Logo image
Logo image

Duygusal İhanet Nedir?

3 dakika
Duygusal İhanet Nedir?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır María Hoyos
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygusal ihanet, başka bir kişiyle herhangi bir cinsel temas içermiyor olsa da fiziksel ihanetten çok daha yıkıcı olabilir. 

Çoğu insan, ihanetin yanızca bir partnerin farklı bir kişiyle cinsel temasa girmesi olduğunu düşünür. Oysa ki, hiç bir cinsel temas olmadan da ihanete uğranabilir. Duygusal ihanet, partnerlerden birinin fiziksel temas olup olmaması fark etmeksizin ilişkinin kurallarını çiğnemesidir. Duygusal ihanet, çoğu zaman ilişkiye fiziksel ihanetten çok daha fazla zarar verir.

Duygusal ihanet nedir?

Duygusal ihanet, partnerlerden birinin başka bir kişiyle samimi anlar geçirmesidir, bu duygusal bir birlikteliktir, ve ilişkinin kurallarını bozar. Genellikle, bu samimi anlarda duygusal bir etkileşim yaşanır.

Üçüncü kişi uygunsuz veya duygusal bir etkileşim yaşamasa bile duygusal ihanet gerçekleşebilir. Partnerlerden biri başka bir kişiye aşık olursa, bu aşkı içinde tutsa bile, bu bir duygusal ihanettir.

Some figure

Duygusal ihanet, fiziksel ihanetten çok daha ötededir, çünkü partnerlerden birinin iki farklı kişiyle duygusal ilişkisi vardır. Üçüncü şahısla yaşanan bu duygusal ilişkiye zamanla cinsel temas eklenebilir. Bazı durumlarda, sadık olmayan taraf üçüncü şahısa karşı daha güçlü duygular beslediği için diğer ilişkisini bitirir.

Duygusal ihanetin sebepleri

Duygusal ihanet nasıl gerçekleşir? Bunun çeşitli sebepleri vardır. Duygusal ihanetin en büyük sebeplerinden biri partnerler arasında ilişkilerine zarar veren bir duygusal eksiklik yaşanmasıdır. Sevgi, samimiyet ve güven eksikliği partnerlerden birinin (bazen her ikisinin de) bu duygusal ihtiyaçlarını başka kişilerde aramasına neden olur. Bu da partnerler arasında bir iletişim eksikliği olduğunu gösterir.

Sağlıklı bir ilişkide duygusal ihanetin ilişkiye zarar vermesi çok nadir görülen bir olaydır. Sağlıklı bir ilişkide, partnerler sürekli iletişim halinde olur ve hiçbir üye, ilişkinin hangi yönlerinin memnuniyetsizliğe neden olduğunu itiraf etmekten korkmaz. Bu konuyu çok açık bir şekilde konuşmak gerektiği için, ihanetin en temel nedenlerinden biri iletişim kopukluğudur.

Duygusal ihanet nasıl önlenir?

Bir ilişkide açıkça konuşabilmek çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için güven, arkadaşlık ve anlayış oluşturmak ve bunu sürdürmek için çaba sarf etmek gerekir. Bir çift, hayatlarını paylaşmaya karar veren ve birbirinden cinsel olarak etkilenen iki kişiden oluşur.

Duygusal ihanette cinsellik yer almadığı için, genellikle bu tür aldatmaların sebebi çiftin cinsel hayatından kaynaklanmaz. Çiftin iyi bir cinsel hayatı olmasına rağmen, duygusal bir ihanet söz konusu olabilir. Fakat, sadakat sorunu olan taraf duygusal olarak etkilendiği üçüncü şahısla ileride cinsel ilişki yaşamaya başlayabilir.

Duygusal ihanete uğradığınızda ne yapmalısınız?

Duygusal ihanetin belirtileri çifte göre değişkenlik gösterebilir, fakat partnerinizin sizi duygusal olarak aldatıyor olabileceğini gösteren birkaç işaret vardır:

  • Partneriniz size uzaktır, hissettiklerini ve yaşadığı sorunları sizinle paylaşmaz.
  • Hayatında gerçekleşen olaylara dahil olmanızı istemez.
  • İlişkinizde sevgi ve samimiyet eksikliği vardır.
Some figure

Yukarıda bahsettiklerimiz, tanıdığınız herkesi partnerinizle tanıştırmanız veya gün içinde yaşadığınız her şeyi partnerinize anlatmanız gerektiği anlamına gelmez. Hem siz hem de partneriniz için ilişkiniz dışında arkadaşlıklarınızın ve deneyimlerinizin olması önemlidir. Fakat, konuşmak ve sorunlarınızı anlatmak istediğiniz kişi partneriniz değilse, ilişkinizde bir problem olabilir. Böyle bir durumda, partnerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek ve ilişkinizi derinleştirmek için çaba sarf etmelisiniz.

Ortada bir ihanet olduğu kesinleştikten sonra, önünüzde iki seçenek bulunur: ilişkiye devam etmek ya da ayrılmak. Bu kararı vermek için partnerinizle samimi bir şekilde konuşmanız gerekir. Günün sonunda verdiğiniz kararın bir önemi olmayacaktır. Eğer aldatan taraf ayrılmak istemiyorsa, bu duygusal ihanete derhal bir son vermelidir ve ilişkiyi kurtarmak için uğraşmalıdır. Sonuç olarak her şey aldatan kişinin ilişkiye devam etmek isteyip istememesine bağlıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.