Logo image
Logo image

Kronik Memnuniyetsizliğin Üstesinden Gelmek

3 dakika
21. yüzyılın en büyük kötülüklerinden ve cazibelerinden biri sürekli şikayetlerdir. Bununla başa çıkmak için iki farklı yaklaşım vardır.
Kronik Memnuniyetsizliğin Üstesinden Gelmek
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazı insanlar isteyebilecekleri veya ihtiyaç duyabilecekleri her şeye sahip olmalarına rağmen tatmin olmazlar. Bunun nedeni kronik memnuniyetsizlik denen kavramdır.

21. yüzyılın en büyük kötülüklerinden ve cazibelerinden biri sürekli şikayetlerdir. Bununla başa çıkmak için iki farklı yaklaşım vardır. Birincisi bize durumumuzu olduğu gibi kabul etmemiz gerektiğini söyler. İkinci yaklaşım tamamen tersidir. İnsanlar, “Durumunuzdan memnun değilseniz, değiştirin! Bir hedef belirleyin ve bunu başarmak için çok çalışın. Hayatınız daha iyiye doğru değişecek,” derler.

Peki, size kronik memnuniyetsizlikle başa çıkmanın anahtarının bu iki yaklaşımın bir kombinasyonu olduğunu söylesek?

İnsanlar neden tatmin olmazlar?

Hepimiz hayatımızda en az bir kez memnun kalmadığımız bir şey olmuştur. Mükemmel hayat diye bir şey yoktur. Ancak sorun, bu duygunun hayatınızı ele geçirmesidir.

Genel olarak konuşursak, kronik memnuniyetsizlik iki şeyle ilgilidir: Gerçekliği kabul etmemek ve sevmediğimiz şeyleri değiştirmek için aktif olarak çalışmamak. Birçok insanın bilmediği sır, her iki yönün de mutluluk için çok önemli olduğudur. İkisinden sadece birini uygulamak, depresyon ve hoş olmayan duygulara kapıyı açar.

Some figure

Sadece durumunuzu kabul ederseniz ne olur?

Memnuniyetsizlikle başa çıkma yönteminizin, başınıza gelen her şeyi kabul etmek olduğunu hayal edin. Hayatınızda hiçbir şekilde sevmediğiniz şeyler olsa bile, onlar için endişelenmeyi bırakmaya karar veriyorsunuz. Sonuçta, şimdiki zamanın tadını çıkarmak, mutluluğun anahtarlarından biridir.

Sonuç olarak, sizi mutsuz eden şeyleri düşünmemek için kendinizi zorlarsınız. Patronunuz size kötü davranırsa diğer yanağınızı çevirirsiniz. Çocuk yetiştirmek için yeterli paranız yoksa, çocuk sahibi olmamaya karar verirsiniz. Bu şeylerin uzun vadede size nasıl hissettireceğini düşünüyorsunuz?

Muhtemelen hayatınız üzerinde hiçbir kontrolünüz yokmuş gibi hissedeceksiniz. Kendinizi sürüklenen bir tekne gibi hissedeceksiniz ve bu konuda haklı olacaksınız. Kabul çok güçlü bir araçtır, ancak yalnızca iki yönden böyledir: Değişim için bir başlangıç noktası olarak (sorunlarınızı sahiplenmezseniz, onları çözmek için çalışmanız imkansız olacaktır) ve değiştiremeyeceğiniz şeyleri sindirmenin bir yolu olarak.

Ayrıca, sevmediğiniz her şeyi yanlışlıkla “kabul etmeniz” de muhtemeldir. Bu büyük bir rahatsızlığa neden olacaktır.

Gerçekliğinize sahip çıkmadan hareket etmek – Anahtar bu mu?

Şimdi tam tersi senaryoyu düşünelim. Mevcut durumunuzdan çok rahatsız olduğunuzu ve onu değiştirmek için çok çalışmaya karar verdiğinizi hayal edin. Ancak, mevcut gerçekliğinizin bir parçası olan pek çok şey için sorumlu olduğunuzu kabul etmiyor gibisiniz.

Boğayı boynuzlarından tutup durumunuzu değiştirmek istemeniz güzel. Ancak, kendiniz üzerinde de çalışabilmeniz için sorunun bir parçası olduğunuzu kabul etmelisiniz. Çünkü, kendinize karşı dürüst olmamanız, sizi yanlış kararlar almaya yönlendirecek ve bu da sizi istediğinizden uzaklaştıracaktır.

Some figure

Kronik memnuniyetsizlik: Onunla nasıl başa çıkılır?

Mevcut durumunuzdan memnun değilseniz, çözüm yukarıdaki iki stratejiyi birleştirmektir. Kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız, hem başınıza gelenleri kabul etmeli hem de gerçekliğinizi değiştirmek için aktif olarak çalışmalısınız. Bu kulağa çelişkili gelse de, aşağıdaki örnek anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olduğunuzu ve bunu azaltmak istediğinizi hayal edin. Ayrıca formda olsaydınız çok daha mutlu olacağınıza inanıyorsunuz. İlk adım, kendinizle bunu gerçekten isteyip istemediğinizi anlamanıza yardımcı olacak samimi bir diyalog kurmaktır. Ancak kesin olan bir şey var: Her iki durumda da, gerçekten istediğiniz şeyi reddetmek, yalnızca sizi tehlikeye atacak stratejiler benimsemenize yol açacaktır.

Öte yandan, kilo alırken hiçbir şey yapmadığınız için kendinize işkence ederken bir yandan da diyet ve egzersiz yapmak da size yardımcı olmaz. Kendinizi kötü hissettirmek size asla yardımcı olmaz. Bu nedenle, kendinizi gerçekten seviyorsanız, ne yaparsınız?

  • Her şeyden önce, vücudunuzu sevmediğinizi (veya sevdiğinizi) kabul edin. BMI’niz yüksek ve formda olmak istiyorsunuz.
  • Bunu fark ettiğinizde, mevcut durumunuzun bir birey olarak olduğunuz kişiyi tanımlamadığını bildiğinizden emin olun. Önemli olan gerçekliğinizi değiştirmek için ne yaptığınızdır.
  • Ardından bir hedef belirleyin ve ona ulaşmak için çalışmaya başlayın. Bu durumda örneğin yeme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve düzenli egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Bu geçişte size yardımcı olabilecek güvendiğiniz birini aramanızı öneririz.
  • Bu süreç boyunca, sizin için neyin işe yaradığını nesnel olarak gözlemleyin ve işe yaramayan şeyleri değiştirin. Kendinize iyi şeylerin zaman aldığını ve pes etmediğiniz sürece arada bir yenilmiş hissetmenin normal olduğunu hatırlatın.

Bu dört adımı uygulamak, kronik memnuniyetsizliğinizin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Sadece durumunuzu kabul etmenin ve onu değiştirmeye çalışmanın aynı yolun iki adımı olduğunu unutmayın. Mevcut durumunuzu önceden analiz etmez ve kabul etmezseniz, akıllı bir eylem planı bulmanız zordur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.