Duygusal Hediyeler Çocuklar İçin Neden Faydalıdır?

Duygusal hediyeler çocukları ödüllendirmek ve onlara sevildiklerini ve düzgün bir şekilde değer verildiklerini hissettirmek için kişinin kolayca benimseyebileceği kullanışlı bir formüldür. Bu, basit jestler ve kişisel gücü pekiştirmek ile ilgilidir.
Duygusal Hediyeler Çocuklar İçin Neden Faydalıdır?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugünkü yazımız duygusal hediyeler denen şeylerin önemini gösterecek kısa bir hikaye içeriyor. Bir ebeveyn bir iş gününden sonra eve çocuğu için küçük bir şey ile gelir. Bu bir oyuncak araba, bir oyuncak bebek, bir çizim gibi herhangi bir şey olabilir. Söz konusu olan ebeveyn çocuğunun ifade ettiği sevinci deneyimlediğinde ertesi gün de aynı şeyi yapmaya karar verir. Böylece, bir kere daha bir oyuncak ya da ikram ile gelirler.

Sonrasında, ebeveyn çocuğunun ne kadar mutlu olduğunu fark ettikten sonra bu hediyeleri daha sık bir şekilde getirmeye karar verir. Böylece, ona her gün küçük bir şey getirir. Kısa ve uzun vadede ne olacağını düşünüyorsunuz?

Çocuk hediyelere alışık hale gelebilir ve onlara değer vermeyi bırakabilir, çünkü önceden bir sürpriz olan şey bir alışkanlık haline gelmiştir. Bu düzen bir kere kurulduktan sonra ebeveynin eve eli boş geldiği gün çocuk hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu kulağa mantıklı gelmiyor. Bir ebeveynin cepleri bu tür bir harcama alışkanlığını destekleyebilir mi? Evlerinde tüm bu hediyelere yer var mı?

“En büyük hediye sizin bir parçanızdır.”

Ralph Waldo Emerson

Hediye alan bir kız çocuğu.

Çok Fazla Hediyenin Olumsuz Tarafı

Bu soru ile ilgili olarak, pedagog Andrés París hediye aldığında bir çocuğun yüzündeki gülümseme, şaşkınlık, minnettarlık ve aydınlanmanın ne kadar güzel olduğunu onaylar. En iyi kısmı ise, bunun için hiç para harcamanıza gerek olmamasıdır. Ancak bu günlerde maddi hediyeler hüküm sürmekte. Pek çok durumda ebeveynler dikkat ve şefkat eksikliklerini telafi etmek için bu hediyeleri veriyor. Yani, ne oluyor? París’in görüşlerine göre, çocuk yukarıda bahsedilen aydınlanmayı eninde sonunda kaybediyor.

Bu sonucu değiştirmenin bir yolu var mı? Evet, París duygusal hediyeler verilmesini öneriyor. Neden? Çünkü çocuklar zaten doğum günlerinde ve diğer tatillerde her türlü hediyeyi alıyorlar. Örneğin, bir dişleri çıktığında bir ödül alıyorlar ya da iyi notlar aldıklarında okul gezilerine ya da tatillere gidiyorlar.

Çocuklar çok fazla hediye alıyorlar, ve bu yüzden bu hediyelere değer vermeyi bırakıyorlar, çünkü bu norm haline geliyor.

Bundan dolayı, bir oyuncağın gerçek değeri ortadan kalkıyor ve çocuklar yetişkinlerin onları daha büyük, daha pahalı ve teknolojik anlamda daha gelişmiş hediyeler ile etkilemeye çalıştıkları rekabetçi ve saçma bir spirale giriyorlar.

Oğluna bisiklet sürmeyi öğreten bir baba.

Duygusal Hediyeler

Peki, duygusal hediyeler ne? Andrés París’in teorisine göre bunlar onları veren ve onları alan kişinin hafızasında ve bilincinde kalıcı olma becerisi ile ilgili. Bu tür hediyeler şefkat, hassasiyet, sevgi ve benzeri türde hoş duyguları açığa çıkarıyorlar.

Bu bağlamda pedagog çocuklarınıza aşağıdaki duygusal hediyeleri vermenizi öneriyor:

  • Kaliteli zaman. İlginçtir ki, bu bir çocuğa verilmesi en zor hediyelerden bir tanesi olabilir. Bunun nedeni insanların üretkenliklerini optimize etmeye çalışırken her zaman meşgul ve stresli olmalarıdır. Peki ya ailelerine ayırmaları gereken zaman? Peki ya kendi iyilikleri için ayırmaları gereken zaman? Bununla birlikte, eğer çocuklarınıza gerçekten güzel bir hediye vermek istiyorsanız onlarla eğlenerek, birbirinizden bir şeyler öğrenerek ve birbirinizi tanıyarak zaman geçirin. Bu herkes için unutulmaz bir hediye olacaktır.
  • Bir gülümseme. Bazen, yapmanız gereken tek şey çocuğunuza bakıp gülümsemektir. París’e göre, bu fantastik bir bulaşıcı hediyedir. Çünkü küçüğünüz de kendi gülümsemesi ve kahkahasından keyif alacaktır.
  • Bir sarılma. Bu en güzel ve içten duygusal hediyelerden bir tanesidir. Ten temasını içerir ve Andrés París’in kendisinin de söylediği üzere, bir kalp birliğidir ve küçüklerinize her zaman onları korumak, sevmek ve güvende hissettirmek için orada olacağınızı göstermenize olanak sağlar.
  • Yazılı notlar. Bu ölmekte olan bir alışkanlık olsa da, çocuğunuzun kolayca bulabileceği yerlere ufak bir not bırakmak isteyebilirsiniz. Bu harika bir detay, bir sürpriz ve onu kesinlikle neşe ile dolduracak bir hediyedir.
  • Alkış. Çocukların kendilerine değer verildiğini bilmeleri gerekir. Bu nedenle, başarılarını alkışlamak harika bir duygusal hediyedir.

Duygusal Hediyeler Hakkında Son Notlar

Eğer bir çocuğun samimi gülümsemesinden gerçekten zevk almak istiyorsanız duygusal hediyelerin onları mutlu etmek için harika bir seçenek olabileceğini unutmayın.

İnsanların daha çok gülmesi, ve gerçekten ihtiyaç duymadıkları ve onların bir sarılma ya da bir öpücük kadar iyi hissetmelerine neden olmayacak şeylere daha az para harcaması gerektiğini düşünmüyor musunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • París, A., De Miguel, D. (2019). Entrenando a madres y padres: 44 propuestas prácticas que te ayudarán a mejorar la educación de tus hijos. Independently Published: Madrid.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.