Emilio Lledó'dan 5 Cümle

Düşünür Emilio Lledó, savaşın zorluklarının üstesinden gelmek ve aç kalmamak için kendi çocuğu olmayan vaftiz annesi Fernanda'nın yanına ailesi tarafından gönderilmiştir. Bu yazımızda, Lledó'nun düşüncelerini, onun en iyi beş cümlesi üzerinden açıklamaya çalışacağız.
Emilio Lledó'dan 5 Cümle
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir ilham kaynağına mı ihtiyacınız var? O halde neden Emilio Lledó tarafından kaleme alınmış en güzel cümlelerden birkaçını okumayı denemiyorsunuz? Bir filozof, öğretmen ve düşünür olarak Lledó birçokları tarafından “İspanya’nın bilge insanı” olarak görülmektedir.

Şu an 90 yaşını geçmiş olan Lledó’nun tecrübeleri ve yoğun çalışmalarını bir yazıda özetlemek gerçekten oldukça zor bir iştir. 1927 yılında Sevilla’da dünyaya gelen bu düşünürün profesyonel ve entelektüel kariyeri aslında yorulmak bilmeyen bir işçinin yaşantısı olarak tanımlanabilir.

Hayatını en yalın ve kısa bir yazıda anlaşılabilecek şekilde özetlemek için Lledó’nun en önemli cümlelerinden bazılarını sizlere sunmak istiyoruz.

Sayfaları açık bir kitap

Emilio Lledó, İspanya’nın Bilge İnsanı

Emilio Lledó henüz altı yaşındayken yaşamını sürdürmek için Vicálvaro’ya gitmiştir. Orada okulundaki öğretmenlerden Don Francisco ile tanışmıştır. Lledó, Don Francisco’yu bilgiye olan tutkusunu ve merakını ona aşılayan mimar olarak tanımlamaktadır.

Evden uzakta geçen bir çocukluk döneminden sonra felsefe öğrenimi görmüş ve dili bilmemesine rağmen Almanya’ya öğretmenlik yapmak üzere gitmiştir. Daha sonra 60’lı yıllarda yeninden İspanya’ya dönen Lledó, Barcelona, Tenerife ve Madrid’de öğretmenliğe devam etmiş ve çok sayıda öğrenci için ilham kaynağı bir figür haline gelmiştir.

Lledó’ya göre eğitim, sadece ezberlemek, tekrarlamak, sınava girmek ve dersleri geçmekten çok daha fazlasıdır. Onun için bilgiye ulaşma heyecanı, çocuklara öğrenme tutkusunu hızlı bir biçimde aşılamak için hayati derecede önemlidir.

Emilio Lledó, aldığı diğer pek çok ödülün yanında, Asturias Prensesi İletişim ve Beşeri Çalışmalar Ödülü sahibidir. Ayrıca, Yazının Sessizliği (El silencio de la escritura), Ahlak Hafızası (Memoria de la ética ) ya da Mutsuzluğa Övgü (Elogio de la infelicidad) gibi çok sayıda saygın makale ve çalışmanın yayımlandığı İspanya Kraliyet Akademisi (Real Academia Española) üyesidir.

Emilio Lledó Cümleleri

Şimdi, insanın özgür olması gerektiğinin yılmaz bir savunucusu olan Emilio Lledó’nun en ilginç cümlelerinden birkaçını inceleyeceğiz. Bu cümleler, eğitim ve düşüncenin dönüşümsel gücü hakkında bizlere daha fazla bilgi vermeyi ve bu sayede hem daha mutlu hem de daha adil birer insan olmamızı amaçlayan ifadelerdir.

Gelecek

“Hatırasız bir gelecek olmaz.”

Bugün paylaşacağımız Emilio Lledó cümlelerinden ilki, çok bilinen şu cümleyi hatılatır niteliktedir: “Geçmişlerinin farkında olmayan insanlar, onu yeniden yaşamaya mahkumdurlar”. Hatıralar ya da anılar olmadan insanların yaptıkları hataları tekrar tekrar yapmaya makhum oldukları ve aslında geleceklerini bu şekilde ipotek altına aldıklarını söylemek doğru olacaktır.

