Çocuklar ve Yetişkinlerde Fiziksel İlginin Önemi

Çocuklar ve Yetişkinlerde Fiziksel İlginin Önemi

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2017

Çoğu zaman sevdiğimiz ve değer verdiğimiz insanlarla fiziksel etkileşimin önemini hafife alırız. Fiziksel temasın gerekli olmadığını düşünürüz. Başkalarıyla günlük iletişimimiz sözler ve göz temasından ibaret olur. Ve onlardan gördüğümüz fiziksel şefkatten bile tam olarak faydalanamayız.

Kişisel sınırlarımızı ne pahasına olursa olsun belirleme ve koruma ihtiyacımız, fiziksel sevgimizin miktarını yavaş yavaş azaltmamıza neden olur. En asgari ve sosyal bakımdan doğru ifadesiyle sevgimizi gösteririz. Bu, özgünlük eksikliği nedeniyle bizi giderek rahatsız kılan ve boş bırakan saçma bir gelenektir.

Fiziksel teması bu şekilde ele aldığımızda bunun fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığımız açısından ne kadar zararlı olduğunu unuturuz. Bir başka insana dokunmak, kelimelerin veya eylemlerin ifade edemediği önemli bir mesajı iletmemizi sağlar.

Fiziksel şefkat sadece çocuklar için değildir

Son yıllarda fiziksel şefkatin bebek ve çocukların fiziksel ve duygusal gelişimindeki önemi epey tartışılıyor. Pek çok çalışma ve deneyim, küçük çocukların sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için fiziksel temas ve okşanmaya ihtiyacı olduğu teorisini desteklemektedir.

Ama fiziksel temasın önemi sadece çocukların gelişimi için bir gereklilik değildir. İnsanların hayat boyunca adaptasyonu için önemlidir. İnsanlar, olumlu sosyal davranış olarak bilinen şeyi uygularlar.

Olumlu sosyal davranış, başka birinin yararına olan gönüllü bir eylemdir. Evrim açısından bakıldığında güven ve işbirliği eylemlerine katılarak sosyal gruplar, karşılıklı olarak faydalı fedakar şekilde davranır ve birbirlerine güvenerek bu sayede ayakta kalırlar.

sarılmak sağlıklıdır

Ayrıca sırf birine dokunmanın bile bilişsel ve duygusal gelişimi iyileştirdiği ortaya konmuştur. Depresyon eğilimi veya Alzheimer hastalığının ilerlemesinin durdurulması da buna dahildir. Şefkatle dokunulmak, her yaşta insanın bağışıklık sistemini dahi güçlendirmektedir.

Çocuklarla fiziksel temas

Çocuklara fiziksel şefkat göstermek, genelde doğal olarak içimizden gelen bir şeydir. Bilhassa da küçük çocuklar söz konusu olduğunda. Çocukların çaresiz tabiatı anne baba ve akrabalarda onları koruma ve sarma isteğini uyandırır.

Ellerini tutarak, saçlarını okşayarak, sarılarak ve yanağından öperek çocuklara fiziksel temas sağlamak önemlidir. Bu durum çocukları şımartmaz, tam tersini sağlar. Bu yakınlık her iki tarafın da faydasınadır ve onlarla olan ilişkinizi güçlendirir.

sarılan anne çocuk

Zamanın geçişiyle birlikte bu jestlerin önemini unuturuz ama çocukların hâlâ bu temasa ihtiyacı vardır. Reddediyor gibi gözükseler bile aslında bu durumu takdir ederler. Belki daha az çocuksu ya da daha az belli şekilde bu temasa ihtiyaçları vardır; belki arkadaşlarının yanında bunu istemiyorlardır.

Partneriniz ve diğer yetişkinlerle fiziksel temas

Partnerinizle fiziksel temas ve akrabalarınızla yakın arkadaşlarınıza şefkat göstermek de daha farkında olmamız gereken bir şeydir. Mesele sadece bize en yakın insanlarla birlikteyken duyduğumuz rahatın seviyesini göstermekten ibaret değildir yalnızca. Sözlü olarak ifade edilebilenin ötesini iletmek söz konusudur.

Cinsel sağlığımız, çok önemlidir ama pek çok kültür belli durumlarda bazı temas türlerini tabu olarak görmektedir. Maalesef, cinsel ilişki ve fiziksel bağlantının yalnızca üreme amaçlı bir eylem olduğu ve bu amaçla uygulanması gerektiği fikri, işlevsizlik ve zarara yol açabilir. Bu durum, cinsel arzu ve fiziksel yakınlık ihtiyacının doğal gelişimini engeller.

Bu bakımdan araştırmalar, yetişkinler arasında cinsel ifadeye rıza göstermenin pek çok sağlık faydası olduğunu göstermektedir. Özgürleştirilmiş bir bağlantıyla cinsel zevki deneyimlemek ve fiziksel yakınlığı paylaşmak, duygusal gelişimimiz yanında psikolojik ve fiziksel gelişimimiz için de önemlidir.

sarılan çift

Çocukları fiziksel temas kurmaya zorlamayın

Çocuklar hiç kimseye sarılmaya ya da birini öpmeye zorlanmamalıdır. Bu kişi bir akraba bile olsa bu kural geçerlidir. Fiziksel özgürlüklerini korumayı öğrenmeleri, sınırlarını belirleyip uygulamayı bilmeleri gerekmektedir. Bu sayede güvenli ilişkiler kurabilirler. Bu ilişkilerde fiziksel temas, karşılıklı rıza ve şefkatle gelişir ve zorlanmaz.

Bir çocuğu istemediği halde birini öpmeye ya da öpülmeye zorlarsak, cinsel istismara karşı kendini savunmak için gerekli silahları elinden almış oluruz. Ayrıca onlara duyguları hakkında yalan söylemeyi öğreterek başkalarına karşı şefkatlerini ifade etmeyi öğrenmekten alıkoymuş oluruz.

Çocuklar, bunu anlayacak beceriye ulaştıkları an bedenlerini tanımalıdır ve bu, yetişkinlerin düşündüğünden daha erken bir dönemde gerçekleşir. Onlara fiziksel öz-kararlılığı öğretme, fiziksel bakımlarını kolaylaştırma ve bağımsızlığa geçişlerine yardımcı olma gibi bir sorumluluk ve yükümlülüğümüz var. İşte bu yüzden onlara bedenlerini ve neyin uygun olup olmadığını öğretmemiz çok önemlidir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.