Logo image
Logo image

Açık İlişkilerde Kıskançlığı Yönetmek

2 dakika
Açık İlişkilerde Kıskançlığı Yönetmek
Son Güncelleme: 13 Aralık, 2016

Kıskançlık ve açık ilişkiler birbirine çok yakındır. Aslında, bu tür ilişkilerin başarılı olmasındaki en büyük engel kıskançlıktır. Bu biraz çelişkili görünebilir, çünkü bu tür bir ilişkiyi seçen insanlar kıskançlığı aşmış görünürler. Fakat gerçekte, hiç kıskançlık yaşamayan çok az insan vardır.

Problem, bu tür ilişkileri seçen insanlar, liberal ve modern oldukları için kıskançlığın onları ve partnerini etkilemeyeceğini düşünürler. Kıskançlığın mutlaka olacağını bilmek önemlidir; bunu kabullenip, çözmek için uygun stratejiler hazırlamalıyız.

Bir çok uzman, kıskançlığın kötüleşen bir şekilde tecrübe edildiğinde irrasyonel, zararlı davranışlara yol açabilecek doğal bir reaksiyon olduğu konusunda hemfikirdir.

Tek eşli çiftler de bol miktarda güvensizlik yaşarlar, ancak kıskançlık açık ilişkilerde şok edici ve karmaşık formlarda ortaya çıkmaktadır.

Kıskançlık nedir?

Kıskançlık; değişim kaygısı, bir ilişkide güç veya kontrol kaybı korkusu, yetersizlik ve kayıp korkusu ve terk edilme korkusu anlamına gelir. Bu, insanın haysiyetine karşı güvensizliğinin bir yansımasıdır ve bir sevgili olarak uygun olma endişesidir.

Her kıskanç duyguda, kıskançlıktan daha derin bir duygu daha bulunur. Bunun arkasında, karşılanmamış bir ihtiyaç veya giderilmemiş derin bir korku vardır. Bu korkularla ve karşılanmamış ihtiyaçlarla yüzleşmek, kıskançlığı açığa çıkararak gücünü azaltmanıza yardımcı olur.

Açık bir ilişkide, kıskançlık hayaletinin üstesinden gelmenin ve daha mutlu, daha uzun süren bir açık ilişki yaşamanın bazı yolları vardır.

Açık bir ilişkide kıskançlık nasıl yönetilir

Damgalardan kurtulun

Açık ilişkiler hakkında artık daha özgürce konuşulsa ve bu tip ilişkiler daha popüler hale gelmiş olsa da; hala utanç verici ilişkiler olarak görülmektedir. Açık ilişki yaşayanlar kıskançlık ortaya çıktığında sıklıkla suçluluk hissederler. Bu tür ilişkilerdeki insanlar için kıskançlık bir tür başarısızlık olarak görünmektedir.

Eylem planı oluşturun

İlişkinin açık olması, onu kuralsız bir ilişki yapmaz. Bu nedenle, iki oyuncunun aynı oyunu oynuyor olması adına sınırların ve izin limitlerinin belirlenmesi önemlidir.

Kendinize dikkat etmeyi öğrenin

Açık ilişkilerde, her birey kendi sorumluluğunu üstlenmelidir ve duygularını düzenlemeyi ve sakin kalmayı öğrenmelidir. Kıskançlık ile başa çıkabilmek, partnere olan aşka değil, kişisel güvene dayalıdır.

Güven

Saygı ve anlayışa ulaşmak için kıskançlık bildirilmelidir. Bu yüzden karşıdaki kişinin duygularını yok saymak veya küçümsemek sadece kıskançlığı arttıracaktır. Açık ilişkilerde, karşınızdaki kişiyi dinlemeli ve korkulacak bir şey olmadığını jestleriniz ile de göstermelisiniz; böylece ilişkide kendilerini güvende hissedeceklerdir.

Kıskançlığın pozitif yönünü anlamak

Kıskançlık ortaya çıktığında, onu motive eden sebepleri keşfetmek, içinde bulunduğunuz ilişki türünü ve bunun gerçekten istediğiniz türden bir ilişki olup olmadığını sorgulamak önemlidir. Kıskançlık, inançlarınızı yeniden gözden geçirmek ve çift olarak olgunlaşmak için iyi bir ivme sağlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.