Mutluluk Yolu

Şubat 11, 2017

Mutluluk hepimizin istediği bir şeydir. Tamamen memnun ve tatmin olmanın vermiş olduğu, o tarifi imkanız, her şeyin mükemmel bir şekilde akıp gittiği bir duygudur mutluluk.

Bununla birlikte, rutine bağlamak, günlük sorumluluklar, aşırı iş yükü, tatile gidememek ve benzeri istenmeyen durumlar, aşılması zor ve stresli duygulara sevk eder bizi. Dahası, bunların hepsi, hayatın beklenmedik bir anda önümüze çıkarabileceği sorunlar olmakla beraber, bizleri geçimi zor, öfkeli ve ters bir insan haline dönüştürebilir. Peki bunu engellemek için ne yapabiliriz?

Birinci önceliğiniz mutlu olmaya çalışmak olmalıdır. Eğer şu an mutlu değilseniz, yarından itibaren değişmeye başlayın! Sizi üzen ne varsa hayatınızdan çıkarın.

Hayatınızı değiştirerek ve yeniden şekillendirerek, mutluluğa bir yer açmaya çalışmak, birçok nedenden dolayı imkansıza yakın bir istek olmanın yanı sıra, kendi başına zaten zor bir durumdur. Bununla birlikte, bu yazımızda, hayatınızdaki küçük şeylerde gizli olan mutluluğu görmenize yardımcı olacağız. Önünüzde sizi mutluluğa götürebilecek bir yol var. Belki zaten hali hazırda bu yoldan geçtiniz, belki de hiç uğramadınız, ya da bu yol tam olarak nerede, hiç bilmiyorsunuz. Meraklanmayın, size yardım etmek için buradayız.

Kendinizi affedin ve geçmişi unutun

su-yansima

Hepimizin geçmişinde üzücü olaylar olmuştur. Bu olaylar, bizi zorlayan tecrübeler olsa da, aynı zamanda bize bir şeyler de öğretmiştir. Zaten hayatı boyunca kim bir şeye hiç üzülmemiştir ki? İşte bu anları unutmayın, sakın göz ardı etmeyin. Bu tecrübelerden dersler alarak, kendinizi iyileştirmeye ve affetmeye bakın. Burada esas mesele, sadece başkalarını değil, aynı zamanda kendinizi de affetmektir. 

Belki hayal kırıklığı, yanlış anlaşılma veya kaçınılmaz felaketler yaşadınız. Hepimiz zor zamanlardan geçmişizdir, yalnız değilsiniz. Bu zamanlarda yaşadığınız olaylar için, artık sorumlunun veya hatalının kim olduğunun bir önemi yok, hem kendinizi hem de diğer insanları affedin; olan oldu artık. Şimdi hayatınızı değiştirmek, yaşamınıza devam etmek ve tekrar tekrar aynı hataları yapmamak için yeniden başlama zamanı!

Tecrübelerinizden ders alarak geleceğinizi inşa edin. Bu şekilde hatalarınızdan yola çıkarak bir şeyleri öğrenmek, sizi daha iyi bir insan yapacaktır. Uzun zamandır beklediğiniz mutluluğa bu şekilde kavuşabilirsiniz. Artık kin tutmayı bırakın, geçmişte olan hadiselerden ötürü kimseye kızmayın. Önemli olan şu an yaşadığınız dakikalardır ve bunu yapabilme yeteneği de sadece sizin elinizdedir. Kendinizi cezalandırmaktan ve geçmişi düşünmekten vazgeçin. Bugün önemli olan şey budur.

Sahip olduğunuz her şeyde mutluluğun keyfini çıkarın

anne-cocuklar-gulmek

Çoğu zaman, sahip olduğumuzun farkında olmadığımız şeyleri istiyor ve arzuluyoruz. Bu aslında tamamen kötü bir şey değil. Geleceğe olumlu bir şekilde bakmak, kendimizi geliştirmek ve büyük işler başarmak güzel hayallerdir. Peki ya şu an sahip olduğunuz şeyler nedir? Geleceğinize dair kurmuş olduğunuz o ideal yaşam tarzı bugün elinizdeki değerleri görmenizi engelleyebilir. Belki bir gün hayallerinizdeki o evde yaşamak veya çok para kazanmak ya da ruh eşinizle tanışmak istiyorsunuz.

Fakat bu şeyleri hayal ederken, istediğiniz şeylere o kadar çok fazla odaklanıyorsunuz ki, sahip olduklarınızı fark edemiyorsunuz. Kendiniz için hedefler belirlemek iyi bir davranış olsa da, bu hedeflere hiç bir zaman ulaşamama ihtimaline karşı da kendinizi hazırlamalısınız. Diyelim ki böyle bir durumla karşılaştınız, üzülmeyin, dünyanın sonu değil!

Mütevazı olun çevrenize bir bakın. Arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanın ve sahip olduklarınızın keyfini çıkarın! Şu anda elinizden geldiğince her şeyden mutluluk çıkarmaya bakın. Bazen mutluluk, sizin istediğiniz şekilde gelmez. Toplum, daha fazla mal ve mülke, para ve şöhrete sahip olmanın size mutluluk getireceği inancına sahip olan insanlarla dolup taşabilir. Bu tuzağa gelmeyin. Mutluluk, siz istediğiniz sürece sizin yanınızda olacaktır.

Mutluluk içinizde; onu dışarda aramayın.

Kendinize değer verin ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürün

kadin-bitki

Yukarıda daha önce belirtildiği gibi, mutluluğun bizim bir parçamız olmadığına ve daha ziyade sanki bir yerlerden alınacak bir nesne olduğuna inanıyoruz bazen. Mutlu olmak isteyen ve bu yola yeni çıkanlar için, ilk önce kendinize değer vermeli ve kendinizi takdir etmelisiniz. Eğer kendinizden memnun değilseniz, başka bir şeyden nasıl olacaksınız ki? Bunu bir düşünün. Kendinizi sevmediğiniz sürece başkasını sevemeyeceğiniz fikri ile aynı mantığa sahip bir yaklaşımdır bu. Anlamadığınız bir şeyi nasıl yaparsınız ki?

Kendinize karşı saygılı olmayı, kendinize ve mutlu olacağınıza inanmayı öğrenin. Kendinize, umutlarınıza ve hayallerinize hak ettikleri değeri vermeyi öğrenin. Örneğin, o hep çıkmak istediğiniz tatile ne oldu? Veya öğrenmek istediğiniz o yabancı dil ya da ziyaret edeceğinizi söylediğiniz arkadaşınız?

Mutlu olmak için, artık hayallerinizi gerçekleştirmeye başlamayı öğrenmelisiniz. Artık, bir ay ile başlayıp sonra bir yıla çıkacak olan o ertelemelere son! Eğer bir şeyler yapmak istiyorsanız, yapın! Sadece bir kere geliyoruz bu hayata. Gerçekten mutluluğu bekleyerek bulabileceğinizi mi sanıyorsunuz?

Kendi mutluluğunuz için ilerlemekten korkmayın ve yola çıkın artık. Bugün yapılacak olan seçim sadece size aittir. Daha fazla zaman kaybetmeye lüzum yok. Gerçekten yapmak istediğiniz şeyi yaparak hayatınızı yaşayın. Şimdi, eğlenme ve her zaman ne yapacağını bilen sizin zamanınızdır. Kesin olarak söylenebilecek olan tek şey, hayallerinizin peşinden gitmeye karar verdiğiniz o muhteşem an için, bir kez bile pişman olmayacaksınız.

Görseller: Mariana Kalacheva ve Pascal Campion