Dişil Enerjinizi Reddettiğinizin Altı İşareti

Dişil enerji, başkalarıyla duygusal olarak bağ kurmamızı ve zevk almamızı sağlar. Bu nitelikleri kendinizde reddedip reddetmediğinizi öğrenin.
Dişil Enerjinizi Reddettiğinizin Altı İşareti
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dişil enerji, tıpkı eril enerji gibi hepimizin içinde yaşar. Bu bir cinsiyet sorunu değil. Her iki enerji de, hepimizin sahip olduğu ve her zaman ifade etmemize ve bundan yararlanmamıza izin vermediğimiz arketipler, özellikler ve tutumlardır. Ancak, hayatımızın ve ilişkilerimizin uyumlu olmasını istiyorsak, bu iki tamamlayıcı eğilimi kabul etmeli ve ikisini de reddetmemeliyiz.

Sosyal düzeyde, dişil enerji genellikle devalüe edilir. Gerçekten de, kadınlık, yumuşaklık ve duygularla bağlantılı her şey hafife alınma eğilimindedir. Aslında, tezahürlerinin gülünç ve önemsiz olarak görülme eğilimi vardır. Öte yandan, eril enerji, yararlı olmasına rağmen, tamamlayıcısı olmadan dengesiz olan aşırı teşvik edilir.

Dişil enerjinizi reddedip reddetmediğinizi ve bunun refahınızı nasıl etkilediğini bilmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Dişil enerji

Dişil enerji varlık, duygu ve akışla bağlantılıdır. İnce, yumuşak ve sevgi dolu. Duygusal ifade, işbirliği ve duygusal beslenme ile yakından ilgilidir. Böylece sağlıklı dişil enerjiye sahip bir kişi aşağıdaki davranışları sergileme eğiliminde olacaktır:

  • Başkalarını memnun etmeye veya sorunlarını çözmeye gerek duymadan kendilerini oldukları gibi gösterme güvenine sahiptirler. Sadece ‘var olmanın’ sevgi almak için yeterli olduğunu bilirler.
  • Duygularıyla temas halindedirler, onları nasıl tanımlayacaklarını bilirler ve onları hissetmek için kendilerine izin verirler. Ayrıca, kendilerini korkmadan ifade ederler. Bu, savunmasız olmaktan mutlu oldukları ve başkalarının duygularını nasıl karşılayacaklarını ve kabul edeceklerini bildikleri anlamına gelir.
  • Esnektirler ve ortam ve koşullarla birlikte akarlar. Başkalarına baskı yapmazlar, zamanlarını yapmaya adadıkları şeyde zevk ve kendini gerçekleştirme ararlar.
  • Hepimizin birbirine bağımlı varlıklar olduğumuzun farkındalar. Bu, diğer insanlarla işbirliği yapmaktan ve bağ kurmaktan korkmadıkları anlamına gelir. Aslında, sosyal ilişkilerini takdir eder, geliştirir ve beslerler ve değişimi teşvik ederler.

Öte yandan, eril enerji yapmak ve vermekle bağlantılıdır. Rekabet ve bireysellik üzerine odaklanmıştır. Bu insanlar kararlı ve sağlamdır. Gerçekten de, daha yüksek düzeyde eril enerjiye sahip insanlar, hedefleri nasıl belirleyeceklerini ve bu hedeflere ulaşmak için nasıl çalışacaklarını bilirler. Başarıya ve üretkenliğe odaklıdırlar. Sosyal düzeyde aranan ve teşvik edilen bu tür özelliklerdir. Yine de, eril enerji hedeflerimizi gerçekleştirmemize, ilerlememize ve sağlam olmamıza yardımcı olsa da, bu onun karşıtını reddetmemiz gerektiği anlamına gelmez.

güneşli havada gülümseyen kadın
Dişil enerji, duygusal ve duygusal alanla ilgilidir.

Dişil enerjinizi reddettiğinizin işaretleri

Kural olarak, her birimizde bu iki enerjiden biri baskındır (erkek veya kadın olmanız fark etmez). Dişil enerjinizi reddettiğinizin bazı işaretleri:

1. Diğer kadınlarla pek iyi anlaşamıyorsunuz

Başka kadınlarla ilişki kurmak sizin için zor olabilir. Onlarla bağlantınız varsa, bunun nedeni genellikle rekabet ve kıskançlıktır, karşılıklı destekten değildir.

Dişil enerjinizi reddediyorsanız, annenizle karmaşık bir ilişkiniz olabilir. Ayrıca, muhtemelen arkadaşlarınızın erkek olmasını tercih ediyorsunuz.

