Logo image
Logo image

Beyniniz İçin Faydalı Vitaminler: 4 Temel Vitamin

3 dakika
Beyniniz İçin Faydalı Vitaminler: 4 Temel Vitamin
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beynimiz şüphesiz vücudumuzdaki en önemli organdır. Bizi hayatta tutan tüm bedensel işlevlerle ilgilenir. Aynı zamanda bilincimizi, düşüncelerimizi ve kişiliğimizi içeren yerdir. Ve vitaminlere ihtiyacı vardır.

Bu yüzden vücudunuzun bu kısmına iyi bakmanız kesinlikle şarttır. Bu makalede, bu hayati organdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için beyniniz için faydalı vitaminler ve bunları hangi besinlerden alabileceğinizi sizlerle paylaşacağız. Son zamanlarda kendinizi çok yorgun hissediyorsanız ya da zihninize gereken özeni göstermediğinizi düşünüyorsanız bu listedeki maddeler hakkında bilgi edinmek bilhassa yararlı olacaktır.

Beyin için hangi vitaminler faydalıdır?

Vitaminler vücudumuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğumuz doğal maddelerdir. Doğal olarak yediğimiz yemeklerde vardır. İşte bu yüzden, iyi bir beslenme düzenini izlemek iyi düzeyde vitamine sahip olmanın önemli bir parçasıdır.

Some figure

Tüm vitaminler içinde, beyin ve ana işlevleri üzerinde özellikle olumlu bir etkisi olan bazı vitaminler var. Örneğin, belli vitaminleri sağlıklı miktarda alırsanız hafızanızı veya dikkatinizi geliştirebilirsiniz.

Ne var ki çoğu zaman yeterince dengeli beslenmiyoruz. İşte bu yüzden, hangi vitaminlerin beyin için çok önemli olduğunu ve bunları hangi yiyeceklerden alabileceğinizi öğrenmek gerekir. Bu makalede şu dört vitamine odaklanacağız:

  • Birincisi: A Vitamini
  • İkincisi: B1 Vitamini
  • Üçüncü: C vitamini
  • Dördüncü: D vitamini

Şimdi her biri hakkında derinlemesine konuşacağız.

A vitamini

Beta karoten olarak da bilinen A vitamini, hafızanız için en yararlı vitaminlerden biridir. Çok sayıdaki çalışma, bu vitamini zihinsel kapasitelerde bilişsel dejenerasyona karşı koruma ve genel iyileşmeyle ilişkilendirmiştir. Ayrıca A vitamini eksikliğinin kalıcı körlük gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği keşfedilmiştir.

Peki ama bu muhteşem vitamini nereden temin edebilirsiniz? Beta karoten, havuç, kabak, mango ve papaya gibi meyvelerde bulunan kırmızımsı bir pigmenttir. Yani, bu gibi meyveleri tüketmek, hafızanızla ilgili problemler yaşıyorsanız, size çok yardımcı olabilir.

Some figure

B1 Vitamini

Listemizdeki ikinci vitamin tiamin adıyla bilinir. Beynimizdeki ve sinir sistemimizdeki en önemli maddelerden biridir. Yiyecekleri enerjiye dönüştürmekte de önemli bir rol oynar. Kan dolaşımı ve glikoz emilimi gibi başka bazı bedensel işlevlerde de yer alır.

Gelin bu vitaminin beyniniz için yaptıklarına bakalım. B1 vitamini eksikliğinin hafıza kaybından depresyona kadar her türlü ciddi soruna yol açabileceği kanıtlanmıştır. Bazı durumlarda özellikle çok fazla alkol tüketen kişilerde yaygın olan Korsakoff Sendromu olarak bilinen yıkıcı bir hastalık gelişebilir.

Bu hayati vitamin ette bol miktarda bulunur (özellikle tavuk, kırmızı et ve sığır eti). Ayrıca fındık fıstık gibi kuru yemişler ile bazı meyve ve sebzeler ve tam tahıllardan da alınabilir.

C vitamini

C vitamini, birçok faydası nedeniyle dünyada en iyi bilinen vitaminlerden biridir. Aynı zamanda “askorbik asit” adıyla da bilinir ve beyninizin çok hızlı bir şekilde yaşlanmasını engelleyen güçlü bir antioksidandır.

Araştırmalara göre bu vitamin, dikkat ve hafıza gibi beyin işlevlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, basit bir soğuk algınlığı veya hatta kanser gibi belirli hastalıklara yakalanmanızı önleyebilir. Son olarak, bazı uzmanlar serotonin seviyesini artırarak ruh hâlninizi iyileştirdiği için C vitaminini doğal bir antidepresan olarak görür.

Bu önemli vitamin özellikle turunçgillerde bulunur. Portakal, mandalina, çilek, yabani meyveler, ananas ve greyfurt en yüksek oranda C vitamini bulunduran gıdalardan bazılarıdır. Brokoli ve biber gibi bazı sebzeler de vardır.

Some figure

D vitamini

Bahsedeceğimiz son vitamin, bazı bakımlardan bir istisnadır. Bildiğimiz gıdaların hiçbirinde bulunmaz. Yine de, beynin ve vücudun sağlıklı kalması için iyi seviyede bulunması gereklidir.

Peki nasıl daha fazla D vitamini alabilirsiniz? Cevap: Doğrudan güneş ışığı almak. Güneş ışığı bu maddeyi vücudunuzda metabolize etmenizi sağlar ve ruh halinizi geliştirebilir, daha fazla testosteron üretmeye yardımcı olabilir ve problem çözme kapasitenizi geliştirebilir.

Gördüğünüz gibi, beyniniz için faydalı vitaminler en sağlıklı besinlerde mevcuttur (meyveler, sebzeler ve etler). Dengeli beslenin, egzersiz yapın ve yeterli miktarda güneş alın. Böylece beyninizin olabildiğince iyi çalışmasına yardımcı olacak her şeyi yapmış olacaksınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.