Logo image
Logo image

Stresi Azaltan Renk: Mavi

2 dakika
Stresi Azaltan Renk: Mavi
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Stresinizi azaltma gücüne sahip olan bir renk olduğunu biliyor muydunuz? Bu renk, denizin ve güzel bir yaz gününde açık gökyüzünün rengidir. Mavi! Mavi renginin, insanları rahatlatmak ve sakinleştirmek gibi doğal bir gücü vardır.

İlginç bir şekilde, mavi bugün popüler bir renk olmasına karşın geçmişte bu durum böyle değildi. Neden mi? Çünkü etrafta bu kadar çok görülmüyordu. Gökyüzünün ve denizin mavisinin dışında, 12. yüzyıldan önce mavi rengini çevrede görmek pek yaygın değildi (Mısır kültürü dışında).

“Mutlu olmak için ne gerekli? Başımızın üstünde biraz mavi gökyüzü olsun yeter.”

– André Maurois

İşte o zaman, yeni kimyasal teknikler ve üretim yöntemleri sayesinde, mavi “tuhaf” bir renk olmaktan çıkıp, dini resimlerde, kıyafet armalarında ve diğer türlerdeki sanat eserlerinde yerini aldı. İnsanlar bir gecede mavinin psikolojik ve duygusal etkilerini keşfetti.

Mavi rengi, yücelik, mistisizm, soyluluk ve şıklıkla ilişkilendirildi. Daha sonra, 18. yüzyılın gelmesi ve yeni pigmentlerin geliştirilmesiyle, daha geniş bir mavi çeşitliliği ortaya çıktı. Bununla ve Michel Pastoureau tarafından yapılan araştırmalarla birlikte, mavi tüm Batı ülkelerinin en sevdiği renk haline geldi.

Some figure

Stres azaltan mavi

Yıllarca renk psikolojisi üzerinde çalışmalar yaptık — ve çok şaşırtıcı sonuçlarla karşılaştık. Newton’ın kendi başlattığı araştırma, Goethe ve daha sonra da Eva Heller tarafından devam ettirildi. Günümüzde, hala dünyada birçok üniversite mavi renk ve pazarlama arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaların bir amacı da hem rahatlatıcı hem de üretken ortamlar yaratmaktır.

Uzmanlar yıllardır stresi azaltma yeteneğine en fazla sahip olan rengin mavi olduğunu söylüyor. Şimdi bir saniyeliğine biraz keyiflenelim. Sakin bir denizin önünde olduğumuzu ve denizin mavisinin ufukta gökyüzüyle birleştiğini düşünün. Eğer bu görüntüyü yeterince tekrar ederseniz, sakinlik sizi ele geçirecek ve huzurlu, rahat ve harika hissedeceksiniz. Ve bu insanların büyük bir kısmı için geçerlidir.

Granada Üniversitesindeki ve San Rafael Granada Özel Eğitim Merkezindeki bilim insanları mavi renk ışığın akut psiko-sosyal stres hisseden insanlar üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğunu gösterdiler. (Tartışmalar, işyerinde yaşanan gerginlikler, vb.) Hatta mavi, beyazdan bile daha rahatlatıcıdır.

Ayrıca, Eva Heller’ın araştırması da mavinin çoğunlukta olduğu sınıf ve diğer çevrelerde sinir krizi ya da diğer davranışsal sorunlarla daha az karşılaşıldığını göstermiştir. Bu rengin sakinleştirici etkisi inkar edilemez.

Some figure

Her yerde olan mavi

Ünlü ve stres azaltan mavi renk pazarlamacıların da en sevdiği renktir. Çünkü nöro-pazarlama uzmanları bu rengin bilinçaltımızda nasıl işlediğini bilirler.

  • Mavi hem görsel hem de deneyimseldir.
  • İnsanda güven, sakinlik, huzur ve düzen hisleri oluşturur.
  • Hatta, Facebook, Twitter, Ford, Volkswagen, IBM, Roche, BBVA, Carrefour ve MRW gibi büyük markalar, mavinin sadakati çağrıştırdığını bildikleri için bunu kullanırlar.

Eğer siz de düşünürseniz birçok büyük havayolu şirketinin de mavi rengi kullandığını fark edeceksiniz. Sükunet ve güven bu sektörde inanılmaz önem taşımaktadır, bu yüzden birçok uçak ve havayolu markasında bu renge rastlarsınız.

Some figure

Huzurlu bir eve sahip olmak için tüm evinizi maviye boyamanıza gerek yok. Hatta, eğer böyle bir şey yaparsanız, buna alışırsınız ve beyninize aşırı yükleme yapmış olursunuz. Önemli olan dengeli olmaktır. Kötü bir gün geçirdiğinizde, sahilde yürüyüş yapmak ya da çimlere uzanıp, uçsuz bucaksız ve güzel mavi gökyüzünü seyretmek gibisi yoktur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.