Dünyayı Değiştirmek İçin Gülümsemeni Kullan

Dünyayı Değiştirmek İçin Gülümsemeni Kullan
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Anonim bir antik Yunan filozofu şöyle dedi: “Hayata gülümseyin ve hayat size gülümseyecektir.” Bazen, gülümsemek dünyayı değiştirmeye yardımcı olmak için en iyi yoldur. Gülümsemenizi kullandığınızda, hayattaki en zor durumları bizi daha esnek ve güçlü yapacak şekilde algılarsınız.

Yüzüne bir gülümseme yerleştiren, iyimser ve mutlu olan bir kişinin hastalıklara yakalanma ihtimali daha düşüktür ve daha uzun yaşar. Hayatlarında pozitif, hayat dolu, anlayışlı, güçlü ve mutlu olan, duygusal olarak istikrarlı insanlar daha iyi bir sağlığa sahip olurlar.

Yüzeysel bir hayat tarzı olan kişi, ne hayata gülümseyebilir ne de zekidir. Aslında, iyimser kişiler problemleri çözme konusunda problemi yok sayan ya da ondan kaçan kötümser kişilerden daha iyi olabilirler. Burada gülümseme olarak nitelendirdiğimiz şey, birçok karmaşık duruma karşı hava yastığı görevi gören bir özelliktir.

“Dünyayı değiştirmek için gülüşünü kullan ve dünyanın gülüşünü değiştirmesine izin verme.”

– Anonim

gülümseyen kahve

Gülümsemek adlı ilaç

Kahkaha gibi bir gülüş (doğası temelde psikolojik olan) insanlara özgü bir özelliktir. Bu davranış, fizyolojik yönleri de dahil olmak üzere insanların genel eylem kapasitesinde bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, gülüşün kullanımı çeşitli çok sayıda çalışma ve klinik sonuca dayanan gerçek bir terapötik uygulamadır.

Mizah ve gülümsemenin kullanımı, sağlıklı bir beden ve daha da önemlisi sağlık bir psikoloji için faydalıdır. Bahsettiğimiz faydalar arasında şunlar bulunmaktadır:

  • İnsanlara daha alçakgönüllü olmalarını öğretmek.
  • Aşırı bireyselciliğe karşı başkalarına daha rahat bir şekilde hareket etmeleri konusunda yardımcı olmak.
  • Alay edilme korkusunu ortadan kaldırmak.
  • Varoluşu daha karmaşık hale getiren farklı bakış açılarını göz önünde bulundurarak hayatı göreceli hale getirmeye yardımcı olmak.
  • Gündelik problemlere çözüm aramaya yönelmek.
  • Değişim için adaptasyonu teşvik etmek.
  • Kendi sınırlamalarımızın algısından kaynaklanan hayal kırıklığı hissini azaltmak.
  • Duygusal dengemizi etkileyen eleştirilere veya saldırganlığa karşı kendimizi korumaya olanak vermek.
  • Çelişkilerin önlenmesine yardımcı olmak ve olumsuz durumlarda bir tampon işlevi görmek.

“Her fırtınadan sonra, güneş gülümser; her problem için bir çözüm vardır ve ruhun tartışılmaz görevi iyi ruhların içinde varolmaktır.”

çiçek tutan ve gülümseyen kadın

Hayat bir ayna gibidir ve gülümsediğimizde daha iyi sonuçlar alırız

Bazen sevinç gülümsememizin kaynağıdır. Fakat bazen de gülümsemek, kötü hissettiğimiz zamanlarda ruh halimizi değiştirir. Genellikle bir kucaklaşma, bir gülümseme, güzel bir söz ya da dürüst bir iltifat gibi küçük jestlerin hayatı değiştirme potansiyelini hafife alırız.

Eğer gülümsemenizi daha sık kullanırsanız bu dünyanın ne kadar güzel olacağını düşünün. Konuşmaya gerek yoktur; hiçbir şey üzerinde hemfikir olmak zorunda değilsiniz. Tek yapmamız gereken şey, gülümsemektir! Gülümseme bariyerleri kaldırır, gerginliği hafifletir ve yeni bir arkadaş edinmenin ilk adımıdır.

Gülümsemek, eğer öyle hissetmiyorsak bile kendimiz hakkında daha iyi hissetmemizi sağlar. Eğer güneş çiçekler içinse, gülümsemek de insanlar içindir. Bütün bunlar ve daha fazlası için gülümseyin. Bu, ücretsiz bir terapidir.

“Mizah, düşünmekten korkmak anlamına gelmez. Sadece, bir şeylerin farklı şekillerde görülebildiğini gösterir.”

Gülümsemek olumsuz ruh hallerinin tek çaresi olmayabilir ama kesinlikle en güçlü olanıdır. Bu nedenle, bir daha kendinizi kötü hissettiğinizde ve her şeyin yanlış gittiğini düşündüğünüzde dünyayla yüzleşmek için neden gülüşünüzü kullanmayasınız? Sonuçta, olabilecek en kötü şey, tam olarak aynı halde kalmanızdır. Fakat, gülümsemenin olası yararları neredeyse hayal edemeyeceğiniz kadar büyüktür.

Bu nedenle ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz her zaman, gülümsemenizi en iyi silahınız olarak kullanın, çünkü aslında gerçekten de öyledir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.