Olumlu Etkiler: Nedir ve Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Olumlu Etkiler: Nedir ve Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2017

Bu makalenin ana kahramanı olan pozitif etki, olumlu duyguların oluşturduğu bir ruh halidir. Bu duygular, onları yaşayanlara çok sayıda fayda sağlar. Öyle ki, sağlığı ve imajı olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Ancak asıl sorumuz şu: Hayatımızda olumlu etkileri nasıl arttırabiliriz? Bu, kişisel güçlerin, dirençliliğin ve mizahın geliştirilmesi yoluyla yapılabilir. Bu yönlerinizi geliştirerek, bu duyguların daha iyi bir şekilde tadını çıkarmanın yanı sıra, onları doğru kullanmanın faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu konuyu bu makalede daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

“Sabah uyandığınızda hayatta olma, nefes alabilme, düşünme, keyif alma ve sevme gibi değerli ayrıcalıklarınızı düşünün.”

– Marco Aurelio

Olumlu etki nedir?

Etkilenme, belirli bir anda yaşadığınız duygusal durumdur. Bu, olumlu ya da olumsuz olabilir. Genel olarak olumsuz etki olumsuz duyguları tartışmak için kullanılırken olumlu etki olumlu duyguları gösterir.


Olumsuz ya da negatif etki, psikoloji alanında en çok ilgi gören alt dal olmuştur çünkü bu olumsuz duygular klinik uygulamada en sık karşılaşılan duygulardır. Klinisyenler esas olarak hastalıkları veya şikayetleri olan kısaca olumsuz etki deneyimleyen insanlara yöneliktir.

Öte yandan, olumlu ya da pozitif etkilenme son yıllarda özellikle pozitif psikoloji alanında çok daha fazla çalışılmaktadır. Pozitif etkinin başlıca unsurları arasında mutluluk, iyi ruh hali, iyimserlik, coşku ve sevgi sayılabilir.

* Pozitif psikoloji, pozitif etkinin psikolojik süreçler üzerindeki önemini vurgulayan bir alandır.

Olumlu etkinin faydaları nelerdir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, olumlu duygular yaşamak insanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Her şeyden önce, onlar mutluluğumuzu arttırır. Sonuç olarak psikolojik sağlığımız fiziksel sağlığımız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu sağlığımıza sağladığı yararlarının yanı sıra, daha tatmin edici sosyal ilişkiler kurmamıza da katkı sağlar. Olumlu bir etkiye sahip olmak, konuşma başlatma veya göz teması kurma gibi toplumsal iletişim yollarını kolaylaştırır.


Aynı zamanda başkalarıyla olan karşılıklı güven ve işbirliğine, ayrıca kendinize ve başkalarına karşı cömertliğe katkıda bulunur. Bu sizi daha etkili iletişim kurmaya ve daha fazla empati kurmaya yönlendirir. Daha güçlü bağlar kurmanızı sağlar ve daha derin, daha istikrarlı ilişkiler yaratmanızda yardımcı olur.

“İyimserlik bizleri başarıya götüren inançtır. Umut ve güven olmadan hiçbir şey yapılamaz.”

– Helen Keller

Hayatınızdaki Pozitif Etkiyi nasıl arttırırsınız?

Olumlu bir etkiye sahip olmak ve mutlu olmak gerçekten kulağa harika geliyor. Sağladığı faydalar hakkında konuşmuş olmasaydık bile, kim zaten mutlu olmayı istemezdi ki? Kendinizi kötü hissettiren durumların hep hayatınızda boy göstereceğini bilmek ve bunun tamamen normal olduğunu kendinize hatırlatmak çok önemlidir. Bununla birlikte, normal olmayan şey onlara kafanızı takıp pozitif bakış açınızı yitirmenize neden olmalarına izin vermektir.

Kısaca belirtecek olursak, güçlü yönlerinizi, dirençliliğinizi ve mizahınızı geliştirerek bu olumlu duyguları geliştirebilirsiniz.

Olumlu güçlü yönler, belli bir şekilde davranmak, düşünmek veya hissetmek için mevcut olan kapasitenizdir. Zihni harekete geçirirler ve optimum işleyiş, gelişme ve performansa olanak tanırlar. Olumlu özellikleriniz farkında olmak ve önemli olduğunu düşündüğünüz özelliklerinizi geliştirmek olumlu etkinizi artıracaktır.

Bunu yapmanın diğer bir yolu da direnç göstermektir. Bu yaşamınıza devam edebilmeniz için sorunlarınızla olumlu bir bakış açısıyla yüzleşebilmeniz ve zorlu koşulları kendi güçlerinizi geliştirerek aşmanız demektir. Başka bir deyişle, bu durum kişisel gelişim duygusunu geliştirir.


Son olarak, mizah yoluyla olumlu bir etki yaratabilirsiniz. Gülünce, adrenalin ve kortizol gibi stres regülasyonunda görev alan hormonları salgılarız. Mizah ile düşünce daha esnek hale gelir ve duygularınızı düzenleme kabiliyetinizi geliştirir.

Olumlu bir ruh hali, aynı zamanda zor durumları yeniden değerlendirmenize, sosyal ilişkiler kurmanıza ve onları güçlendirmenize , acıyı tolere etmenize ve bağışıklık sisteminizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Gördüğünüz gibi, pozitif olmak kişisel gelişiminizde, genel sağlığınızda ve ilişkilerinizin kalitesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Ve en iyi yanı, bunu geliştirmek için bir şeyler yapabilecek olmanızdır. O halde ne bekliyorsunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.