Logo image
Logo image

Bir Narsistle Birlikte Olduğunuzu Gösteren İşaretler

3 dakika
Bir Narsistle Birlikte Olduğunuzu Gösteren İşaretler
Son Güncelleme: 03 Şubat, 2017

Her ne kadar birlikte zaman geçirmek için harika olmasalar da çeşitli sebeplerle narsistlere karşı özel bir ilgi duyarız.

Aşık olduğunuz kişi bir narsist mi? Bu listeyi kontrol edin ve öğrenin.

“Muhtemelen tanıdığınız birkaç narsist var. Muhtemelen akıllılar ve kendilerinden eminler. Sizi güldürüyorlar ve düşünmeye zorluyorlar. Muhtemelen ilk tanıştığınız anda onları sevdiniz. Muhtemelen de bu duygu çok uzun sürmeyecek.”

– Jeffrey Kluger

Hatalarını asla kabul etmezler

Bir narsist hatalı olduğunu kabul etmekte sıkıntı yaşayacak ve her zaman size sizin yanlış olduğunuzu hissettirecektir. Sizi ne kadar çok severlerse siz de kendinizi bunun tüm zorluğunu çekerken bulacaksınız… ve bu doğru. Onlar dışında herkes suçludur.

Bitmeyen kıskançlık

“En büyük düşmanlarınız bile size kendi düşünceleriniz kadar zarar veremez.”

– Buddha

Narsist sahip olmadığı her şey için kıskançlık duygusuyla yanıp tutuşur. Sizi başka biriyle gördüğü zaman en küçük bir detay bile sevgili narsistinizi çileden çıkarabilir.

Başka konulara ilgi duyabileceğinizi ve hayatınızda başka önemli insanlar da olabileceğini kabul etmekte başarısız olurlar. Onun duyduğu kıskançlık ilişkiyi belli bir noktada sınırlandıracaktır.

Some figure

Sohbetin her anını kontrol ederler

Tıpkı ilişkiler gibi sohbetler de vermeye ve almaya dayalı alışverişlerdir. Sizin için özel olan o şahıs size fikirlerinizi ifade etmek için yeterli alan veriyor mu? Ya da tam aksine tek önemli olan onun ne söylediği, istediği veya düşündüğü mü?

Narsistin kendi sesini duymaktan daha fazla sevebileceği hiçbir şey olamaz. Sorun konuşup konuşamamanız değil kendinizi asla ifade edemiyor oluşunuzdur.

Başkalarıyla kıyaslandıklarında kendilerinin fazla mükemmel olduklarını düşünürler

Güzellik sıklıkla narsizmle ilişkilendirilir. Bu, güzel bir insana aşık olduğunuzda bu kişinin narsist olduğu anlamına gelmez. Bundan öte, bir narsist sahip olması gerekenden çok daha yüksek bir öz saygıya sahip olabilir.

Çizdikleri portre genellikle mükemmelik ve güvenlik duygusudur ancak içlerine bakınca düşük özgüvene sahiptirler.

Narsist kendisinin zeki, diğer herkesin aptal olduğuna inanır

“Anlayamadığımız bir şey olduğunda bunun ya saçma olduğunu ya da zekamızın çok ötesinde olduğunu söylemeliyiz. Genellikle de bu yorumlardan ilki tercih edilir.”

– Concepcion Arenal

Eşiniz söylediğiniz her şeyin hatalı olduğunu mu hissettiriyor? Onunla ne zaman konuşsanız, düşüncelerinizin değersizleştiğini mi hissediyorsunuz?

Eğer yanıt evet ise, ne yazık ki size kötü bir haberim var: bir narsistle birliktesiniz.

IQ seviyesinin yüksek olup olmaması veya yüksek olmadığını ona kanıtlamış olmanız önemli değil. Her seferinde daha da küçüldüğünüzü hissedeceğiniz için ilişkiniz çok yorucu bir hal alacaktır.

Takdir etme özelliğine sahip değildir

Ona bir hediye aldığınızda, bunu hak etmiş gibi davranır ve hiçbir şey onun için yeterli değildir. Onun için bir şey yaptığınızda size teşekkür etmesini bekliyorsanız, bunu unutun….

Dahası, onun için ne yaparsanız yapın veya ona ne verirseniz verin yetersiz hissetmenizi sağlayacaktır. Yavaş yavaş enerjinizin tükendiğini hissedeceksiniz ve ilişkiniz sizin için bir yük haline gelecek.

İlişkinin devam edip yol almasına izin verdiğiniz takdirde, sonunda mutsuz olacaksınız ve tüm bunların aslında bir vakit kaybından başka bir şey olmadığını hissedeceksiniz.

Some figure

Dürüstlükleri acımasızdır

“Bence seni güzel yapan şey dürüstlük, şeffaflık.”

– Gaby Moreno

Eşinize karşı dürüst olmak sağlıklıdır. Yani en azından minimum beklentiniz bu olmalı. Yalanlar ve aldatmalar bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir.

Bu dürüstlük bilerek zarar verici bir şekle büründüğü zamansa problem ortaya çıkar. Eğer eşiniz size bir şeyleri çok kaba bir şekilde söylüyorsa ve sizi üzmekten keyif alıyor gibi görünüyorsa bunun sağlıklı olup olmadığını bir düşünün. Kendisi gibi olduğu için sizi üzmekten keyif alıyor gibi görünecektir.

Her zaman önceden yapmış olduğunuz hataları hatırlar ve başardıklarınızı unutur

Bir narsistin iyi yaptığınız bir iş için sizi övmesini beklemeyin. Çünkü bu asla olmayacak. Aksine, her hatanın büyütülmesini ve eleştirinin her zaman yerini almasını bekleseniz iyi olur.

En ufak yanlışlıklardan dolayı bile sert bir şekilde yargılanacaksınız. Aşık olduğunuz insan sadece kötü olanı görmeye ve hatırlamaya önem veriyorsa, asla tatmin olduğunuzu hissedemezsiniz.

Narsistler değişmez

Pek çok insan istediği zaman değişebilir. Ama bir narsist değişmeyecektir, çünkü kendini mükemmel görmektedir.

Eğer bir şikayetiniz varsa, bu sizin probleminiz olur ve o sizden hatalı olanın siz olduğunuzu hissetmenizi ister. Sakın sizin için değişeceği gibi boş bir umuda kapılmayın çünkü o bunu hiç kimse için ve hiçbir şey için yapmayacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.