the self: Changing inner dialogue. Psychological Reports54(1), 239-250.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.