Diğer taraftan, insanlar genellikle geçmişte yaşadıklarını beklentiler oluşturmak için de kullanırlar. Yani olmasını beklediğimiz şeylerin aslında daha önceden yaşanmış farklı bir dizi tecrübenin sonucu olarak ortaya çıktığını ifade edebiliriz.

Değerler ve Semboller

“Bana göre her türlü sembol ve bayrak insanı engeller. Sahip olmamız gereken şey adalet, nezaket, kültür, hassasiyet, hayırseverlik, diğerlerine karşı beslediğimiz sevgi bayraklarıdır.”

Profesör Lledó her zaman için pozitif değerleri bir bayrak olarak benimsemiştir. Ona göre belirli bazı değerler daha fazla çatışmanın ortaya çıkmasına yol açmakta ve bir işbirliği ya da anlayış ögesi olarak birleştirici olmaktan çok ayrıştırıcı bir etkiye neden olmaktadır. Bunun aksine Lledó, bayraklar ya da kutsal söylevler karşısında insanların etrafında toplanması gereken şeyin sahip olduğumuz insani değerler olduğuna inanmaktadır.

Emilio Lledó ve Hafıza

“Ortak Alzheimer, bireysel Alzheimer’dan çok daha kötüdür. Ve geçmişini tahrif eden bir ülke yok olmaya mahkumdur.”

Emilio Lledó, bir toplum olarak sahip olduğumuz sorumlulukların bilincinde davranmamız ve gelecek nesilleri unutmadan hareket etmemiz gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bağlamda, geçmişte yaptığımız hatalardan ders çıkararak bunları yeniden tekrar etmemeye çalışarak olumsuz sonuçlardan kaçınabileceğimize işaret etmektedir.

Ancak maalesef birçok örnekte bu durumun gerçekleşmediğinin altını çizmek gerekir. Günümüzde sadece sınırlı ve özel çıkarlara hizmet eden savaşlar devam etmekte, bazı insanlar çatışma ve yıkımdan faydalanarak zengin olmaya devam etmektedir.

Işık, akıl ve adam

Para

“Günümüz toplumunda para kazanamayan insanlar aptal ve akılsız olarak algılanmaktadır. Ancak gerçekte en büyük talihsizlik para saplantısına yakalanmaktır.”

Profesör Lledó’nun üzerinde her zaman durduğu konulardan biri  de, bazı insanların diğerlerinin zarar görmesi pahasına kendilerini zenginleştirme saplantılarıdır. Bu durum sonunda bir sorun haline gelecektir. Çünkü genellikle başarıyı zenginlikle karıştırır ve farklı değerlere sahip insanlara itimat etmemeye başlarız.

Bu durum, örnek olarak İspanya’da kriz önceki yıllarda yaygın olarak görülen bir sorun haline dönüşmüştür. Yolsuzluğun yaygın bir biçimde görüldüğü çevrelerde insanların kuşkuyla ve ilginç bir biçimde baktıkları kişiler, gerçekten çalmayan ya da zenginleşmek için nüfuzunu kullanmayanlar olmuştur.

İfade Özgürlüğü

“Öğrenmek önemli değildir. Özellikle de bilgiye ulaşmak için bu denli farklı yöntemlere sahip olduğumuz bu dönemde. Asıl önemli olan şey entelektüel özgürlüğü ve düşünme yeteneğini yaratabilmektedir.”

Emilio Lledó için ifade özgürlüğünden çok düşünce özgürlüğü daha önemli bir kavramdır. Bu özgürlük ancak kültür ve entelektüel kalite ile elde edilebilir. Yani ne söylediğinizi bilmiyorsanız konuştuğunuz şeyin de pek bir önemi olmayacaktır.

Emilio Lledó’dan alıntı yaptığımız bu cümleler, onun bizlere aktardığı düşüncelerin sadece küçük bir kesitini oluşturuyor. Bunlardan özellikle savunma ve değerler konusundaki fikirleri çatışma ve karşı karşıya gelmeye yol açabilecek niteliklere sahip. Lledó, hafıza kavramını ise daha çok geçmişte yaptığımız hataları yeniden tekrar etmemek için kullanılması gereken bir yer olarak algılamaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.