Logo image
Logo image

Tek Üstünlük Göstergesi Nezakettir

3 dakika
Tek Üstünlük Göstergesi Nezakettir
Son Güncelleme: 17 Mart, 2017

“Bildiğim tek üstünlük göstergesi nezaket” demiş büyük besteci Beethoven bir zamanlar. Hem kendiniz hem de dünya için her zaman yararlı olacak tek yatırım, iyi bir insan olmanızdır.

Günümüzde bazı insanlar, iyi insanların doğanın yaptığı bir hata olduğunu dile getirirken, gerçek şudur ki, herkes kendi iyiliğini farklı şekilde kullanır; dünyaya ellerinden geldiğince gülerek iyilik saçmak da en iyi bildikleri iştir.

İyilik, görünüşle, samimi hareketlerle ve biriyle yakın olmanın getirdiği tüm bilgelik aracılığıyla ortaya çıkar. Dünyayı değiştirmek, adaleti sağlamak ve cömert olmak ümidiyle yaşamımızda yer alır.

“Her şeyin üstünde, sevecen bir nezaketi vardır. Tıpkı ayın yıldızlardan altmış kat daha parlak olduğu gibi, sevgi dolu bir iyilik, kalbimizi, tüm dini başarıların toplamından altmış kat daha çok özgürleştirir.”

– Buddha

Başkalarının iyiliğine güvenmek, iyiliğin kendisine yapılmış bir vefadır

Arada bir, hassasiyetle dolu güzel hikayeler duyar ve bu hikayelerden aldığımız tada “insanlık bu işte” deriz. Bu soylu eylemler bizi aydınlatır, heyecan ile sarar; çünkü bu hissiyatlar bizi birleştiren güçlerdir. Bu sebeple bugün, internette sizi gülümseten bir “küçük” şefkat listesi derledik:

1. Hepimiz sırf iyilik yapmak için iyilik yapabiliriz

Sokaktan geçen bir adam, bir başkasının arabasının camını açık bıraktığı için içeriye yağmur girdiğini fark etmiş, ve sadece birkaç dakikasını ayırarak, açık olan yeri bir kağıt yordamıyla kapatmaya çalışmış. Kağıdın üzerine de “Aracınızın ıslanmasını istemedim! Size iyi günler dilerim!” yazmış.

Some figure

2. Empatinin gücü

Bir lokantada yemek yiyen bir adam, yandaki masada ağlayan iki kadın görmüş. Onları biraz olsun güldürebilmek ve acılarını bir nebze olsun azaltmak için hesaplarını ödemiş.

Some figure

3. İhtiyacı olan birine bir kahve ısmarlamak

Son birkaç yıl içerisinde, Napoli’ye özgü eski gelenek bir trend haline geldi ve insanlar ihtiyacı olup da gücü yetmeyenler için kafelerde kahvenin parasını ödeyip, ihtiyaç sahiplerinin onu alması için orada bırakıyor. Bunu mahallenizdeki kahve dükkanına bir sorun ve belki de birinin gününü gün edersiniz.

4. Rekabetten önce yardım etme

Bu sporcu, kendinin kazanması daha muhtemel bir yarıştan vazgeçip, rakibinin yarışı bitirmesine yardım etmiş. Sporcunun ismi Meghan Vogel. Vogel yarışı kağıt üzerinde kaybetmiş olsa da, O da biz de biliyoruz ki, gönülleri kazanan aslında ta kendisidir.

Some figure

5. 14 haftalık ikizlerin anne ve babaları uçakta kulak tıkaçları ve atıştırmalık dağıtmış

Bu olay, aşırı derecede bir sosyal sorumluluk ve iyilik göstergesidir. İkiz bebeklerin aileleri, uçuş sırasında, çocuklarının diğer yolcuları rahatsız etme ihtimalinden dolayı, aşağıdaki resimde görünen ve içlerinde kulak tıkacı ile atıştırmalık bulunan paketleri diğer yolculara dağıtmış.

Some figure

6. Bu iki genç okyanustan bir kuzu kurtarmış

Başkalarını kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atanlar büyük bir alkışı hak ediyor. Kuşkusuz bu hikayeler bizi çok heyecanlandırıyor.

Some figure

7. Bu sevimli köpek, küçük Arjantinli çocukla arkadaş olana kadar hiç durmamış

Bu videoda güzel bir dostluğun filizlendiğini izleyebilirsiniz. Bu iki kıymetli ruhun arasındaki ısrarcılık ve iletişim gücü kalplerinizi eritmeye yeter!

8. Bu arkadaş grubundaki erkekler ve kadınlar bir arkadaşlarına destek olmak için birbirlerinin kıyafetini giymiş

Aşağıdaki gençler, transeksüel bir arkadaşlarını desteklemek için eteklerle pantolonların yerlerini değiştirmişler. Bunun gibi nadir olayları her gün görmezsiniz.

Some figure

9. Bu kötü muamele edilmiş köpek kendine gerçek bir dost bulmuş

Aşağıdaki kötü muameleye maruz kalmış sevimli köpeği, iyi kalpli bir adam bulmuş ve o günden sonra köpeğin hayatı baştan aşağı değişmiş. İnternette aşağıdaki fotoğrafları paylaşıp, altında bu köpeği bulduklarını ve dünyada hiçbir şey için onu kimselere vermeyeceklerini not düşmüş. Bugün bu güzel hayvanın gerçek sevgiyi bulduğu için mutlu olduğundan eminiz.

Some figure

Bu hikayeleri okuduktan sonra, bu güzel insanlara verebileceğimiz en güzel hediyenin, onları taklit etmek, onların hal ve hareketlerini kendimize göre uyarlamak ve adalet aramaya devam etmek olduğunu asla unutmamalıyız. Unutmayalım ki, eğer sevgi tohumları ekersek, korku ve keder açlıktan ölür.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.