Logo image
Logo image

İltihap ve Depresyon

2 dakika
İltihap ve Depresyon
Son Güncelleme: 06 Ocak, 2017

Kanadalı araştırmacıların yeni çalışmalarına göre, büyük depresyonlar ile beyin iltihabı arasında bir bağlantı söz konusu. İlgili çalışma Genel Psikiyatri Arşivleri dergisinde yayınlandı. Bu bulgular depresyon için yeni tedavilerin geliştirilmesinde önemli etkilere sahiptir.

İltihap nedir?

İltihap, bağışıklık sistemimizin enfeksiyonlara veya hastalıklara karşı gösterdiği doğal bir tepkidir. Vücut iltihabı çoğunlukla kendisini korumak için kullanır. Örneğin, bir kasımızı incittiğimizde veya bir kemiğimiz kırıldığında o bölgeler iltihapla kaplanır. Aynı prensip beyin için de geçerlidir.

Ancak, aşırı iltihap zararlı olabilir. İltihabın neşesizlik, iştahsızlık ve uyku problemleri gibi bazı depresyon belirtilerine neden olduğunu gösteren kanıtlar giderek artmaktadır.

Çalışma

Yeni çalışma, iltihabın diğer fiziksel rahatsızlıklardan bağımsız olarak depresyon için kontrol edici bir etken olup olmadığını araştırmayı amaçlıyor.

Some figure

Bunu incelemek amacıyla araştırmacılar, 20 sağlıklı ve 20 depresyonu olan insanın beyinlerini taramak için Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) kullandılar. Sağlıklı olanlar kontrol grubunu oluşturdu.

Ekip özellikle beynin inflamatuar yanıtında önemli bir rol oynayan bağışıklık sistemi hücreleri olan mikroglia aktivitesinin ölçümlerini hassas bir şekilde gerçekleştirdi.

PET taramaları depresyonu olan insanların beyinlerinde belirgin iltihaplanma olduğunu gösterdi. Hatta daha şiddetli depresyon geçiren insanlardaki iltihap miktarı diğerlerine göre daha da fazlaydı. Klinik depresyon hastalarının beyinlerindeki iltihap oranlarında %30 artış gözlendi.

Önceki çalışmalar

Önceki çalışmalar, inflamasyonun depresyonun bir sonucu mu olduğunu, yoksa depresyonun daha da kötüleşmesine neden olan bir faktör mü olduğunu anlamak için depresyon hastalarının kanlarındaki inflamasyon belirteçlerini analiz etmişti.

Kaliforniya Duke Üniversitesi Tıp Merkezindeki araştırmacılar tarafından 2012’de yapılan bir çalışma, çalışma kapsamındaki katılımcılar tarafından deneyimlenen depresif dönemlerin sayısı ile C-reaktif protein (CRP) adı verilen iltihap işaretinin düzeyindeki artış arasında bir bağlantı buldu.

Araştırmacılar, depresyonun vücuttaki iltihaba etki etme olasılığının, iltihabın depresyon sonucunu doğurmasına kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna vardılar.

Some figure

Depresyon tedavisinde iltihabın önemi

Uzmanlar bu keşfin, şiddetli bir depresyon yaşandığı sırada beyin iltihabının gerçekleştiğine şu ana kadarki en güçlü kanıt olduğunu doğruluyor.

Araştırmacılara göre bu keşif, depresyon geçiren insanların tedavilerinin geliştirilmesi açısından oldukça önemli veriler içermekte. Çünkü, beyin iltihaplanmasının azaltılması ya da iltihabın depresyon belirtilerini hafifletmekte kullanılması açısından yeni bir potansiyel hedef sunuyor.

Some figure

Şiddetli depresyon toplum genelinin %4’ünü etkilemektedir. Ancak, şiddetli depresyon geçiren kişilerin yarısından fazlası antidepresanlara cevap vermez. Bu konudaki uzmanlar gelecekteki çalışmaların, iltihap giderici ilaç tedavisinin depresyon belirtilerine olası etkisinin de incelenmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Mevcut tedaviler iltihabı azaltmaya yönelik değiller. Bu yüzden, depresyon tedavisine iltihabı giderici ilaç tedavisinin de eklenmesi gelecekteki araştırmaların yolunu oluşturmakta.

Depresyon, pek çok etkenin bir sonucu olarak gelişebilen kompleks bir hastalıktır. Şu anda, bu tür çalışmalar sayesinde, bu hastalığın yap-boz parçalarına bir yenisini daha ekleyebiliyoruz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.