Cinsel İlişki Sırasında Başka Birini Düşünmek – Normal mi?

Haziran 18, 2019

Cinsel ilişki sırasında başka birini düşünmek normal mi? Hiç cinsel ilişki sırasında başka biri hakkında hayal kurduğunuz oldu mu? Birçok insan bunu cinsel deneyimin heyecanını arttırmak için yapar. Bu cinsel fantezilerle, aslında cinsel ilişki içinde olduğunuz kişinin haricinde başka biri hakkında düşünmeye başlarsınız. Bu şekilde, hayal gücünüz cinsel eylemi zenginleştirmeye yardımcı olur. Fakat bu cinsel fanteziler ne ölçüde olumsuz bir şey, ve hatta bir hastalık olarak algılanabilir mi?

Cinsel ilişki sırasında başka birini düşünmek

Düşündüğünüzün tersine, en azından düzensiz bir şekilde hayal kurmuş olmadığınız bir tür fantezi, bir hastalık değil. Çekici hissettiğiniz başka bir kişi hakkında fantezilere sahip olmak, partnerinizi sevmediğiniz anlamına gelmez. Uzmanlara göre, heyecanını yitiren bir cinsel hayatı değiştirmek ve tatlandırmak için alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer sürekli yaptığınız takdirde zararlı olabilirsiniz, ilişkide belirli bir ayrılık ve güvensizlik yaratabilir.

Hangi cinsel fanteziler davranış bozukluğu olarak sınıflandırılır?

Eşinizle cinsel ilişkiye girerken başka bir kişiyi düşünmek oldukça yaygındır. Pek çok insan bunu, başka yollarla bulamayacakları bir cinsel uyarılmayı denemek ve sürdürmek için yaparlar. Ancak bu, cinsel bir saplantı değil. Söylediğimiz gibi, normal ve sıradan.

 çift yatakta

Bununla birlikte, cinsel bozukluklar en az 6 ay boyunca gerçekleştirilen cinsel eylemler veya fantezilerdir. Bunlardan bazıları:

  • Röntgencilik: Bu cinsel bozukluklardan ilki röntgencilik. İnsanlar, çıplak ya da cinsel ilişki içinde olan diğer insanları gözlemler, ve onların haberi olmadan cinsel uyarılmayı gerçekleştirirler.
  • Teşhircilik: Bu kontrolsüz cinsel fanteziler ve arzular insanların genital bölgelerini diğer insanlara göstermeye yönlendiriyor.
  • Frotteurizm: Bu, insanların cinsel uyarılmayı, kendi rızası olmadan başka bir kişiye dokunmaktan veya sürtünmeden elde etmeleridir. Bu insanlar bu eylemleri hayal ediyorlar.
  • Cinsel mazoşizm: Bu durumda, insanlar aşağılanmış, dövülmüş ve saldırıya uğramış durumlardan zevk alır, arzu ve cinsel uyarılma elde ederler.
  • Cinsel sadizm: Cinsel mazoşizmden farklı olarak, bu bozuklukta, cinsel arzu ve uyarılma, başka bir kişiye fiziksel veya psikolojik olarak zarar vermekle elde edilir.
  • Pedofili: Bu sapkın bozukluk, bir yetişkin ve bir çocuk arasındaki cinsel ilişkilerde cinsel fanteziler, uyarılma ya da arzuya sahip olmayı içerir.
  • Fetişizm: Bu uygulamada, kişi cansız nesneleri veya vücudun bölümlerini gözlemleyerek ve manipüle ederek heyecanlanır. Vücudun bölümleri genellikle genital bölgeyi içermez.
  • Travestilik: Travestilik eyleminden türeyen fanteziler ve tekrarlayan cinsel dürtüdür.

Cinsel hayatta hayal kurmak

Gördüğünüz gibi, bu tür cinsel fanteziler DSM-5 tarafından üretilen sınıflandırmada bulunamadı. Ve bu, parafilik bozuklukların tam bir listesi bile değil. Çeşitli düzinelerce farklı parafilias tespit edilmiş ve aday gösterilmiş ve neredeyse hepsi parafilik bozukluğu kategorisine girmiştir.

