Logo image
Logo image

Sakin Kalmayı Öğrenin

3 dakika
Sakin Kalmayı Öğrenin
Son Güncelleme: 25 Aralık, 2017

Bilmeniz gereken ilk şey şu: sakin kalmak, öğrenebileceğiniz bir şeydir. Herkes dünyaya öyle ya da böyle fevrilik eğilimini yaratan genlerle gelmiş olsa da henüz frontal lobun tam olarak gelişmediği dönemlerde duygulara kendimizi kaptırmak doğaldır.

Gelişim ve büyümeniz için olumlu koşullara sahip olacak kadar şanslıysanız, mantıklı davranmak için dürtülerinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerek. Ayrıca kendinizi kontrol edemezseniz, hatalı davranarak uzun vadede anınızı yakan şeyler yapacağınızı ya da söyleyeceğinizi fark edeceksinizdir.

“Hayat tıpkı bir deniz seyahatine benzer. Sakin günlerin yanında fırtınalı günler de vardır ama önemli olan, geminize iyi kaptanlık yapmaktır.”

– Jacinto Benavente

Kötü haber şu ki herkes öz kontrolü teşvik eden bir yetişme şekliyle büyütülmez. Ama iyi haber, çocukluktan sonra kendinizi eğitebileceğinizdir. Sorunun farkına varınca ve geçmişte çok fevri davrandığınız zamanları düşününce, bu davranışı düzeltmek için harekete geçebilirsiniz.

Bu durumun dürtülerinizi bastırmayı içerdiği doğrudur. Kültür dünyasına girmek, başkalarının birlikte yaşamına karşı olan o arzulardan belli derecede sarf-ı nazar etmeyi gerektirir.

Ama gerçekte öz kontrolden en çok faydalanan kişi, yine kendiniz olursunuz. Çünkü bu sayede anlamsız bir şekilde duygusal enerjinizi harcamaktan kurtulur, daha kararlı olursunuz. Aşağıda bunu yapmanın çok güç olduğunu zamanlarda sakinliğinizi korumanın yollarını anlatacağız sizlere.

Sakin kalmak için stresli uyarıcıyı hemen kesin

Stresli bir uyarıcı ortaya çıktığında kontrol kaybı yaşanır. “Stresli” etiketi, sizi korkutan ya da tehdit eden şeylerle arzularınızı sorgulayan ya da bunlara karşı çıkan şeyleri kapsamaktadır.

Some figure

Öz kontrol becerisini geliştirmediyseniz, bu uyarıcılar sizi savunmaya geçirir ve bu durum saldırganlık şeklinde ifade bulur. Bağırmak şiddet içeren hareketler ile kırıcı, saldırgan ve hatta tehdit edici sözler buna dâhildir.

Sadece 20 saniye sessiz kalabilirseniz, o dürtüleri kontrol edebilirsiniz. Tepki vermemek imkânsız gibi geliyorsa, sadece ayağa kalkın ve kısa süreliğine o durumdan ayrılın. Derin nefes alıp verin. Ona kadar saymak da gerçekten faydalı olacaktır. Kimi zaman büyük bir başarı ve büyük bir hata arasındaki fark, durumdan kısa süreliğine uzaklaşmaktır.

Dikkatinizi kendi bedeninize odaklandırın

Bedeninizde yaşanan her şeye dikkatli olmak üzere kendinizi eğitmeniz çok önemlidir. Biri ya d bir şey sizi rahatsız hissettirdiğinde bu düşünce şeklini hemen etkinleştirin. Dış gerçeklik hakkında düşünmeyi bırakın ve bunun yerine dikkatinizi, fizyolojik olarak nasıl tepki verdiğinize yöneltin. Bedeninizden gelen işaretler, hissettiğiniz anksiyete duygusuna da eşlik etmektedir.

Nasıl nefes aldığınıza kalbinizin atışına odaklanın. Bedeninizin ısısını düşünün. Ateşiniz var gibi hissediyorsnız, biraz su içerek ya da temiz hav alarak kendinizi rahatlatın. Kaslarınız gerginse birz gerinin. Bunun pek farkına varmasanız bile, durumu kontrol altına almaktasınızdır.

Some figure

Bu düşüne şeklini aktive etmek  için aşağıdaki komutu aklınıza kaydedin ve sürekli tekrarlayınÇ “Bedensel tepkilerimi anlamak istiyorum.” Aklınızı karıştıran ya da sinirinizi bozan bir şey fark ederseniz, otomatik olarak “Bedensel tepkilerimi anlamak istiyorum” şeklinde düşünmeye alışın. Bu cümle, kendinizi gözlemlemenize ve dolayısıyla öz kontrole ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersiz, egzersiz, egzersiz

O kronik vakalardan biriyseniz (hiç sebepsiz yere neredeyse sürekli barut gibi patlayıveren kişilerdenseniz), acilen bir egzersiz rutinine ihtiyacınız var demektir. Bu bir spor olursa daha iyi. Böylece kendinize karşı kullanacağınız aşırı enerjiden kurtulmuş olursunuz.

Egzersizin, ruh halini etkileyen farklı hormonların üretimini aktive ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fiziksel enerjinizi dışa vurmak sayesinde sizi sürekli siniri bozuk biri yapan ve patlama noktasına getiren aşırı duygusal gerginliği salmanızı sağlar. Ayrıca egzersiz ve sporun gerektirdiği disiplin, öz denetim kapasitenizi eğitmenin bir başka yoludur.

Some figure

Mesele başkalarıyla yarışmak ya da zaferi hedef kılmak değildir. Önemli olan aktiviteden zevk almak ve size özgürlük veren bir alanda bedeninizi dinleyip daha hızlı ve enerjik bir şekilde ilerlemektir.

Bir şey dikkatinizi çekiyorsa ya da bir şekilde o şeyden zevk alıyorsanız çok daha iyi. Ama hiçbir şeyden zevk almadığınız bir dönemdeyseniz, sadece evinizde spor yapabilir ya da günlük yolarak yürüyüşe çıkabilirsiniz. Çok kısa sürede kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.