Kendinize Zarar Vermenize Yol Açan 5 Şey

Kendinize Zarar Vermenize Yol Açan 5 Şey

Son Güncelleme: 11 Eylül, 2017

Kendinize iyi bakmak için her şeyden önce kendinizi koşulsuz olarak sevmeyi ve saygı duymayı öğrenmelisiniz. İster güzel ister çirkin olun, ister mutlu ister üzgün, ister başarılı isterse başarısız. Teoride bunu başarmak kolay gözükse de aldığınız eğitimin ve medyanın ilettiği mesaj ve taleplerin size zarar veriyor olabileceğini fark ettiğinizde çok güç bir görev halini alabilir.

Sanki kendinizi sevmek, kendinizle mutlu olmak ya da kendinize destek olmak bencillik ya da kendini beğenmiş davranmak gibi görülüyor. Mütevazı değilsek, her şeyi kaybedeceğimiz söyleniyor.

Elbette narsisizm gibi uç bir duruma kapılmaya gerek yok ama kendinizi biraz daha sevmek ve daha az paralamak, psikolojik düzeyde faydalı olacaktır.

Çünkü aksi halde ilgi ve ihtiyaçlarınızı bir kenara atıp kendinize bakmayı bırakabilirsiniz. Bunun nedeni genelde başkalarının onayını alma ihtiyacı ya da mükemmel olmak ve hiç hata yapmamak şeklinde aşırı bir istektir.

Kendinize zarar mı veriyorsunuz?

Belki de bu yazının giriş kısmında anlatılana kendinizi yakın bulmuş ve duygusal olarak kendinize bakmadığınızı ve dolayısıyla kendinize zarar verdiğinizi fark etmişsinizdir. Aşağıda bahsettiğimiz hususları analiz ederek kendinizi biraz daha sevmeniz gerekiyor mu diye düşünmenizi öneriyoruz.

Şunları yapıyorsanız kendinize zarar veriyor olabilirsiniz:

1. Kendinizden mükemmellik talep ediyorsunuz

Mükemmellik istemek, gerçekçi değildir çünkü ne kadar denerseniz deneyin bunu başaramazsınız. İnsanlar daima hata yaparlar. Hatalarımızdan ders çıkarıp daha iyi olabiliriz ama asla mükemmel olamayız.

Mükemmel olabileceğinize inanıyorsanız, enerjinizi boşa harcıyorsunuz demektir. Bu durum, işler ters gittiğinde sizi hüsrana uğratacak ve sonunda sırf kendi beklentilerinizi karşılayamadığınız için hedeflerinizden vazgeçersiniz.

Kendinizden çok şey talep etmek, kendinize iyi bakmamak demektir.

2. Kendinizi ödüllendirmiyorsunuz

Zaman zaman kendinizi ödüllendirmiyorsanız, dinlenmiyor ya da tatile çıkmıyor veya “olması gerektiği” şekilde davranmadığınız için kendinizi affetmiyorsanız, kendinize bakmıyorsunuz demektir. Sorumlu olmak ve hedeflerinizi başarmaya çalışmak harika bir şeydir ama zaman zaman kendinizi ödüllendirmek de aynı şekilde önemlidir.

Ödülü hak ettiğinizi kendinize söylemek, duygusal sağlığınız için önemlidir ve motivasyonunuzu canlı tutar.

3. “Hayır” demeniz gerektiğinde “evet” diyorsunuz

Başkalarının ihtiyaçlarını, kendi ihtiyaçlarınızın önüne geçiriyorsanız, kendinize saygısızlık ediyorsunuz demektir. Arada sırada, sizin prensip ve değerlerinizle uyumlu olduğu sürece iyilik yapabilirsiniz ama her şeye “evet” demek zorunluluğunu asla hissetmemelisiniz.

Hiç bahanesi yok. İster ailenizden biri, isterse bir tanıdık ya da arkadaş olsun, bir şeyi yapmak istemiyorsanız, yapmanıza gerek yok demektir ve diğer kişi bundan rahatsız oluyorsa, bu durum sizin değil onun problemidir.

4. Başka insanların fikirlerine kapılıp gidiyorsunuz

Neden başka insanlar mutlak doğruyu biliyormuş da sizin fikirlerinizin değeri yokmuş gibi davranıyorsunuz?

Herkes, duydukları ve yetiştirilmeleri temelinde kendi gerçekliğini kurar ama bu, onların her düşündüğünün doğru olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, başka insanların fikirlerini dinlemek sağlıklıdır ama bu fikirlerin sizi tüketmesine izin vermemeniz gerekir.

Fikirleriniz, emin olduğunuz müddetçe başkalarının fikirleri kadar geçerlidir.

5. Anı yaşamanıza izin vermiyorsunuz

Zihniniz bir gezgindir ve daima geçmişte ya da gelecekte dolanır durur. Bir tülü dinlenip şu ana gelmez. Bu da demektir ki şu anda sahip olduklarınızın tadını çıkaramıyorsunuz. Bunun yerine elinizdekileri kaybediyorsunuz ve bu da kendinize iyi bakmadığınızın bir göstergesidir.

Geçmişte yaşanmış ve düzeltilemeyecek şeylerden pişmanlık duyuyor ya da henüz yaşanmamış olan şeyler konusunda çok fazla endişeleniyorsanız, şu anda ve burada yaşamıyor ve kendinize zarar veriyorsunuz demektir.

Kendinize nasıl iyi bakabilirsiniz?

Yukarıdaki beş başlığı inceledikten sonra kendinize yeterince iyi bakmadığınızın farkına vardıysanız, artık bunu yapma zamanı gelmiş demektir. Kendinize saygı göstermeyi öğrenmeli ve yukarıda açıklanan beş şeyin tersini yapmaya başlamalısınız.

Kendinizden çok şey istiyor ve her şeyi mükemmel bir şekilde yapmak zorunda olduğunuza inanıyorsanız, talep etmeyi bırakıp tercih etmeye başlamalı ve sonuçlar ne olursa olsun kendinizi kabul etmelisiniz.

Sadece veriyor ama asla karşılık alamıyorsanız, küçük bile olsa başardığınız her hedef için kendinizi ödüllendirmeye başlayın. Hak ettiğiniz bir tatile çıkın ya da çok beğendiğiniz o elbiseyi alın. Bahaneler olmaksızın ve karşınızdaki kişinin tepkisinden korkmadan kararlı bir şekilde hayır demeyi öğrenin. İyi bir arkadaş ise sizi anlayacaktır.

Başka insanların fikirlerinin onlara ait olduğunu unutmayın. Ancak izin verdiğiniz takdirde sizin fikriniz olabilir. Herkesin, buna siz de dahilsiniz, dilediği gibi düşünme ve hissettiklerini ifade etmeye hakkı vardır. Kendinizi sezilerinizle koruyun.

Başka yerlerde dolandığını fark ettiğinizde zihninizi şu ana odaklamaya çalışın. Bunu yapabilmek için etrafınıza ve gördüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz şeylere odaklanın. Ne yapıyorsanız ondan zevk alın ve geçmişi ve değiştiremeyeceğinizi ve olması gerekenlerin ise olacağını kabul edin.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.