Bir Ayrılıktan Sonra Nasıl Daha İyi Hissedebilirsiniz?

Bir ayrılıktan sonra nasıl daha iyi hissedileceğini öğrenmek zor olabilir. Böyle bir olay, dünyanızı alt üst edebilir ve daha önce her şeyin net olduğu bir belirsizlikle hayatınızı doldurabilir. Nasıl daha iyi hissedebilirsiniz? İşte bu konuyla ilgili beş anahtar fikir!
Bir Ayrılıktan Sonra Nasıl Daha İyi Hissedebilirsiniz?

Son Güncelleme: 17 Nisan, 2021

Bazı deneyimler sizi tamamen dağıtabilir ve duygusal anlamda paramparça edebilir. Bu anlamdaki en önemli örnek, neredeyse hepimizin bir anda yüzleşmek zorunda kalacağı bir şekilde meydana gelen bir ilişki kopması yani ayrılıktır. Bunlar, bir kişiyle birlikte kurulmuş olan tüm umutların ve hayallerin bir anda yıkıldığı bir hayata ait zamanlar bütünüdür. Ama siz lütfen bu konuda herhangi bir umutsuzluğa kapılmayın! Bu makalede, size bir ayrılıktan sonra nasıl daha iyi hissedeceğiniz konusunda bazı fikirler vereceğiz.

Bu zor zamanlarda, nereye gideceğinizi, nasıl gideceğinizi ya da nasıl daha iyi hissedeceğinizi bilmeden, kendinizi bir bataklığın dibine batmış gibi hissedebilirsiniz.

Her insan, ilişkileri ve onları nasıl yaşadıkları açısından birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle, bir ayrılığın üstesinden gelmenin sihirli bir formülü yoktur ve kesinlikle herkesin uygulayabileceği bir metod da bulunamaz.

Bu anlamda, bir ayrılığın yarattığı duyguları yaşamalısınız ve bunun herhangi bir “çaresi” malesef ki yok. Ancak kendinizi daha iyi hissetmenize ve hatta bu süreci kısaltmanıza yardımcı olacak bazı şeyler yapabilirsiniz.

“Büyük değişiklikler her zaman güçlü bir sarsıntıyla gelir. Bu durum dünyanın sonu değil. Bu, yenisinin başlangıcıdır.”

– Anonim

Ayrılıkk sonrası acılardan ve kaygıdan kurtulmak.

Bir ayrılıktan sonra nasıl daha iyi hissedilir: beş anahtar nokta

Hayatınızın büyük bir kısmında, herhangi güzel bir şeyin sonuyla, bu durumda da, bir ilişkinin sonuyla yüzleştiğinizde daha iyi hissetmenin tek bir yolu yoktur. Bununla birlikte, bu süreçle sağlıklı bir şekilde yüzleşmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Bir ayrılık yaşamak genellikle hayatınızda bir dönüm noktasıdır. Ancak, çok az insanın, sırf çok şey öğrendikleri ve onlara sağladığı dayanıklılık ve esneklik anlayışı nedeniyle bu tür bir süreçten geçmek zorunda kaldığı için pişmanlık duyduğunu unutmamak gerekir.

Bu nedenle, bu yazımızda, bir ayrılıktan sonraki keder aşamalarından geçmenize yardımcı olacak beş fikir var. Elbette yapabileceğiniz daha pek çok şey var ve ana fikir, bunların içinden kendi yolunuzu bulmak olmalı. Kendinizi daha iyi hissettirecekse, bunların arasındaki herhangi bir yol sizin için iyidir de diyebiliriz.

Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin

Bir ayrılıktan sonra daha iyi hissetmek söz konusu olduğunda ilk anahtar fikir, size getireceği çok çeşitli duyguları deneyimlemeniz konusunda kendi kendinize izin vermektir. Bu duygular üzüntü, öfke, korku ve hayal kırıklığını içerir.

İlk adım, bunun sizi incittiğini ve yaşadığınız duyguların yelpazesinin tamamen normal olduğunu kabul etmektir. Tüm duyguların bir amacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle hepsi eşit derecede geçerlidir. Onları tanımak ve hissettiklerinizi bastırmamak, yaşadığınız kaybı yönetmeye başlamanızı sağlayacaktır.

Duygularınıza yer açın

Bir önceki noktadan sonra, tanıtmak istediğimiz bir sonraki fikir, duygularınıza alan açmaktır. Peki sizce bu tam olarak ne anlama geliyor? Kendinize duygularınızı oldukları gibi hissetmek konusunda izin vermenin yanı sıra, onlara gelişmeleri için alan da vermelisiniz. İhtiyaç duyduklarında ve zamanı geldiğinde, rahatça dışarı çıkmalarına da müsaade edin.

Örneğin, üzgünseniz, ne olduğunu düşünmek zorunda kalmamak için hemen yapacak bin tane başka şey bulmaya çalışmayın. Durun, derin nefes alın ve vücudunuzun size ne söylediğini anlamaya çalışın.

Her şeyi yapmayı bırakmanız mı gerekiyor? Derin nefes almanız mı yoksa sadece ağlamanız mı gerekiyor? Ne hissettiğinizi ifade eden bir şarkı çalmak da bu noktada iyi bir fikirdir. Bu, yükünüzü hafifletmenize, kendinizi özgürleştirmenize ve nihayetinde iç duygularınıza işlerini yapmaları için yer açmanıza yardımcı olacaktır.

“Temas yok” kuralını uygulayın

“Temas yok” kuralı, yakın zamana kadar partneriniz olan bir kişiden ayrılmanız gerektiğinde çok yararlı bir araçtır. Aslında, bir ayrılıktan hemen sonra kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek bir seçenektir. Peki ama bunu yapmak neden faydalıdır?

