Logo image
Logo image

Cesaret, Karanlıkta Bile Bir Umut Işığı Görmektir

2 dakika
Cesaret, Karanlıkta Bile Bir Umut Işığı Görmektir
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı konularda, diğerleri hiç umut görmezken, cesaret edip denemeye devam eden kişiler dünyada en önemli ve en harika şeylerin başarılmasını sağlarlar.

Güvende hissettirecek ve güvenli ortamı yaratacak olan cesaret ve inanç, onların amaçlarına ulaşmaları için daha da kararlı olmalarını sağlar.

Arzularınız, yalnızca onların peşinden koşmaya cesaret ederseniz gerçekleşecektir. Hangi yolu seçerseniz seçin, karşınıza bir sürü engel çıkacaktır ama bu onlardan vazgeçmek için bir sebep değildir.

Gelecek; kendilerine inanmaya cesareti olanlara ve diğer insanlara olan inancını yitirmeyenlere aittir. Bu insanların hayatında, cesaret korkuyu yener ve böylece oluşabilecek risklere rağmen bilinmeyenin peşinden gidebilirler.

Winston Churchill der ki: “Cesaret insani niteliklerin ilki olarak görülmelidir; çünkü bütün öteki nitelikler onun sayesinde ortaya çıkar.”

Some figure

Cesaret olmadan gelecek de olmaz. Bir şeyleri ertelemeye devam edemezsiniz. Mücadele halindeyken bulacağınız umut ışığı size krizlerin bekleyebileceğini fakat hayatın beklemediğini gösterir.

Kendi yolunuzdan yürümeyi seçin ve diğer insanların sizi eleştirmesinden korkmayın. Her şeyden önce de kendi kendinizi eleştirerek yolunuza taş koymayın.

Mutluluk özgürlükten, özgürlük de cesaretten gelir

Tamamen özgür olmayan biri tamamen mutlu da olamaz. Gerçek özgürlük kafada başlar ve ancak özgür olmayı seçebilecek kadar cesur olursanız özgür olursunuz.

Özgürlük ile bağımlılık arasındaki fark korkunun olmaması ya da güvene sahip olmak değil, aldırış etmeden hareket etme cesaretidir.

Hayat hep bizden bir şeyler ister. Paulo Coelho’nun da söylediği gibi, gerçekleşmesi mümkün olmayan arzu yoktur. Arzularımızı gerçeğe dönüştürdüğümüzde özgürleşiriz.

Some figure

Özgürlüğe giden tek bir yol yoktur. Hatta çoğu insan arzulara kavuşacakları o tepeye ulaşmadan önce gözyaşlarıyla dolu vadilerden geçerler.

Ama unutmayın ki; ne başarmak mutlu sona ulaştığınızı gösterir, ne de başarısızlık geri dönülmez bir yoldur. Sorunlarınıza bakış açınız devam etmek için ne kadar cesaretiniz olduğuyla belirlenecektir.

Özgürlüğü arzu ettiğimizde, bunun yalnızca ne kadar cesur olduğumuza bağlı olduğunu keşfederiz.

Gerçek liderler cesaret sayesinde ortaya çıkarlar

Sözleri ve davranışları her zaman görünür olduğu için, gerçek bir liderin diğerlerinden ayırt edilmesini sağlayan özelliklerden biri cesarettir.

Hatta, eğer başarılı, mutlu ve motive olmak istiyorlarsa, cesaret; sahip olmaları gereken özelliklerin olmazsa olmazlarındandır. Liderler normal insanlardan daha cesur değillerdir, fakat onlardan beş dakika daha uzun cesur kalabilirler.

Cesaret bir yetenektir ve bu da demek oluyor ki; cesaret öğrenilebilen bir şeydir. Liderlik cesareti gerektirir çünkü liderler pek tercih edilmeyen kararları da verebilecek kadar cesur olmalıdırlar.

Kendinizi sorumluluk, yönlendirme ya da liderlik gerektiren bir pozisyonda bulduğunuzda yapabileceklerinize güvenebilmeniz çok önemlidir ki diğerleri de size güvenebilsin.

Hayatınızı değiştirebilmek için kendinizi nasıl yönlendireceğinizi öğrenmelisiniz. Kendinizi yönlendirebilmek için kendinizi olduğunuz gibi kabul edebilecek kadar cesur olmalısınız. Eğer kendinizi onaylamıyorsanız hiçbir durumda rahat hissedemezsiniz.

Some figure

Richard Hamming’in bir sözü cesaretin hayatımızdaki yerini harika bir şekilde özetler: “Cesaretinizi toplayıp önemli sorunlarla baş edebileceğinizi anladığınızda ancak onlarla baş edebilirsiniz.” Eğer yapabileceğinizi düşünmüyorsanız tüm ihtimalleri elemiş olursunuz.

“Fiziksel cesaret hayvani bir içgüdüdür; manevi cesaret ise daha üstün ve daha gerçek bir cesaret örneğidir.”

– Wendell Phillips

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.