Logo image
Logo image

Motivasyonu Yüksek İş Arkadaşları Mı İstiyorsunuz? Bu Sözlerden Kaçının

3 dakika
Motivasyonu Yüksek İş Arkadaşları Mı İstiyorsunuz? Bu Sözlerden Kaçının
Son Güncelleme: 17 Eylül, 2017

Paul G. Thomas demiştir ki “kişileri kendi güçlerinin kaynağına yönlendirerek başka insanların motive olmalarına yardım edin.” Peki bunu gerçekten nasıl yapacağız ve hangi adımlardan kaçınmalıyız?

Motivasyon ve kurumsal liderlik alanında uzmanlaşmış kişiler, belirli bir dilin, sözlerin ve stratejilerin motivasyon üzerindeki etkileri üzerine çalışmıştır. Belirli sözler, insanları ya motive eder ya da demotive eder.

Motivasyon sadece iş seviyesinde gerekli değildir; aynı zamanda hayatın her alanı ya da projesinde gereklidir. Aynı zamanda, zaten motive olmuş kişilere konuşurken ve tavsiye verirken seçtiğimiz yolu da düşünmek önemlidir.

“Hayat %10 bana olan ve %90 benim ona nasıl tepki verdiğimdir.”

– Charles Swindoll

Motive olmuş bir kişiye asla söylememeniz gereken sözler

Eğer size karşı belirli bir şekilde davranılmasını istemiyorsanız, başkalarına da o şekilde davranmamayı unutmayın. Yani, eğer biri size bu sözlerden herhangi birini söylediyse ve bunun sizi kötü hissettirdiğini biliyorsanız, bunu diğerlerine neden yaptığınızı kendinize bir sormalısınız. Motive ya da değil, herkese saygı duyun.

  • Hiçbir şeyi doğru yapmıyorsun. Eğer bir kişinin ya da işçinin kişiliğinin dibe batmasına sebep olmak istiyorsanız, bunu yapmak için seçeceğiniz söz bu olabilir. Yani, bu cümleyi kimseye karşı kullanmayın, özellikle de çocuklara karşı, çünkü bu onların kendine güvenlerinin, otonomlarının ve kapasitelerinin düzgün olarak gelişmesine direkt olarak bir saldırıdır.
Some figure
  • Burada çalışmana izin verdiğim için minnettar olmalısın. Bir işçinin maaşı, cesaret ile dürüst bir çaba ve tecrübe tarafından kazanılır. Bu tamamen hassas ve karşılıklı bir ilişkidir. Bu söz, aynı zamanda sosyal grup seviyesinde, aile ya da bir kişinin bir diğerinden daha çok gücünün olduğu hiçbir yerde kullanılmamalıdır.
  • Bu senin problemin. Diğer yasaklı söz, iyi bir lider için geliyor. Bir takımda, bu bir iş, çalışma, işbirliği vs olabilir, tüm problemler grup içinde çözülür. Kimse, bütünün bir parçası olan bir üyenin endişesine sırtını asla dönmemelidir. Empati ve iletişim hayati önem taşır.
  • Ben sana bunun için para veriyorum. Asla kullanılmaması gereken yaygın bir söz. İşbirliğinin daha değerli olduğu ve sorumlulukların paylaşıldığı bir anda, bu tür bir söz söylemek aşırı derecede zarar vericidir.
  • Bu, bu şekilde yapılmalı çünkü bu her zaman böyle yapılmıştır. Değişen ve sürekli gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Zamanında dogma olan şeyler şimdi verimsiz olabilir. O sebeple, herkesin içindeki yaratıcılığı cesaretlendirin.
Some figure
  • Ben sana düşünmen için para ödemiyorum. Eğer bir işçi düşünmesi için maaş almıyorsa, o zaman o kişiyi neden orada istiyorsunuz? Bir kişiye değer vermemek ve o kişinin kapasitesini engellemek, her projenin başarısını düşürür, hem işte hem normal hayatta. Hepimizin katkı sağlayabileceği enteresan ve geçerli bir özelliği vardır.
  • Problemlerini işe getirme. İnsanoğlunun henüz ikiye bölünme gibi bir yeteneği yok. Bu sebeple, herhangi bir işçi ya da insan bir sorunu varsa her zaman o sorunu yanında taşır. Eğer reddetmek yerine, kötü hisseden kişiyle empati kurmaya çalışsak ve onun o kötü durumdan kurtulması için ona yardım etsek, bu durumu işine daha az yansıtması daha olasıdır.
  • Burada patron benim. İş yerinde, bir grup projesinde ve hatta evde bile, bir noktada hepimizin duyduğu bir başka söz. Buna ek olarak bu büyük bir hata, çünkü sorumlulukların bir kısmını paylaşmak çok daha verimli ve geçerlidir, herkesin kendini takımın bir parçası olarak hissetmesi için ve her motive kişi kendi elinden gelenin en iyisini yaptığı için.

“Bir insan zihninin anlayabileceği ve inanabileceği her şey, başarılabilir.”

– Napoleon Hill

Bu sözler asla motive edici bir etkiye sahip değildir. Empati kurmak ve diğerlerine adil davranmak çok daha verimli ve düzgün bir hareket tarzıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.