Yatma Vakti: Çocukların Uyumasına Yardımcı Olmak

Yatma zamanı geçişi, çocukların yatma saatine direnmeyi bırakmaları, daha iyi uyumaları ve bütün gece yataklarında kalmaları için mükemmel bir çözüm olabilir. Ayrıca, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Yatma Vakti: Çocukların Uyumasına Yardımcı Olmak
María Alejandra Castro Arbeláez

Yazan ve doğrulayan psikolog María Alejandra Castro Arbeláez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yatma vakti tüm aile için gerçekten stresli bir olay olabilir. Çığlık atmak, ağlamak, korku, ıstırap ve sürekli uyanmak, çözümü olmayan bir sorun haline gelebilir. Neyse ki, uyku saati var.

Bunun sadece kendi ailenizde olduğunu düşünebilirsiniz ama merak etmeyin herkesin başına gelebilir. Tüm aile için huzurlu ve dinlendirici bir uyku elde etmek için nasıl iddialı davranacağınızı bilmeniz gerekir.

Konu uyumaya geldiğinde en çok zorluk yaşayanlar genellikle küçüklerdir. Ancak, kolaylaştırmak sadece onlara bağlı değildir. Bu yazıda, yatmadan önce geçiş adı verilen yöntemi kullanarak daha sağlıklı bir uyku zamanı rutinini nasıl elde edeceğinizi göstereceğiz.

yatağında ağlayan çocuk

Uyku saati

Çocukların yatmadan önce uyumak istememeleri son derece yaygındır. Bunun birçok nedeni olabilir. İşte bazıları:

 • Daha uzun süre oynamayı tercih ederler.
 • Aileleriyle daha fazla zaman geçirmek isterler.
 • İsyankarlar.
 • Korkuyorlar. Örneğin, yalnız olmaktan, karanlıktan, kabuslardan vb.

Farklı nedenler olabileceğinden, uykuyu çevreleyen tüm rutinleri gözden geçirmek gerekir. Çocuğunuz uyumadan önceki saatlerde ne yapar? Gece uyanırlarsa ne yaparlar?

Çocukların uyumasına yardımcı olmak için etkili bir yöntem yatma saatidir. Uyurken zorluk yaşayan veya reddeden çocuklar için uygulanabilir bir tekniktir. Ayrıca araştırma çalışmaları ile desteklenmektedir.

Bu uyku geçişi ile ele alınan zorluklar, yatmaya ve uyumaya isteksizliktir. Ayrıca çocuğun yatmaya gitme, yataktayken seslenme, gece yattıktan sonra veya gece uyandıktan sonra odasından çıkma durumlarına yardımcı olur.

Bu davranışlar ortaya çıktığında, yatma zamanının ertelenmesi ve bakıcılarıyla temasın sürdürülmesi ile pekiştirilir veya sürdürülür.

Bunun için uyku vakti geçişi uygun bir strateji olabilir. Ayrıca, kendi yataklarında veya odalarında bağımsız olarak uykuya dalabilen çocuklar için de önerilir.

Nasıl uygulanır

Uyku vakti geçiş kartı, küçüklerinize minimum itirazla yatakta kalmayı ve bağımsız olarak uyumayı öğretmenin bir yoludur. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 • Çocuğunuzla oturun ve ne olacağını açıklayın.
 • Çocuğunuza uyumakta zorluk çektiğini ve ona nasıl yardım edebileceğiniz konusunda bir fikriniz olduğunu açıklayın. Örneğin, “Uyumanın senin için zor olduğunu biliyorum, bu yüzden aklıma bir fikir geldi” diyebilirsiniz.
 • Çocuğunuza stratejiyi aşağıdaki gibi açıklayın. “Sen ve ben her gece kullanman için bir geçiş kartı yapacağız. Her gece bir geçiş kartı alacaksın. Annen ve baban seni yatırdıktan sonra, geçiş kartını odadan ücretsiz olarak çıkmak için kullanabilirsin. Tuvalete gitmek ya da anne ve babaya sarılmak gibi belirli bir nedenden dolayı olmalı. Geçiş kartını kullanırsanız, bize vermeli ve sonra tekrar yatmalısınız”.
 • Belirli bir nedeni olması gerektiğini ve kısa (yaklaşık beş dakika) olması gerektiğini onlara vurgulamalısınız.
 • Geçişi kullandıktan sonra ne olacağını açıklayın. Örneğin, onlara “Geçici kartı kullandıktan sonra yatağa dönmeli ve gecenin geri kalanında orada kalmalısın” deyin.
 • Çocuğunuzla geçiş kartını yapın. Ne kadar yaratıcı, o kadar iyi. Bu sürece katılmalarına izin vermelisiniz ki, bunun kendilerine ait olduğunu hissedebilsinler.
 • Yatmadan hemen önce çocuğunuza geçiş kartını verin ve amacını hatırlatın.
 • Çocuğunuz kartı kullanıyorsa, kartı geri alın ve ona artık odasında kalmaları ve sessiz olmaları gerektiğini hatırlatın.

