Hayal Gücünün Gücü

Hayal Gücünün Gücü

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2017

Verimli bir hayal gücü, her türlü yaratıcı düşüncenin kaynağıdır ki bu, bilgiden daha önemlidir. Çoğu kişinin başarısızlığının temel nedenidir- yaratıcı potansiyellerini kullanmayı öğrenememişlerdir.

Çocuklarda hayal gücü

Hepimiz çok aktif bir hayal gücüyle dünyaya geliyoruz. Çocuklar olarak, bir kaç seneliğine bir hayal dünyasında yaşarız.

Bu, gelişim süreci açısından normaldir ama yüksek muhakeme gücü hıza olgunlaşmaya başladığında çocuk, bir gerçekçilik dünyasına doğru ilerler.

Birçok genç, hayatlarının bu döneminde hayal güçlerini kullanmayı neredeyse tamamen bırakır. Diğerleri ise bunu yapıcı bir şekilde kullanır.

İşte burada anne babalar çok önemli bir rol oynar çünkü çocuklarına hayal gücü için yaratıcı bir çıkış noktası sağlayabilir ya da çocuğun hayal gücünü bastırıp engelleyebilirler.

Gerçekte her insan hayal etme becerisine sahiptir. Bu kapasite bastırılabilir, bozulabilir ya da etkisizleştirilebilir ama oradadır ve iradeden daha güçlüdür.

Hayal gücü ve irade arasında çatışma olduğunda, hayal gücü daima kazanır. 

Geleceğinizi hayal etmek

Zihnin, hayal gücünü gerçekliğe dönüştürme becerisi çok güçlüdür. Yaratıcı bir zihne sahip olmak istiyorsanız, yalnızca şu adımları izleyin yeter:

  • Arzu edilen imajınızı tasvir edin ya da çizin, kendinizi istediğiniz başarıyı elde etmiş şekilde görün.
  • Derin nefes alın ve rahatlayın. Böylece daha duyarlı olur ve daha ayrıntılı bir resim yaratabilirsiniz çünkü hayal ettiğiniz şey gerçek deneyime mümkün olduğunca yakın olacaktır. Görüntü, ses,tat koku ve hayalinizdeki sahnenin diğer detaylarına özellikle dikkat edin.
  • Arzu ettiğiniz sonuçları hayal edin. Gerçekten olduğunu hayal edin ve “Umarım” ya da “Deneyeceğim” gibi sözleri unutarak “Buradayım” deyin.
  • Sevinç, mutluluk ve rahatlama gibi pozitif duygular yaratın ve durumun sahnesi ya da duygusuna bunları yansıtıp hayal ettiğiniz esnada gülümseyin.
  • Gerçekleştirmek istediğiniz resmi zihninizde beş dakika canlandırın. Bunu haftada en az iki kez yapın. Sabah yataktan kalkar kalkmaz ilk iş bunu yapın ve yine yatmadan önce tekrar edin. Kendinizi gerginlikten kurtarın ve sakin, rahat bir yerde hayal edin.
Resim: Claudio Ar

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.