Mükemmel Olmak İstemiyorum, Hatalarım Olsun İstiyorum

Mükemmel Olmak İstemiyorum, Hatalarım Olsun İstiyorum

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2017

Korkmadan, pişmanlık duymadan hata yapmak istiyorum. Aslında yaptım da. Kararlarımı doğru zamanda verdiysem, iyice düşünüp kalbimin sesini dinlediğim içindi ve bu, benim için en doğru karardı.

“Geçmiş hatalarınızı düşünerek zamanınızı boşa harcamayın; hatalarınızdan ders çıkarıp ilerleyin.”

– Anonim

Kusurlarım olsun, kendimden ve başkalarından çok şey beklemeyeyim istiyorum. Hepimizin hata yaptığını kabul ediyorum. Bugün ben, yarın bir başkası olabilir hata yapan. Ama hepsi bu. Kin gütmek yok, suçluluk hissetmek yok. Çünkü bunlar bana çok fazla acı veriyor.

Kendi kararlarımı vermek istiyorum, başkalarının övgüsüne bağlı olmak istemiyorum, çünkü son sözü söyleyecek olan benim. Ve tabii ki iyi niyetli oldukları sürece başkalarının düşüncelerine de kulak vereceğim, tavsiyelerini dinleyeceğim…

ikinci-resim

Fakat kendimi aldatmak istemiyorum çünkü benim için neyin iyi olduğunu hissedebiliyorum. Bana bungee jumping’in dünyanın en heyecanlı deneyimi olduğunu, mutlaka denemem gerektiğini, denemediğim için korkağın teki olduğumu söyleseniz bile bungee jumping yapmayacağım çünkü hiç bana göre bir şey değil…

Kendimi başka kimselerle ya da onların yaptıklarıyla karşılaştırmak, başkalarının başarılarını kıskanmak veya kendi zaferlerimle övünmek istemiyorum. Sadece kendi yolumu izlemek, akıllıca kararlarımın yanında hatalarımla da gurur duymak istiyorum. Ne kendim ne de başkaları için mükemmel olmak istiyorum, çünkü artık hata yapmak istiyorum!

Bu nedenle, doğru olduğunu düşündüğüm kararları vereceğim ve işleri elime gözüme bulaştırırsam, şövaleme geri döneceğim çünkü hayat oyunu böyle bir şey: doğru olanı yapıp sonra işleri berbat etmek, doğruyu yapıp yine işleri berbat etmek…

Her şeyi kimsenin canını yakmadan yapmaya çalışacağım  ama hata yaparsam, birinin hislerini incitecek olursam, onlardan af dileyeceğim ve daima kendimi affedeceğim.

elde-kalp

Çünkü hepimizin kusurları var, hepimiz hata yapıyoruz. Çünkü insanoğlu hata yapar, bu yüzden beklentilerimi azaltacağım. Çünkü artık kendime baskı kurmak, herkesin bayıldığı ve övdüğü mükemmel çocuk olmak istemiyorum. Artık erdemlerim ve kusurlarımla birlikte yaptığını seven biri olacağım.

Herkes dilediğini söylesin, ben sadece kendimle barışık olmak ve beni yavaşlatan sırtımdaki bu yükten kurtulmak, hatalarım yüzünden kendime işkence etmekten ve devamlı kendimi suçlamaktan kurtulmak istiyorum.

Son olarak, eskisi gibi mükemmel olmakla ilgilenmiyorum, HAYIR! Kendime karşı hoşgörülü olmayı öğrenmek istiyorum… Bunun zor olacağını biliyorum çünkü bugüne kadar kendimden hep çok şey bekledim ve başkaları için de işi güçleştirdim, ama artık hazırım ve bunu denemek için heyecan duyuyorum. İşte bu yüzden bugün çok mutluyum.

dogru-yanlis

Mükemmeliyetçiler için birkaç tavsiye:

  1. Kendinizi sevmeyi öğrenin. Kendinizi mahvetmeden de öz eleştiri yapabilirsiniz. Hatalarımızdan yeni şeyler öğreniriz, hayatta aldığımız derslerin temeli budur.
  2. Bir hata yaparsanız ve bu sizin endişelenmenize neden olursa, beden ve ruhunuza özen gösterin. Meditasyon yapabilir, rahatlayabilir ya da size özgürlük verecek başka faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Sevdiklerinizi hasta görmek ister misiniz? O zaman önce kendinizi iyileştirin çünkü en sevdiğiniz kişi yine kendinizsiniz.
  3. Şu sözü iyi öğrenin: “Her insan hata yapar ama yalnızca akıllı kimseler hatalarından ders çıkarır.” Böyle olmasının bir nedeni var. Söylediğim gibi, hatalarımızdan çok şey öğreniyoruz. Hatalarımız sayesinde kendimizi iyileştirip geliştirebiliriz.
  4. Etrafınıza bakın. Diğer insanlar mükemmel mi? Hayır. O zaman sizin neden mükemmel olmanız gerekiyor? Hatalarınız yüzünden insanların sizi daha az seveceğinden korkmayın. Sizi sevenler, her halinizle sevecektir.
sahil

“Hayatta pek çok hata yapabiliriz, bizi mahvedecek hata hariç.”

– Paulo Coelho


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.