Depresyondayken Devam Etmenize Yardımcı Olacak Alıntılar

Depresyondayken Devam Etmenize Yardımcı Olacak Alıntılar

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2017

Depresyon karmaşık bir konu. Pek çok insan hiçbir belirti göstermeden depresyonla birlikte yaşamakta. Bazılarıysa bu konuda daha açıklar. Depresyon yaşayan kişilerin ortak noktası bununla her gün mücadele etmek zorunda olmalarıdır.

Depresyon sizi kölesi haline getirdiğinde, aşağıdaki alıntıları aklınıza getirin. Bunlar belki sorunlarınıza çözüm olamaz ancak durumunuz için daha umutlu bir bakış açısı elde etmenize yardımcı olacaklar.

“Hayatım mükemmel geçti, keşke bunu daha önceden fark edebilseydim.”

– Colette

Hayat mükemmel olmak zorunda değil. Yükselişler ve alçalışlar olması yolda ilerlemekte olduğumuzu kanıtlar. Depresyon, sizi hayatınızdaki harika şeyleri görmekten alıkoyabilir ama bu varolmayı bırakmalısınız anlamına da gelmez.

Sizi seven ve sizin sevdiğiniz insanları düşünün. Kendinize üzülmek için zaman verin ve daha sonra yolculuğunuza devam edin.

Bir gün fark edeceksiniz ki ruhunuzdaki tüm yara izleri kim olduğunuzu şekillendiren şeylerdir.

“Depresyon kapanmayan yaralarla beslenir.”

– Penelope Sweet

Geçmişinizi iyileştirmeyi öğrenmediğiniz takdirde mutlu bir gelecek sahibi olamazsınız. Bazen kalbinizi geçici olarak iyileştirmek ve çözmeniz gereken şeyi görmek için kendinizi bir yere kapatıp ağlamaya ihtiyaç duyarsınız.

Bu, sadece sürecin bir parçası. Faaliyete geçtiği zaman kendi kendini tamamlayan kısmı. Buna karar vermek yıllarınızı bile alabilir ama bunu sizin yerinize kimse yapamaz. İhtiyacınız olan desteği arayın ve bunu almak için kendinize izin verin.

depression-is-an-unhealed-wound

“İşlenebilecek en büyük günahı işledim, mutsuzluğu.”

– Jorge Luis Borges

Hayat gelip geçicidir ve kısadır, öyle ki kendimizi tarih ile kıyasladığımız zaman yalnızca bir iç çekiş kadarız. Bu yüzden mutlu olmayı öğrenmek bir zorunluluktur. Günler gelip geçerken kendinizi sadece oturup izlemekle sınırlandırmayın; gülümsemek için nedenler arayın. Kötü zamanlar geçiriyor olsanız veya ağlamak isteseniz bile, hatta dünyadan uzaklaşmak isteseniz bile.

Dostlarla konuşmak, özel insanlarla birlikte gülerken kendinizi yeniden tanımlamak. Yaşlandığınızda bu tür şeyleri kaçırmış olduğunuzu fark etmek istemezsiniz.

“Depresyon geleceği kuramama durumudur.”

– Rollo May

Geçmişe bağlıyken geleceğe bir anda zıplayamazsınız. Hayat gri ve anlamsız görünecektir.

İşin sırrı unutmamak ve istediğiniz gelecek hayatı kurmak adına geçmişinizi idare etmeyi öğrenmektir. Sizi durduran ne? Sizi gerçekten ilerlemekten alıkoyacak kadar güçlü mü veya siz önemsiz olan bir şeye güç mü veriyorsunuz?

Kendinizi suçlamayın, hepimiz bir noktada düştük ama asıl olan bu mağlubiyetlere rağmen devam edebileceğinizi bilmektir.

“Depresyon, hem mahkumu hem de acımasız gardiyanı olduğunuz bir hapishanedir.”

– Dorothy Rowe

Diğer sorunlardan farklı olarak depresyon durumundayken kendinizin en büyük düşmanısınız. Suçluluklarla, acılarla, üzüntü ve yalnızlıkla dolu bir kısır döngüye girersiniz. Buna asla izin vermeyin! Hayatınız sizindir ve onu kontrol etme sorumluluğunu almak zorundasınız. Acı çekmeyi ne zaman sonlandıracağınıza ancak siz karar verebilirsiniz.

Bahse girerim ki kimse sizin kadar sizinle ilgili kötü bir fikre sahip değil. Kendinize değer vermek için sebepler bulun ve size acı veren diğer şeyleri minimize edin.

depression-is-a-prison

“Her yeni gün cesaret ve umut dolu bir adımla başlar: yataktan kalkmak.”

– Anonim

Gün be gün yaşamak bağımlılıkları olan insanların hedeflerinden biridir. Neden, biliyor musunuz? Çünkü bugün için savaşmaya karar vermezseniz hayatınızın tamamını için plan yapamazsınız.

Bundan hoşlanıp hoşlanmamanız önemli değil, her yeni gün sizi uyandırmalı ve sizi kendinize getirmeli. Evinizi düzenleyin ve tüm yükümlülüklerinizi yerine getirdiğinizden emin olun.

En iyi strateji meşgul kalmaktır. Ne kadar uzun süre hiçbir şey yapmazsanız, depresyon da o kadar hızlı kazanır.

Kendiniz için savaşmak için daha ne bekliyorsunuz?

Sadece depresyonu yaşamış olan kişiler devam etmenin ne kadar zor olduğunu bilirler. Kimse sizi zayıf hissettiğiniz veya devam etmeye gönülsüz olduğunuz için yargılayamaz. Ama devam etmek için bir şeyler yapmak zorundasınız, çünkü kimse sizin için sizin yerinize savaşamaz.

Hayat her seferinde tek bir zorlukla mücadele etmek demektir, şimdi üzüntüyle savaşma ve bir kez gülümseme zamanı.

Ağlayın, haykırın ve kendinizi istediğiniz şekilde anlatın ve ardından devam edin. Yarın görülecek ve yapılacak bir sürü şey var.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.