2. Kendinizi diğerlerinden farklılaştırmaya çalışıyorsunuz

Dişil enerjinizi reddediyorsanız, kadınlıkla ilgili basmakalıp her şeyi reddedebilirsiniz. Örneğin, pembe renkten nefret ediyor, makyaj yapmayı reddediyor veya ‘kız gibi’ etkinliklere katılmaktan hoşlanmıyorsunuz (hala gençliğinizdeyseniz).

Açıktır ki, yukarıdakilerin tümü toplumsal bir inşadır ve başlı başına kadınlara ait değildir. Bununla birlikte, bunu belirgin bir şekilde reddetmek, kendinizi diğer kadınlardan ayırmanın bir yolu olabilir. Belki de kadınsı olanı yanlış, erkeksi olanı doğru olarak görüyorsunuz. Sonuç olarak, aşağılık ve gülünç bulduğunuz dişil özü reddediyorsunuz. Öte yandan, tavrınız sadece kendi kişisel tercihlerinizin bir yansıması olabilir.

3. İltifatları veya yardımları kabul etmekte zorlanıyorsunuz

Bir iltifatı veya bir iyiliği kabul etmekte zorlanıyor musunuz? Başkalarının sizinle ilgilenmesine veya size yardım etmesine izin vermekte zorlanıyor musunuz? Bu, dişil enerjinizi iyileştirmeniz gerektiğini gösterebilir.

Bu size oluyorsa, muhtemelen kendinizi başkalarına vermeye kendini adamış, dengesiz ve adaletsiz ilişkiler kuran gerçekten yardımsever ve kararlı bir insansınız.

4. Zevk almanıza izin vermiyorsunuz

Zevk, dişil enerjinin son derece tipik bir özelliğidir. Yine de, belki de üretken olmaya, kendinizi zorlamaya ve giderek daha çok çalışmaya odaklandığınız için inkar ediyorsunuz. Durum böyleyse, kendinize ara vermemiş olursunuz (bu sizi işe yaramaz hissettirir) ve yaptığınız işten keyif almanın sizin hakkınız olduğunu düşünmüyorsunuz.

5. Duygusal yakınlıktan korkuyorsunuz

Duygusal dünya karmaşıklaşıyor, sizi bunaltıyor ve kendinizi rahatsız hissetmenize neden oluyor. Aslında, duygularınızı tanıyamaz, anlayamaz veya yönetemezsiniz. Ayrıca, bunları ifade etmekte zorlanıyorsunuz ve kendinizi iyi hissetmediğinizde saklanma eğilimindesiniz. Çünkü savunmasız olmak ve diğer insanlara bağımlı olmak sizi korkutuyor ve bir zayıflık gibi görünüyor.

Ayrıca, başkalarının duygularını kabul etmekte ve onaylamakta zorlanıyorsunuz. Gerçekten de, başkalarının yoğunluğu ve duygusallığı sizi rahatsız ediyor. Bu nedenle, onları beslemek ve rahatlatmak yerine duygularını en aza indirme eğilimindesiniz.

Kocasıyla konuşmaya çalışan kadın
Duygusal düzlemdeki zorluklar, dişil enerjinin reddedildiğinin bir işaretidir.

6. Katı, acımasız ve rekabetçisiniz

Hayatınız için sabit hedefler ve katı planlar çiziyorsunuz ve bunlara ulaşmak için yorulmadan sebat ediyorsunuz. Ancak, yön değişikliklerini veya aksilikleri kabul etmekte zorlanıyorsunuz. Ayrıca, yardım istemeniz son derece zordur.

Dişil enerji geçerli ve gereklidir

Yukarıdakilerden herhangi biriyle özdeşleştiyseniz, dişil enerjinizle uzlaşmanız gerekebilir. Bunu yaparak stres seviyenizi düşürecek, günlük hayatınızdan daha çok keyif alacaksınız ve ilişkileriniz daha akıcı ve tatmin edici olacak.

Son olarak, hepimizin yönlendirilmeye, hedeflere ve kararlılığa ihtiyacı var, aynı zamanda desteğe, işbirliğine ve duygusallığa da ihtiyacımız var. Kendinizi bu iki yönden hiçbirinden mahrum etmediğinizden emin olun. İlginizi çekebilir ...

İltifat Aldığımızda Neden Rahatsız Hissederiz?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İltifat Aldığımızda Neden Rahatsız Hissederiz?

İltifat aldığımızda kendimizi rahatsız hissediyorsak, yalnız değiliz. Bu yazıda, bunun nedenine bakıyoruz ve bazı yararlı ipuçları veriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Frenier, C. R. (2012). Business and the feminine principle. Routledge.
  • Luck, S. (1998). Reflections: balancing our feminine and masculine energy. Journal of Holistic Nursing16(2), 244-246.
  • Rosida, I., Ghazali, M. M., Dedi, D., & Salsabila, F. S. (2022). Internalized Sexism in Pick Me Girl behavior presented in tiktok. Alphabet5(1), 8-19.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.