Doğru Partneri Bulamadığınızda

İhtiyaçlarınızı karşılayan bir ortak bulamıyorsanız, belki de durumu değerlendirme zamanı gelmiştir. Aslında, belki de partnerlerinizi olduğu gibi sevmekten ve kabul etmekten sizi alıkoyan bir şey olup olmadığını kendinize sormalısınız.
Doğru Partneri Bulamadığınızda
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2021

Doğru partneri bulamadığınızda, otomatik olarak başarısız ilişkinizi paylaştığınız kişileri suçlamaya çalışmamalısınız. Aslında burada birçok faktör rol oynuyor. Çoğu zaman ciddi bir şey değildir ve kolayca üstesinden gelebileceğiniz bir şeydir.

Bilmeniz gereken ilk şey, romantik aşk da dahil olmak üzere hayattaki her şeyin belli bir derecede tatminsizlik içerdiğidir. Gerçekten de, mükemmel eşinizi bulamadıysanız, bu sizi sadece çoğunluktan biri yapar. Anahtar, “mükemmel” kelimesinde yatar, çünkü bu nadiren insan gerçekliğine karşılık gelir.

Dünyanın farklı olmasını dileyen tek kişi siz değilsiniz. Çünkü herkes, parçaların bir araya geldiği ve sonsuza kadar mükemmel bir dengeyi koruduğu ideal bir gerçekliğin özlemini çekiyor. Ancak bu imkansız bir arzudur. Bu nedenle, kendinize neden mükemmel partneri bulamadığınızı soruyorsanız…. okumaya devam edin. Bazı cevapları burada bulabilirsiniz.

“Kuş bunun bir bulut olmasını diler. Bulut onun bir kuş olmasını diler.”

– Rabindranath Tagore-

Mutsuz bir çift, belki de doğru partnerle değillerdir.

Aşkın idealleştirilmesi

Sizi tatmin edecek bir partner bulamıyorsanız, fikirlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Aşk konusunda o kadar idealist bir bakış açısına sahip olabilirsiniz ki, beklentilerinizi karşılayan birini asla bulamazsınız. Aslında, romantik aşkın idealleştirilmesi her zaman tamamen gerçekçi olmayan beklentileri içerir.

Her ilişki, tıpkı her iş, her arkadaş ve her aile üyesi gibi bazen beklentileri karşılamaz ve zor durumlarla sonuçlanabilir. Ancak, aynı şekilde, mükemmel olduğunuzu düşünseniz bile siz de mükemmel değilsiniz.

Herhangi bir ilişkide önemli olan olumsuzluk olmaması değil, olumluların onlardan daha ağır basmasıdır. Bu sayede sağlıklı bir dengeye ulaşırsınız.

Kronik memnuniyetsizlik

Kronik memnuniyetsizlik günümüz dünyasında yaygın bir özelliktir. Herkes, sahip olduklarıyla olduğu gibi mutlu olmaktan ziyade daha fazlasını istemeye, daha fazlasına sahip olmaya ve daha fazla olmaya teşvik edilir. Kişisel gelişimi teşvik ettiği için bazen bu iyi bir şey olabilir.

Ancak, her şeyden memnuniyetsizlik sizi yolda durduran bir güç haline gelebilir. Güvensizlik hissinden veya öz değer eksikliğinden (öz saygı) gelir. Sonra farkına bile varmadan, memnuniyetsizliğinizi partnerinize yansıtırsınız. Bu yüzden ilişkiniz ilerleyemez.

Depresyondaysanız, sizi tatmin edecek bir eş asla bulamazsınız.

Depresyonun birçok yüzü vardır. Kendini her zaman üzüntü, ilgisizlik ve düşük enerji olarak göstermez. Aslında, sizi tatmin edecek bir eş bulamıyorsanız, bunun nedeni ruh halinizin başkalarının olumlu niteliklerini takdir etmenize izin vermemesi olabilir.

Nitekim depresif bir insan, aşk söz konusu olduğunda gerçekten sınırlıdır. Ayrıca, eğer gizli bir depresyon türüyse, sadece insanlara değil, herhangi bir şeye gerçek bir ilgi duymanın imkansız olduğu hissinde kendini gösterir. Öte yandan, insanların güçlü bir hırs ve çok fazla enerjiye sahip oldukları, ancak hayattan zevk almayı gerçekten zor buldukları “gülümseyen depresyon” var.

Büyümeyi istememek

Sizi mutlu edecek bir partner bulamıyorsanız, belki de derinlerde gerçekten büyümek istemiyorsunuzdur. Gençler genellikle bu şekilde hissederler. Çünkü kendilerini hem bağımsız yetişkinler hem de kayıp çocuklar olarak görürler. Aslında, bu yaşam aşamasını başarıyla tamamlamazlarsa, daha sonra genellikle aşk ve romantik ilişkilerde  gerçekçi olmayan ve imkansız beklentiler yaşamaları olasıdır.

Örneğin, bu tür durumlarda, bireye koşulsuz bir sevgi sunulması beklenebilir. Aslında onların asıl istedikleri, anne veya babalarının eskiden yaptığı gibi ilgilenilmektir. Onları tatmin edecek tek aşk budur. Partner bunu tam olarak veremediğinden, doğru kişi olmadığı düşünülerek reddedilir. Bu davranış kalıbı daha sonra diğer olası partnerlerle de kendini tekrar eder.

kocasını teselli eden kadın

Dış baskılar

Bazı çevreler kimsenin karşılayamayacağı taleplerde bulunur. Bu tür ortamlar, partnerlerinin modellerini veya ideallerini oluşturur ve gerçekleşmesini bekler. Bu genellikle ailelerde olur. Ancak iş yerinde, etnik gruplarda, sosyal sınıflarda vb. de ortaya çıkabilir. Bu koşullar altında hiçbir eş asla yeterince iyi değildir çünkü o aşırılaştırılmış ideale uymazlar. Nitekim bu durumlarda gerekli olan bir ortak değil, belirlenmiş kriterlere uygun bir “profil”dir.

Son olarak, sizi tatmin edecek bir eş bulamazsanız, bir an için durun ve kendinize neler olduğunu sorun. Çünkü gerçekçi olmayan fantezileriniz sayesinde kendinizi çok daha değerli deneyimlerden mahrum bırakıyor olabilirsiniz. Ayrıca, kendi kişisel sınırlamalarınız tarafından bilmeden kapana kısılmış olabilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Partneriniz Sizi Aldatmaya Devam Ediyorsa Ne Yapmalısınız?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Partneriniz Sizi Aldatmaya Devam Ediyorsa Ne Yapmalısınız?

Partneriniz sizi aldatmaya devam ediyorsa, onları affetmek çoğu zaman bir çözüm gibi görünmüyor. Ne yapmalısınız? İşte bazı ipuçları.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rivera, D., Cruz, C., & Muñoz, C. (2011). Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: el rol del apego, la intimidad y la depresión. Terapia psicológica, 29(1), 77-83.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.