Logo image
Logo image

Çocuklar İçin Gevşeme Egzersizleri

3 dakika
Çocuklar İçin Gevşeme Egzersizleri
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Oyun oynamak çocuk gelişiminin bütünleyici bir parçasıdır. Çocukların koşması, zıplaması, dans etmesi, hareket etmesi ve bir şeylere girişmesi gerekir. Bununla birlikte, bazen gevşeyip sakinlemeleri de gerekir. Bu makalede çocukların hem fiziksel hem de ruhsal sağlığına faydalı gevşeme egzersizleri paylaşacağız.

Eğer çocuklara bu teknikleri öğretirseniz anksiyete, stres ve uykusuzluklarını azaltma konusunda ipleri kendi ellerine alabilecek güce de sahip olacaklar. Duygularını ve davranışlarını da daha iyi kontrol edeceklerdir. Ayrıca, egzersizler duygu durumlarını da iyileştirecektir. En iyisi de, onları sıkıntıdan ötürü sakinledikleri bir gevşeme noktasına getirmememizdir. Eğlenceli gevşemeye hoşgeldiniz!

Jacobson ve Schultz metodu

Jacobson metodu dünyanın en ünlüleri arasındadır. Bu teknik farklı kaslar ve kas gruplarının kasılması ve sonrasında gelen rahatlamayı içerir.

Oldukça basittir. Yerde yatarken çocuğa vücudunun farklı bölümlerini kasmasını ve sonra bırakmasını söyleyin. Çocuk, tüm vücuduna yayılan artan bir rahatlama fark edecektir. El veya boyun gibi tekil kas gruplarıyla başlayabilirsiniz. Pratik yaptıkça gittikçe zorlaştırabilirsiniz.

Some figure

Schultz metodu ise altı yaşında büyük çocuklar için uygun olan bir otojenik gevşeme egzersizidir. Schultz metodu iki seviyeye ayırır: üst ve alt. Ağırlık ve ısı hislerine dayanmaktadır.

Yerde yatarken çocuğa, daha ağır gelen ve sıcak hissettiren vücut parçalarına (bacaklar veya kollar) odaklanmasını isteyin. Çocuk bir değişiklik hissettiğinde ve bu bölgelerin gerginlik ile ağırlıktan kurtulduğunu hissettiğinde üst bedene de aynısını uygulayın. Tüm kaslar gevşeyene kadar bu şekilde ilerleyin.

Çocuğun talimatları takip etmesini kolaylaştırmak için bir robot gibi olduklarını düşünmelerini isteyebilirsiniz. Böylelikle, çok katı ve robotik bir biçimde hareket etmeleri gerekecektir. Sonrasında ise gevşemesini ve kas gerginliğinden arındırılmış yumuşak bedene sahip bir bez bebeğe dönüşmesini söyleyin.

Rejoue Oyunu

Rejoue en eğlenceli tekniklerden biridir. Fransızcada rejoue “yeniden oynatma” anlamına gelir. Haydi koyulalım!

Bu metod hayatın özünün karşıt ikiliklerden oluştuğunu söyler. Yani sıcak-soğuk, gündüz-gece, yukarı-aşağı, siyah-beyaz, hareketlilik-durgunluk vb. karşıtlıklarımız vardır. Rejoue tekniği, çocuklar için gevşeme egzersizlerini bu ikiliklere bağlı şekilde bir araya getirir.

Oyun, bunu yapabilmek için sallanan sandalye hareketini taklit eden birçok salınma hareketi içerir. Dolayısıyla çocuk ileri geri ve bir yandan öteki yana sallanırken neredeyse tüm kas gruplarını kullanır.

Bu ikililik, çocuk bazı bölgelerini kasarken ve bazı bölgelerini yumuşatıp gevşetirken devreye girer. Vücutlarını yeterince gevşetirlerse eğer etkili bir biçimde sallanabilirler.

Bir başka oyun ise esnemedir. Küçük çocuklara esneme ve gevşeme hisleri arasındaki farkı anlamalarını öğretir. Örneğin, çocuğa kollarını aşmasını ve kollarını mümkün olduğunca uzak köşelere doğru uzatmasını istersiniz. Bu pozisyonda birkaç saniye kalmaları gerekir. Sonrasında yavaşça gevşemelerini söyleyin. Bunu birkaç kere yaptıktan sonra bir karıncalanma hissi hissedeceklerdir.

Arkadaşlarla aktiviteler

Bazen çocuklar birbirlerini kovalar ve onları sakinleştirmek zordur. Ayrıca bu kadar heyecandan sonra konsantre olup odaklanmaları da oldukça zordur. Burada tüylü toz alıcı aktivitesini deneyebilirsiniz.

Yapması çok kolay bir aktivitedir. Rahatlatıcı bir müzik açın ve çocukları ikili gruplara ayırın. Bir çocuk yerde yatarken, diğer çocuk ise müziğe eşlik ederek tüylü toz alıcı ile partnerinin vücudu üzerinde oyun oynayacaktır. Sonra pozisyonları değişecekler.

Buna benzeyen ve yumuşak bir top içeren başka bir aktivite de vardır. Bu da çiftler halinde yapılır. Bir çocuk gözleri kapalı bir biçimde yerde yatar. Diğeri partnerinin vücuduna, yumuşak bir top ile sabun sürüyormuş gibi masaj yapar.

Hoş görüntüler hayal etmek

Çocukların çok iyi olduğu bir alan varsa o da hayal gücüdür. Öyle özgür düşünürler ki, bunu onları rahatlamalarına yardımcı olmak için kullanabiliriz. Onları sakinleştirmenin bir iyi yolu da hayal etme aracılığıyla olur.

Çocuğa yerde yatıp birkaç dakika boyunca nefes alıp vermeye odaklanmasını söyleyin. Sonrasında söyleyeceğimiz şeylere odaklanmasını isteyin. Büyük, sakin bir tarla hayal etmesini isteyin. Bu tarlanın çimenleri mükemmel kesilmiştir. Tarlayı koklamasını, şakıyan kuşları dinlemesini veya çiçeklerin dokusunu hissetmesini söyleyin.

Some figure

Hayal etme egzersizi oldukça yönlüdür. Dilediğiniz manzara ile onu kişiselleştirebilirsiniz; plaj, dağlar veya kokulardan bile bahsedebilirsiniz. Gördüğünüz üzere, olasılıklar sadece hayal gücünüz ile kısıtlıdır. Ana amaç çocukların rahatlarken eğlenmesidir.

Bir diğer deyişle, bunu öyle bir yöntem ile yapın ki, iş olarak görmesinler. Böyle yapabilmek için önemli olan şey yetişkinlerin çocuklara uygun bir biçimde davranışlarını şekillendirmeleridir. Çocukların yeni şeyler öğrenmesi için taklidin önemli bir yöntem olduğunu unutmayın.

Son olarak: çocuklar için bu gevşeme egzersizleri yetişkinler için de işe yarayabilir. Ne de olsa ruhunuzu genç tutmak iyidir!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.