Logo image
Logo image

Doğum için Nefes Teknikleri

3 dakika
Doğum için nefes teknikleri hem anne hem de bebek için çok faydalıdır. Gevşeme ve nefes alma tekniklerinin stresi ve yardımlı doğuma ihtiyaç duyma olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir.
Doğum için Nefes Teknikleri
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 15 Haziran, 2021

Doğum, özellikle ilk kez anne olanlar söz konusu olduğunda, muhtemelen hamileliğin en korkulan aşamasıdır. Neyse ki, hamile kadınların ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için nefeslerini kontrol etmeyi öğrenebilecekleri ve doğum sırasında neler olabileceği hakkında gerçekçi bilgiler edinebilecekleri eğitim ve hazırlık atölyeleri var.

Bu anlamda doğum için nefes teknikleri hem anne hem de bebek için çok faydalıdır. Gevşeme ve nefes alma tekniklerinin stresi ve yardımlı doğuma ihtiyaç duyma olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca doğum sırasında bebeğin yeterli oksijene sahip olduğunu garanti edebilirler.

Birçok doktor ve ebe, bu egzersizlerin kaygıyı uzak tutmaya yardımcı olabileceğine ve böylece süreci anne adayları için daha az zor ve korkutucu hale getireceğine inanıyor. Araştırmalar, nefes almanın tüm anne adayları için temel olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), nefes alma tekniklerinin kadınların daha az acı çekmesi ve gerginliği azaltması için mümkün olan tek yol olduğunu düşünmektedir.

Doğum sırasında ritmik nefes alma, anne ve bebek için mevcut olan oksijen miktarını en üst düzeye çıkarır. Nefes alma teknikleri, annenin dayanılmaz olabilen kasılmaların acısıyla başa çıkmasına da yardımcı olabilir.

Nefes almanın çok basit ve bariz görünebileceğinin farkındayız. Aslında, bir kadının doğum sırasında yaşadığı ezici hisler üzerinde bu kadar büyük bir etkisi olabileceğine inanmak zor. Ancak, herkesi şaşırtacak şekilde, kasılmaları daha katlanılabilir hale getirmeye yardımcı olabilirler.

Some figure

Doğum için nefes teknikleri

Nefes teknikleri, annenin belirli bir anda hissettiği acıyı kontrol etmesine ve hatta üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. İlk olarak, anne kendisine uygun bir nefes alma düzeni bulmalıdır. Bu şekilde, doğuma girdiğinde gerçekten hazırlıklı olacaktır.

Bir mum üfleyin

Bir kasılma hissettiğinizde, derin nefes alın ve ardından ağrıyı kısa nefeslerle dağıtın. Önünüzde duran bir mumu nefesinizle üflediğinizi hayal edin.

Altın iplik

  • Bir kasılma başladığında burnunuzdan derin bir nefes alarak başlayın.
  • Ardından, üflediğiniz nefesi, nefes verirken sizden uzaklaşan altın bir iplik olarak gözünüzde canlandırarak, ağzınızdan yumuşak bir şekilde nefes verin.
  • Bu altın ipliğin acının uzaklaşmasını temsil ettiğini unutmayın.

Nefesinizi sayın

  • Nefes alırken 3’e kadar sayın.
  • Nefes verirken 5’e kadar sayın.

Bu tekniğin amacı, nefesinizi düzenlemek ve size odaklanacak bir şey vermektir. Daha fazla dikkat dağıtmaya ihtiyaç duyan kadınlar yabancı bir dilde sayabilir veya geriye doğru sayabilirler.

Hiperventilasyondan kaçının

Çok hızlı nefes almak veya çok fazla karbondioksit atmak baş dönmesine neden olabilir ve el ve ayak parmaklarınızda karıncalanma hissine neden olabilir.

Bazı anne adayları, yoğun kasılmalar sırasında hiperventilasyon yapma eğilimindedir. Bu gibi durumlarda, onlara nefeslerini gevşetmeleri gerektiğini hatırlatmak gerekir.

Hiperventilasyona başlarsanız, burnunuzdan nefes aldığınızdan ve mümkün olduğunca yavaş bir şekilde ağzınızdan nefes verdiğinizden emin olun.

Gevşeme tekniği

Bu tekniğin hem psikolojik hem de fiziksel etkileri vardır.

  • Nefes alıp verirken “ra” ve “hat” olmak üzere iki heceli olan “sakin” kelimesini tekrarlamalısınız.
  • Nefes aldığınızda, “ra” hecesini düşünün ve aklınızda tutun.
  • Ardından, “hat” hecesiyle nefes verirken aynısını yapın.
  • Zihninizi ikinci heceye konsantre edin ve nefes verme sürenizi nefes alma sürenizden daha uzun tutun.

Bu tekniğin gerginliği atmanıza yardımcı olacağına inanıyoruz.

Some figure

Eşinizin desteğini alın

Bu özel anda, eşinizin (veya sevdiğiniz ve güvendiğiniz birinin) yardımına güvenin. Bu nefes tekniklerinde size yardım etmeye istekli olduklarından emin olun. En önemli görevlerinden biri, yoğun bir kasılmaya tepki olarak çok hızlı nefes almaya başlarsanız yavaşlamanızı hatırlatmak olacaktır. Yavaş ve rahat nefes almanıza yardımcı olmalıdırlar.

Son olarak, onlarla birlikte kullanmak istediğiniz nefes alma tekniklerini tartışmanızı öneririz. Bu şekilde, ne yapmak istediğinizin farkında olacaklar ve yoğun bir kasılma nedeniyle her değiştirdiğinizde seçtiğiniz nefes modelini size hatırlatacaklar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.