Eğer Niyetiniz Elinizden Gelenin En İyisini Yapmış Olmak İdiyse Üzülmeyin

Eğer Niyetiniz Elinizden Gelenin En İyisini Yapmış Olmak İdiyse Üzülmeyin

Son Güncelleme: 15 Temmuz, 2017

Eğer pişmanlık duyuyorsanız bunun sebebi, içinizdeki değerli kişinin, sizin onu dinlemenizi ve iyileşmesine izin vermenizi beklemesidir. Bunu yaşamanızın sebebi, yeni bir sayfaya geçebilmek için kendinizi affetmeniz ve yaptığınız şeyin sonucu yanlış olsa da elinizden gelenin en iyisini yapmış olduğunuzu anlamanız gerektiğini bilmesidir.

Bu yükü daha fazla vicdanınızda taşıyamazsınız. Böyle yapmanın size bir faydası olmayacaktır çünkü bunu hak etmediniz. Bir eylemin sonuçlarının ebedi olmadığını kendinize tekrar hatırlatın.

Yeterince acı çektiniz. Eleştiriye maruz kaldınız, belki de utanç duydunuz ve yargılandınız. Halbuki bunlar olması gereken şeylerdi: kararlarımızla yüzleştiğimiz zaman hatalarımızın farkına varmayı göze almışızdır. Kimse her zaman haklı olamaz.

“Ben sadece istedim ki…”

Nezaketli bir ruh ile hareket etmenin yeterince değer görmediği ve bazı insanların “iyi niyeti” korkaklıklarını saklamak ya da bahaneler üretmek için bir zırh olarak kullandıkları doğrudur. Ancak gerçekten de hataları için kötü hisseden insanlar da vardır çünkü niyetleri sadece elinden gelenin en iyisini yapmaktı.

Tekrar tekrar özür diliyorsanız bu, sizi etkisi altında bırakan suçluluk duygusunun bir sonucudur. Bu, eylemlerini yürekten yapmayı deneyen ama yine de başarılı olamayan birinin hayal kırıklığının göstergesidir.

“Ben herkes gibiyim: zayıf, her türlü gafı yapmaya müsait ama özünde iyi bir insan.”

– Junot Díaz

Göğsünüzde sıkışma ve pişmanlık hissedersiniz. Yaptıklarınızdan etkilenen kişinin sizi çoktan affetmiş olduğunu bilmek de yetmez. Canınızı yakan şey durumun kendisi değil, vicdanınızdır. Oysaki bunu çözmenin başka bir yolu vardır.

Affetmek için bir adım atmaya cesaret edin

Bundan kurtulmanın tek yolu kendinizi affetmektir. Kötü hissetmekten kurtulmak istiyorsanız bu durumu sonlandırmaya cesaret etmeniz gerekir. Bu işkence yalnızca bu şekilde bitecektir.

Değiştiremeyeceğiniz ve geçmişte kalmış bir şey için yakınmayın. İyi niyetinizin altında yeniden başlama ihtimali de yatar; siz de dahil kimsenin mükemmel olmadığını ve ne kadar istesek de kusursuz olamayacağımızı keşfetmek de…

“Affetmek cesur insanların erdemidir.”

– I. Gandhi

Hata yapmak sizi kötü ya da başarısız biri yapmaz. Kendinize güvenin, değer verin ve her zaman kaybetmeyeceğinizi ve bazen de kazanabileceğinizi göstermek için önünüze başka fırsatlar gelecektir. Hatalarınız sizi tanımlamaz ancak olduğunuz kişiye dönüşmenize yardım eder.

Elinizden geleni yapmanın günlük ilacınız olmasına izin verin

Dünyadaki insanların iyilikle dolu alçakgönüllü bir kalbin rehberliğinde yaşamasına ihtiyacımız var, sonuçları her zaman iyiliğimize olmasa bile.

Sevdiğimiz insanlar için her gün elimizden gelenin en iyisini yapmalı, bize ihtiyaçları olduğunda yanlarında olmalı ve tavsiye için danıştıklarında onlara yardım eli uzatmalıyız. Peki ya yanlış yaparsak? Bu durumda da kendimizi affetmeliyiz ki böylece eylemlerimizin kötü sonuçlarını üstlendikten sonra huzur içinde yaşayabilelim.

“Sevgi ve iyi niyet insan ilişkilerinde paha biçilemez bir değere sahiptir.”

– Florence Scovel

Genellikle önemli olan niyet değil de sonuçlarıymış gibi düşündüğümüz bir gerçek. Ancak iyi niyetin dağları yerinden oynatabileceğini ve o olmadan hiçbir taşın oynamayacağını bazen unuturuz. Bu yüzden kendinize daha fazla yüklenmeyin ve bir şans daha verin: her zaman kötü sonuçlanacak diye bir şey yok.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.