Buradaki ana oyuncu senin hayal gücün. Birçok insan ünlüleri veya sporcuları hayal eder, ama diğerleri fantezilerini iş arkadaşlarına veya yabancılara yöneltir.

Onaylamayan kişiler var, çünkü iş ortağınız dışındaki kişilerle ilgili fantezinin ilişki için zararlı olabileceğini düşünürler. Bu uygulamayı bir aldatma biçimi olarak gören başkaları da var. Ancak, bu o kategoriye uymuyor. Cinsel ilişki sırasında başkaları hakkında cinsel fantezilere sahip olmak sevgililer arasında daha fazla yakınlık ve bağlantı kurabilir.

Bu konuya geldiğimizde, bu tür fanteziler sadece daha heyecanlı hissetmenize yardımcı olabilecek zihinsel süreçlerdir. Onları olumsuz ya da tabu olarak görmenizin bir sebebi yok. Söyleniyor ki, en samimi arzularınızı ortaya koyuyorlar.

çift yatakta

Cinsel fanteziler: yaşam çizginiz

Cinsel hayattan şikayet eden birçok çift var. Hangi sebepten olursa olsun, zamanın geçişi ile bir rutine sıkışmış olurlar. Başlangıçta her şey cinsel tutku ve ateşti. Ancak ilişki geliştikçe, cinsellik arka plana itilmeye başlandı.

Başkaları hakkında hayal kurma fantezisi, cinsel bir arzu ya da cansız bir cinsel ilişki kurmak için size hizmet edebilir. Cinsel monotonluğa düşmüş olanlar için bir yaşam çizgisi olabilir. Cinsel isteğinizi kurtarmak için harika bir araç olabilir. Tabii ki, bütün çiftlerin cinsel isteksizliğe sahip olduklarını ve bu tür cinsel fantezilere başvurmaları gerektiğini söylemiyoruz. Tamamen isteğe ve çiftlerin düşüncelerine bağlı.

Cinsel bir uzman olan Carolina Schwengel, bu fantezilerin özgürce kullanılabileceğini açıklıyor. Cinsel ilişki başlangıcında çiftlerin birbirleriyle uyum sağlamasına yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Tabii ki, işaret ettiği gibi, bu fanteziler bir hastalığa dönüşmedikleri sürece faydalıdır. Bu, onları sürekli kullanırsanız ve tatmin olmanızın tek yolu buysa, gerçekleşebilir. Bu şekilde, çift hem cinsel hem de duygusal olarak birbirine daha bağlı kalır.

Suçlu hissetmeyin

Bu uygulama sadece zihinsel ve sembolik bir süreçtir. Cinsel eylem için zararlı olmayacağından, suçlu hissetmemelisiniz. Fantezi yapan kişi, ulaşılamaz insanlarla (film yıldızları, şarkıcılar, sanatçılar, vb.) ilgili olarak hayal etmeyi zorunluluktan yapmaz. Ayrıca şahsen tanıdıkları birini de hayal edebilirler.

kavga etmiş bir çift yatakta oturuyorlar

Suçlu hissetmek, zevk almayı zorlaştırır ve hatta orgazma ulaşmanızı da engeller. Cinsel fanteziler, çiftleri birbirlerine yabancılaştırmadıkları sürece zararsızdır. Ancak cinsel ilişki sırasında başka birini düşünmek ve bir fantezi dünyasında uzun süre yaşamak, sizi ve birlikte yaşadığınız kişiyi sürekli olarak etkileyebilir.

Gördüğünüz gibi, cinsel ilişki sırasında başka birini düşünmek, bu cinsel fantezileri, cinsel yaşamınızı zenginleştirmek veya dışarı çıkan alevi ateşlemek için kullanılabilir. Kişisel sorunlara neden olmadıkları ve sizi partnerinizden uzaklaştırmadığı sürece hiçbir şekilde bir hastalık değildir.