Sarılmak, Bir Çok Acının En İyi İlacıdır

Mayıs 18, 2017

Kimi zaman tek ihtiyacımız olan, doğru zamanda gelen bir sarılma ve okşamadır. Bu davranış, sözler olmadan bize “Yanındayım ve bunu sana kanıtlıyorum,” mesajını verir. Bizi rahatlatarak korkularımızı yatıştırır.

İşte bu yüzden bazen sarılmak birçok acının ilacıdır; duygularımızı besler, gücümüzü ve hayatla başa çıkma becerimizi perçinler.

Başka birine tutunduğumuzda, kendimize olan inancımız artar ve kendi kalbimizi duyarız. Aynı zamanda bir başkasının sıcaklığını ve desteğini hissederiz.

Kocaman bir kucaklama ile korkularımız yok olur

Kocaman bir kucaklama ile bütün korkularımız yok olur. Her türlü acının yerini bir ‘iyileştirici’ tedavi alır ve böylece, rahatsızlığımız düzelir. Bir kucaklamanın yarattığı bu pozitif duygular, fiziksel ve psikolojik diğer rahatsızlıkların yoğunluğunu azaltabilir.

Birine sarılmak için ihtiyacımız olan şey, yüzlerinin ötesine geçen bir şekilde gülümsemeyi ve bu gülümsemenin kıymetini bilen iki insan arasındaki duygusal uzaklığı ortadan kaldırmak için istek,sevgi ve heves sahibi olmaktır.

Küçük detayların önemi

Gerçek hayatta, film cümleleri alıntılanmaz, ayrıca insanlar bir tebessüm ya da sarılma anını yakalamak için okyanuslar aşmaz. Gerçek hayatta, günlük anları yaratan küçük şeyler sayesinde iletişim kurarız.

Sarılma ve okşamalar bize kendimizi özgür kılmayı ve hissedebimeyi öğretir. Zekamızın duygularını geliştirmeyi, aptalca şeylere gülmeyi, taşkın bir kahkahadan keyif çıkarmayı, bize gözlerimizi kapattıran hoş bir sarılma esnasında göz kapaklarımızın nasıl indiğini düşünmeyi gösterir.

Böylece sessizliğin baskısından kurtulur ve tattıklarımıza erdem, küçük ve günlük şeylere güç veririz. Bu sayede parçalarımızı yeniden birleştirebilir ve gülümsememizi dondurup ona zarar veren parçaları tam olarak toplarız.

“Söylediğimiz şu ki bizi mahveden şey, her gün sağlık ve duygusal gelişimimizi beslemek için bulabileceğimiz nedenlerle yarışamaz. İnsan, sevgi ve şefkatten o kadar çok kez ölür ki sarılma ile dolu “Seni seviyorum”ların onu kaç defa yeniden hayata döndürdüğünü unutur.”

Sarılmayla sonuçlanan duygusal arzular

İnsanları istemek kolaydır. Cinsel anlamda değil, duygusal anlamda istemekten söz ediyoruz. Birinin tenimize dokunmasını, birine sarılıp kokusunu ve sıcaklığını duymak istemek kolaydır. Bakmadan birinin içini görebilmek ve bu arzuyu en iyi şekilde değerlendirmek.

Biriyle tanışıp bir bağlantı hissetmek kolaydır. Sakinlik, öz, özgünlük ve uyum yayan birine kendimizi yakın hissetmek kolaydır.

O kişilerin bizi sarılmalarımızın, özgürleşmiş zihnimizin ve sakin bedenimizin dokunuşuyla bir iz bırakmaya çağıran o duygular, arzular ve hislerle adeta patlatması da kolaydır.

Birine sarıldığımızda kendimizi iyi hissetmemiz kolaydır çünkü sarılmak, bunun için vardır: kendimizi değerlendirmek ve kalbimize bakmak.