Bilime Göre Baş Ağrısından Nasıl Kurtulunur?

Baş ağrısı birçok şekilde oluşur ve migren gibi bazıları elden ayaktan düşürür. Bu nedenle, onlardan nasıl kurtulacağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Bilim, bu durumlarda ne yapılması gerektiği konusunda ne diyor? Beraber inceleyelim.
Bilime Göre Baş Ağrısından Nasıl Kurtulunur?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Yanında baş dönmesi, acı ve zonklama getirdiğinde baş ağrısından nasıl kurtuluruz? Başımıza çekiçle vuruluyormuş gibi hissettiğimizde? İlaçlara başvurmaktan başka bir çare var mı? Çok az sıkıntı baş ağrısı kadar rahatsız edici ve engelleyicidir. Dahası, pratisyen hekimler ve nörologlara yapılan başvuruların en yaygın nedenlerinden biri de budur.

Popüler inanca göre yemek yemek baş ağrısını iyileştirebilir. Açlığın tetikleyicilerden biri olabileceği ve genellikle kötü beslenme, günlük stres, yorgunluk veya altta yatan bir hastalık gibi faktörlerin en yaygın nedenler olduğu doğrudur.

Bununla birlikte, parasetamol veya ibuprofen almadan önce doktorunuza danışın. Sinirbilimcilerin baş ağrısından nasıl kurtulacağımıza dair söylediklerini öğrenmek için okumaya devam edin.

“Baş ağrıları kuşlar gibiydi. Sığırcıklar. Tamamen sakin olabilirler, sonra tek bir meşe palamudu yere düşer ve sürünün tamamını gökyüzüne gönderebilir.”

– Erika Swyler

başı ağrıyan kadın

Baş ağrısından kurtulmanın ipuçları

Herkes baş ağrısı yaşayabilir. Aslında tahminler, her üç çocuktan ikisinin 15 yaşından önce baş ağrısı yaşayacağını gösteriyor. Görünüşe göre, insanların yaklaşık yüzde 90’ı hayatlarında en az bir kez baş ağrısı yaşıyor. Bu yaygın bir durumdur ve yine de belli bir damga ve bilgisizlik barındırmaya devam etmektedir.

En sık görülen baş ağrısı türü birincildir, yani herhangi bir spesifik hastalıktan gelmeyen bir baş ağrısıdır. Migren, en yaygın baş ağrısıdır. The Lancet‘te yayınlanan bir araştırma, insanların büyük bir kısmının baş ağrısı çekerken yanlış anlaşıldıklarını hissetmeye devam ettiklerini gösteriyor.

Ayrıca, baş ağrısı yaşayan birçok insan çalışamaz, cesaretleri kırılır, bitkin hissederler ve sadece sessiz bir yerde yalnız kalmak isterler. Elbette bu başkalarının gözünde züppece bir hareket gibi görünebilir. Bununla birlikte, bilim bu bozukluğu anlama konusunda her geçen gün daha fazla ilerleme kaydediyor. Bu nedenle artık daha uygun tedavi stratejileri mevcuttur.

Baş ağrısından nasıl kurtulacağımıza dair sinirbilimin söylediklerini incelemeye devam edelim.

1. Ondan kurtulmak için baş ağrınızın ötesine bakın: Asıl sorun ne?

Baş ağrınız olduğunda yapmanız gereken bir şey var. Ağrının ötesine bakın ve ilaçlara başvurmak yerine kendinizi analiz edin ve düşünün.

Bir baş ağrısı birden fazla süreci birleştirir: Kan damarları ve sinirler beyne ağrı sinyalleri gönderirler, nörotransmiterler ise sinir hücrelerinin aktivitesinde değişiklikler oluştururlar.

