Biyografi Okumak ve Psikolojik Faydaları

Haziran 11, 2019
Biyografi okumak faydalıdır. Biyografiler, farklı kültürler hakkında öğrenmek, hayatı bir başkasının gözlerinden görmek ve onların başarıları ve başarısızlıklarından öğrenmek için bize yardımcı olurlar.

Bu yazıda, biyografi okumayı ve onun psikolojik faydalarını tartışıyoruz. Okumanın, genel olarak, çok sayıda psikolojik ve duygusal faydası olduğunu biliyoruz. Okumak, beynimizi aktif tutmanın ve empati ve yaratıcılığımızı geliştirmenin oldukça etkili bir yoludur. Diğer birçok şeyin yanı sıra, sorgulayıcı düşünmeyi artırır ve beynin nöronal bağlantısını geliştirir.

Bazı insanlar, biyografi okumanın devlerin omuzlarında atlamak olduğunu söyler. Bizim fikrimize göre, bu ifade tamamen doğru. Biyografi okumak, olgu ve olaylara farklı açılardan bakabilmek için oldukça etkili bir yöntem.

Sıradan insanların yaptıkları sıra dışı şeyleri dikkatli bir şekilde okumak, inanılmaz bir ilham kaynağıdır. Bu da, kurgu bir yapıtı okumakla gerçek insanlar hakkında okumak arasındaki temel farktır. Psikolojik bir yaklaşımdan hareketle, biyografi okumak yetenekler ve kapasitenin gelişimi için çok etkili bir araç olabilir.

“Biyografi, bir kişinin prizmasından görülen tarihtir.”

– Louis Fischer

Biyografi değerli hayat dersleri kazandırır

Hiç şüphe yok ki, hayatın kendisi en iyi öğretmendir. Tecrübelerimizden edindiğimiz bilgiler, biz yaşamımıza devam ettiğimiz sürece birikirler. Biz farkında olmasak bile, bu bilgi bizi büyük ölçekte etkiler.

Bütün hayat tecrübelerimizi biriktirmek ve hepsini tek tek hatırlamak iyi olacağı halde, bu durum bazen sağlığımız için zararlı olabilir. Şanslıyız ki, bütün tecrübelerimizi hatırlamamız oldukça imkansızdır ve genel olarak acı veren tecrübeleri unuturuz. Fakat, çoğu zaman bu tecrübelerden edindiğimiz dersleri hatırlarız. Biyografi okumak, elde edilmiş başarıların, başarısızlıkların ve yaşanmış tecrübelerin içine dalmamıza olanak sağlar. Biyografilerden sadece, bu insanların yaptıkları iyi şeyleri öğrenmeyiz, aynı zamanda yapamadıklarını da öğreniriz.

biyografi okumak

Biyografiler bizi tarihsel bir perspektife yaklaştırırlar

Biyografi okumak, aynı zamanda, bu tarihsel figürün yaşadığı dönemdeki çevresel ve sosyal koşulları okumak anlamına da gelir. Bazen kahramanları aracılığıyla, tarihsel olayların kendisinden daha fazla tarih öğreniriz.

Tarih bilmek, mevcut zaman ve etrafımızı saran mevcut her şeyi anlamamıza yardımcı olur. Bazı olayları daha iyi anlamamızı sağladıkları için bizi etkileyen kültürel kaynaklar hakkında öğrenmek önemlidir. Ayrıca, diğer kişilerin tutumlarını ve kendi davranışlarımızı öğrenmek de faydalıdır. Temel olarak, biyografi okumak dünya ile yüzleşmek için bize faydalı araçlar sunar.

Biyografiler kendimizi keşfetmemize teşvik ederler

Kendini keşfetme, kendi benlik kavramımızı ortaya çıkarmamızda bize yardımcı olan süreçlerden biridir. Diğer kişilerin deneyimleri, durumları ve sınırları aracılığıyla, karşılaştırma yaparak kim olduğumuza dair fikri elde etmek daha kolay olacaktır.

Ayrıca, bazı meseleler söz konusu olduğunda, sahip olduğumuz odağımızı ve düşüncelerimizi de genişletir. Dünyaya farklı pencerelerden bakmamızı ve farklı bakış açıları kazanmamızı sağlar. Tersi bir durum da, ayrıca, mümkündür-bize değer ve inançlarımızı doğrulayan argümanlar da sunabilirler.

“Okuma, diğer tüm öğrenmeleri mümkün kılan giriş kapısıdır.”

– Barack Obama

Biyografi okumak başarısızlıklarımız ile yüzleşmeye teşvik eder

Tanınmış ve dikkat çeken insanların biyografilerinin çoğu, başarısız olmaktan korkmak konusunda çeşitli öğretiye sahiptir. Bazı nedenlerden dolayı, birçoğumuz başarının garanti olduğunu, biz nereye istersek bizi oraya götürecek düz bir yol olduğunu düşünürüz.

Başarılı insanların biyografilerini okumak, başarının garanti olmadığını, bu başarılı insanların öğrendiği her bir başarının arkasında birçok başarısız girişimin olduğunu anlamamızı sağlar. Hepsi bir yana, başarısızlıklar olmadan hayat nedir ki? Başarısızlıklar olmadan bir şeyler öğrenebileceğimizden şüpheliyim!

biyografi okumak

Biyografiler genel kültürümüzü geliştirirler

Kurgu olmayan kitaplar, genel olarak, genel kültüre dair pek çok şey öğretir. Fakat, biyografi okumak özellikle hayatı başkasının gözünden görmemizi sağlar ve bu nedenle de onların birinci elden deneyimlediği her şeyi öğreniriz.

Biyografiler, kendi kişisel hayatımızda ulaşma imkanımız olmamış oldukça farklı sosyal bağlamlarla birlikte farklı dünyaları bize getirir. Bu okumalardan elde edebileceğimiz bilgiler, oldukça çeşitli ve geniş çaplıdır. Dahası, genel kültür ve dünya hakkında bilgi edinmek kendimize olan saygımızı etkiler.

Biyografiler kolay okunabilen kitaplardır

Birçok faydasına ek olarak, biyografi okumaktan zevk almanız için bir neden daha vardır: onları okumak gelen olarak çok kolaydır. Bu nedenden ve yukarıda açıkladığımız diğer faydalarından dolayı, bu tür bir yazın okumak oldukça tavsiye edilir.

Muhteşem kadınlar ve erkeklerden (ve aynı zamanda kötü olanlarından) öğrenmek dünyaya perspektif kazandırır. Onların kendi sorunlarıyla nasıl yüzleştiklerini, kendilerine nasıl inandıklarını, kendi yeteneklerini nasıl kullanabildiklerini ve kendi hayatlarını nasıl yönettiklerini bilmek, kendi hayatımızı yönlendirmeye yardımcı olan bir bilgi kaynağıdır.

“Ya okunmaya değer bir şey yaz ya da yazılmaya değer bir şey yap.”

– Benjamin Franklin