Direnç

Çocuğunuz kartı kullandıktan sonra sizi çağırırsa, ısrarcı olsalar bile onları görmezden gelmeye çalışın. Ayrıca, geçiş kartını kullandıktan sonra odadan ayrılırlarsa, onları konuşmadan fiziksel olarak odalarına geri götürmeniz gerekir. Bu kuralları akıllıca empoze etmeyi unutmayın, tabii ki çocuğun zorlandığı durumların belirli sınırları aşmamasını sağlayın.

İlk birkaç gece, çocuğunuza kuralları içselleştirene kadar hatırlatmalısınız. Ayrıca, geçiş kartını kullandığı ve sonrasında odasında kaldığı için çocuğunuzu ödüllendirmeyi unutmayın. Tutarlı olursanız, başarı şansınız artacaktır. Ayrıca, çocuğunuzla ilgilenen diğer kişilerin de bu rutini sürdürdüğünden emin olun.

yatağında mışıl mışıl uyuyan çocuk

Uyku vakti geçiş kartının faydaları

Artık bu yöntemin ne olduğunu biliyorsunuz, size bazı faydalarından bahsedelim:

 • Çocuğunuz geçiş iznini elinde tutmanın daha iyi olduğunu çabucak öğrenecektir çünkü yapmazsa istediği ilgiyi göremeyecektir.
 • Yatağa giderken rahatsızlık azalır.
 • Uyku hijyeni için bir artıdır.
 • Uykuya karşı dirençlerini ortadan kaldırırsınız.
 • TEk başlarına uyumaya karşı dirençlerini azaltır.
 • Memnuniyet seviyelerini arttırır.
 • Hem ebeveynler hem de çocuklar bir kontrol unsuru kazanırlar.
 • Kaygıyı azaltır.
 • Duygusal yönetimi geliştirir.
 • Çocuğun karar verme yeteneği gelişir.

Çocuğunuz protesto etmekte ısrar ederse, onlara gitmemenin sizin için üzücü olabileceğini unutmamalısınız. Ancak, zaman geçtikçe, sonuçları gördüğünüzde, onların itirazları kadar endişeniz de azalmalıdır.

Araştırma çalışması

Uyku vakti geçiş kartı, araştırmalarla kanıtlanmış etkili bir yöntemdir. Bu amaçla Patrick Friman ve ark. tarafından ” Kısa Rapor: Çocukların Yatmadan Önce Direnç için Bedtime Pass Programının Değerlendirilmesi-A Randomize, Kontrollü Deneme” başlıklı bir makale yazılmıştır ve Pediatrik Psikoloji Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Bu çalışma, on dokuz çocukla yapılan randomize kontrollü bir çalışmaydı. Çalışmadaki çocuklar yatma saatine dirençliydi. Başlangıçta, düzenli olarak ağladılar ve yatağa gittikten sonra seslendiler ve/veya odalarından çıktılar. Bu çocukların yarısı yatmadan önce kart aldı.

Geçiş kartları alanlar odalarından çıktılar ve geçişleri olmayanlara göre çok daha az ağladılar ve çığlık attılar. Ayrıca, bu çocukların yakınları uygulama için yüksek düzeyde memnuniyet ve onay bildirdiler.

Özetle uyku vakti geçiş kartı, uyku sorunlarının ortaya çıktığı belirli durumlar için etkili bir yöntemdir. Gerçekten de, onu kullanmak, bazı çocukların yatmadan önce sürdürdüğü uygunsuz davranışları önemli ölçüde azaltabilir. Uyku güçlükleriyle başa çıkmanın ve sağlıklı alışkanlıkları geliştirmenin harika bir yoludur.  İlginizi çekebilir ...

Çok Az Uyku Yanlış Anılar Yaratır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Çok Az Uyku Yanlış Anılar Yaratır

Çok az uyku sahte anılar yaratır. Aslında, hafızanızla ilgilenmek için beyninizin 7, 8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Daha fazlasını öğrenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Moore, B.A., Friman, P.C., Fruzzetti, A.E, & MacAleese, K. (2007). Brief report: evaluating Bedtime Pass Program for child resistance to bedtime-a randomized controlled trial. Journal of Pediatric Psychology, 32(3) , 283-287.

 • Schones, C.J. (2011). The bedtime pass. En Behavioral Treatments for Sleep Disorders (pp. 293-298). Academic Press.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.