Logo image
Logo image

Hatıralarınızdan Geçen Bir Büyüme Yolculuğu

2 dakika
Duygusal olarak olgunlaşmanızı sağlayan egzersizler çok önemlidir. Bu yazıda, bahsettiğimiz egzersizlerinden birini keşfedeceksiniz.
Hatıralarınızdan Geçen Bir Büyüme Yolculuğu
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygusal olgunluğa ulaşamamış olmak, duygusal gelişim konusunda eksik kalmış olmakla aynı şeydir. Duygusal olgunluğa ulaşabilmek için, bazı şeyleri hazmetmeniz, geliştirmeniz ve büyütmeniz gerekir. Bir başka deyişle, duygusal gelişiminiz için hislerinizle, zorlukları aşarken almış olduğunuz derslerin ilişkisini inceleyen bir büyüme yolculuğuna çıkmanız gerekir.

Duygusal olgunluğa teşvik eden bir diğer yol da hatıralarınızdan geçer. Bugün, bu olasılık hakkında konuşacağız. Enrique Rojas’ın kendi makalesi “Olgunlaşmamış Kişilik”te belirtir ki; duygusal istikrarsızlık, özfarkındalığa sahip olmama ve sorumluluk eksikliği duygusal olgunluğa ulaşamamayı beraberinde getirir.

Duygularımı kontrol etmeye nasıl başlayabilirim diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Bugün sizinle bu büyüme yolculuğuna nasıl başlayabileceğinizin güzel bir yolunu paylaşacağız.

Büyüme yolculuğunuz

Büyüme yolculuğunuza başlayabilmeniz için size meditasyonu öneriyoruz. Gözlerinizi kapatın ve nefes alış verişinize odaklanın.

Sonra, kendinizi bir patikada yürürken hayal edin. Patikanız çiçeklerle, yapraklarla hatta kumla bile dolu olabilir; neyle dolu olduğunun hiçbir önemi yok. Önemli olan etrafınızdaki her şeyi algılamanız. Yukarıdan cildinizi hafifçe ısıtan güneşi hissedin.

Patikanın sonunda, kapısı olan küçük bir kulübe göreceksiniz. Kapıyı açın ve merdivenleri bulun. Merdivenlerden aşağıya doğru ilerleyin. Sonra üç katı da keşfedin.

Some figure

Kötü hatıralar odası

Birinci katta bir kapı ve kapının yanında yaşlı birini göreceksiniz. Bu yaşlı kişi size gülümsedikten sonra, kötü hatıralarınızdan birini seçmenizi ve bu anıyı içeride bulacağınızı söyler.

Kötü hatıraların çok büyük bir kısmı oldukça uzun bir süredir sizinle beraberler. Onları çok uzun zamandır taşıyorsunuz ama hiçbir durup da onları düşünecek, analiz edecek ya da kabullenecek fırsatı kendinize tanımadınız. İstediğiniz kötü anınızı seçin ve kapıya geri dönün.

İyi hatıralar odası

Merdivenlerden ikinci kata inin. Kapıyı açın ve içeride iyi hatıralar odasını bulun.

Kapıdan geçin ve sizin için en anlamlı ya da en hoşunuza giden anıyı seçin. Sonra odadan çıkın ve merdivenlerden aşağıya devam edin.

Sığınağınız: Büyüme yolculuğunuzdaki son durak

Son katta bir oda bulacaksınız. İçeri girdiğinizde, fantastik bir yerde olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu yer herkes için farklıdır. Burası sizin rahat ve huzur içinde hissettiğiniz yerdir.

Odanın ortasında oturun ve yanınızda getirmiş olduğunuz hatıraları sırt çantanızdan çıkarın. Tüm bu hatıraların, iyi veya kötü, sizin bir parçanız olduğu gerçeğine ulaşana kadar onları analiz edin.

Bu güzel mekâna son bir bakış attıktan sonra, geldiğiniz yere geri dönün. Dönüş yolunuzda hatıralarınızı nerede bulduysanız oraya geri bırakın. Eski adımlarınızı takip ederek gelmiş olduğunuz başlangıç noktasına geri dönün. Sonunda gözlerinizi açın.

Some figure

Geçmişinizi kabullenin

Bu büyüme yolculuğu, başınıza gelmiş olan olayları kabullenmenizi ve duygularınızı daha iyi kontrol edebilmenizi sağlar.

Eğer önceden beri meditasyon yapıyorsanız, bu yolculuk sizin için çok daha kolay olacaktır. Aksi takdirde, rahatlamanız ve anılardan kopmanız konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Eğer yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, sormaktan asla çekinmeyin. Psikologlar bu egzersizi yapmanızda size yardımcı olabilirler. Birçok farklı insansa büyümenize yardım edeceği gibi, şu an canınızı yakan her şeyle yüzleşmenizi sağlayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.