 • Ondan kurtulmak için baş ağrınızın nedenini bilmelisiniz. Aksi takdirde, tek yaptığınız şey onu kamufle etmek için ağrı kesiciler almak olursa ağrı daha yaygın hale gelebilir.
 • Kendinize nasıl hissettiğinizi sorun. Son birkaç gündür hayatınızda neler olup bittiğini daha derinlemesine araştırın. Fazla mı çalışıyorsunuz? Aynı anda birden fazla işi mi yapmaya çalışıyorsunuz? Yoksa bir şey için mi endişeleniyorsunuz? Stres baş ağrıları en yaygın olanlarıdır.
 • Yeme alışkanlıklarınızı değerlendirin. Baş ağrınızın nedeni, trigeminal siniri doğrudan harekete geçiren iltihaplı kimyasallar içeren peynir, şarap, sosis ve kahve gibi yiyecekleri tüketmeniz olabilir. Bunlar genellikle migrene yol açar.
 • Mineral veya besin eksikliği birçok durumda yorgunluk ve baş ağrısı gibi şekillerde kendini gösterebileceğinden sağlığınızı kontrol edin. Tıbbi bir kontrol planlamanın bir zararı yoktur.

Baş ağrıları da dahil olmak üzere her türlü ağrının, farkında olmanız gereken altta yatan bir sorunun belirtisi olduğunu unutmayın.

2. Beyninizde doğal ağrı kesiciler var

Gerçekten de, bu durumların çoğu farmakolojik tedavi gerektirir. Bununla birlikte, bir baş ağrısından kurtulmanın veya en azından etkisini azaltmanın başka bir yolu, doğal ağrı kesicilerinizi aktive etmektir.

Oksitosin, dopamin veya serotonin gibi nörotransmiterler elinizin altındadır. Bazen, bu rahatsızlığı, bu ıstırabı etkisiz hale getirmenin sansasyonel bir yolu, bu doğal ağrı kesicilerin salgılanmasını sağlamaktır. Nasıl mı? Bunun birkaç yol vardır:

 • Yürüyüşe çıkın ve temiz havanın sizi kucaklamasına, yatıştırmasına ve rahatlatmasına izin verin.
 • Sizi güldüren iyi insanlarla biraz zaman geçirin.
 • Dinlenin, sevdiğiniz şeyi yapmak için kendinize biraz zaman tanıyın ve hayatınız için daha yavaş bir hız belirleyin.
kafa şeklinde ağaç ve uçuşan yaprakalr

3. Beş noktaya dikkat ederek baş ağrısından nasıl kurtuluruz

Dr. Seymour Diamond, Ulusal Baş Ağrısı Vakfının başkanı ve CEO’su ve baş ağrısı konusunda önde gelen uzmanlardan biriydi. Bu alanda bir referans kabul edilen Hope for Your Headache Problem: More Than Two Aspirin (İkiden Fazla Aspirin: Baş Ağrısı Probleminiz İçin Umut) adlı bir kitap yazdı. Tavsiyeleri oldukça mantıklı, bu yüzden aklınızda bulundurun:

 • Hergün aynı saatte kalkıp yatmaya çalışın. Programınızda düzenli olun.
 • Her gece ortalama yedi ila sekiz saat uyuyun.
 • Günlük stresi yönetmeyi öğrenin.
 • Enflamatuar olmayan yiyecekler yiyin (omega-3 yağ asitleri açısından zengin olanlar gibi).
 • Güçlü kokulara ve ışıklara dikkat edin.
 • Günde en az yarım saat egzersiz yapın.
 • Özellikle yatmadan önce ekranlara maruz kalma oranınızı azaltın.

Sonuç olarak, bir sonraki baş ağrısı deneyiminizde kendinizi değerlendirin. Nedeninin ne olabileceğini kendinize sorun ve bir doktora danışmaktan çekinmeyin. Son olarak, çok yardımcı olduğu için bol su tüketin.

İlginizi çekebilir ...
Baş Ağrısı ve Stres: Suç Ortakları
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Baş Ağrısı ve Stres: Suç Ortakları

Baş ağrılarının pek çok türü vardır ancak stres yüzünden meydana gelen baş ağrısı en çok bilinen ve en çok karşılaşılan türüdür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.