Nedeni, belki de diğer kişinin sizinle iletişim kuracağına dair tüm bu gizli umutlardan kurtulmanıza izin vermesidir. Bu umutlar yalnızca endişe ve hayal kırıklığına neden olur. Bunu yaparak, bu kişinin artık hayatınızda olmadığı yeni gerçeklikle yüzleşebileceksiniz.

Bir yas sürecini başlattığınızda, hayatınızı yeniden yapılandırmanız ve yeniden düzenlemeniz gerekir. Kayba ve yokluğa mümkün olan en kısa sürede alışmaya başlamanız gerekecektir.

Gevşemek için zaman yaratın

Öfkenizi dışa vurmak, nasıl hissettiğinizi ifade etmek ve yeni gerçekliğinizle bilinçli olarak yüzleşmek önemli olsa da, bağlantınızı kesebileceğiniz yollar aramak da çok önemlidir.

Bu, yeni hedefler ve projeler (tutkulu olduğunuz bir şey, unutulmuş eski bir hobi vb.) aramak anlamına gelir. Vaktinizi nasıl dolduracağını öğrenmeniz gerekiyor. Ancak, bu, herhangi bir eski şey olmamalı; evi temizlemek gibi bir şey olsa bile sizi bir şekilde motive eden ve “dikkatinizin dağılmasını” sağlayan bir etkinlik olmalıdır.

Bunu yapmak, içerisinde bulunduğunuz durumdan ya da kederin kendisinden kaçtığınız anlamına gelmez. Bu sadece kendinize biraz boşluk bıraktığınız ve bir şekilde “kendinizi kurtardığınız” anlamına gelir. Bu bir bakıma özbakım ve öz sevginin bir biçimidir.

Bir ayrılıktan sonra daha iyi hissetmenin ideal yolu, içerisinde bulunduğunuz durumun iki yönünü birleştirmektir: bağlantının kesilmesi için yaratılan zamanlar ve hissettiğiniz şeyle bağlantı kurmak için yaratılan diğer zamanlar.

Bir ayrılıktan sonra kendimizi toparlamak.

Bir ayrılıktan sonra kendinize iyi bakmak

Az önce söylediklerimizle bağlantılı olarak, bir ayrılıkla karşı karşıya kaldığınız durumda, öz bakım çok önemlidir. Peki öz bakım ne anlama geliyor?

Bu noktadaki önemli bir husus, iyi uyumaya çalışmak, rutinlerinize ve normal uyku saatlerine saygı duymak, iyi beslenmek, dinlenmek ve zaman zaman kendinize bazı ödüller vermektir. Kısacası, yapacağınız şey, bedeninizin (ve zihninizin) her an neye ihtiyacı olduğunu dinlemektir, böylece onların da “yanında olabilir” ve ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Kendinize bakmak neden önemlidir? Çünkü sizi inciten bir şeyle yüzleşmek için yüksek enerji seviyelerine sahip ve güçlü olmanız gerekir. Elbette, zayıf anlar da zaman zaman mutlaka gelecektir, ancak, bu konudaki öğrenme sürecine de devam etmeniz gerekiyor.

Buna ek olarak, kendinize öz sevgi sunmak, enerjinizi boşa harcamaktan ve dikkatinizi diğer kişiye (eski sevgilinize) odaklamaktan vazgeçmenin bir başka sağlıklı yoludur. Kendinizi hayatınızın merkezine yerleştirmelisiniz. Bu, kendinize öncelik vermek ve kendinizi sevmek anlamına gelir. Bunu sonuna kadar hak ediyorsunuz!

Bir ayrılıktan sonra yapılacaklar: Bilim bunun hakkında ne diyor?

Ayrılıktan sonra daha iyi hissetmenin beş yolunu gördük, peki ama sizce bilim bu konuda ne diyor? Langeslag ve ark. Journal of Experimental Psychology’de yayınlanan (2018) çalışmalarında, bir ayrılığın üstesinden gelmek için üç olası stratejiyi araştırdılar:

  • Eski partnerinizin olumsuz bir bakış açısıyla yeniden değerlendirilmesi (onlar hakkında kötü şeyler düşünmek).
  • Eski partneriniz için geçmişte veya halen sahip olduğunuz sevginin ve duyguların yeniden değerlendirilmesi.
  • Eski sevgilinizle ilgisi olmayan iyi ve olumlu düşüncelerle dikkatinizi dağıtmak.

Bu çalışma neyi ortaya çıkardı? Her üç strateji de (hiçbiri mükemmel olmasa da), katılımcıların eski partnerlerine karşı duygusal tepkilerini ve duygularını azaltmaya yardımcı oldu. Bu nedenle, bu stratejilerden bazılarını (veya daha önce tartıştıklarımızı) uygulamaya koymak, bu durumla başa çıkmanıza yardımcı olmak için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir.

“Hiçbir şeyin tesadüfen olmadığına inanıyorum. Derinlerde bir yerlerde, biz anlamasak da, başımıza gelen şeylerin kendi gizli planları var.”

– Carlos Ruiz Zafón


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Colegio Oficial de la Psicología de Casilla-La Mancha. (s.f.). Psicología en la Vida Cotidiana. Cómo afrontar el duelo.
  • Langeslag, S. J. E., & Sanchez, M. E. (2018). Down-regulation of love feelings after a romantic break-up: Self-report and electrophysiological data. Journal of Experimental Psychology: General, 147(5), 720–733.
  • Pangrazzi, A. (1993). La pérdida de un ser querido. Madrid: Ediciones Paulinas.
  • Pérez Sales, P. (2006). Trauma, culpa y duelo. Hacia una psicoterapia integradora. Desclée de Brouwer.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.