Logo image
Logo image

Spirulinanın Beyniniz İçin 5 Faydası

3 dakika
Spirulinanın Beyniniz İçin 5 Faydası
Tarafından yazılmıştır María Prieto
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Spirulina, adını spiral şeklinden alan bir siyanobakteridir. İçindeki klorofil nedeniyle yemyeşildir. Ayrıca amino asitler, proteinler, vitamin ve mineraller gibi vücudumuz için çok faydalı olan harika besinler içerir. İçinde hiçbir sentetik kimyasal bulunmayan son derece sağlıklı bir besin takviyesidir. Ayrıca sindirimi çok kolaydır ve uzun bir süre boyunca tokluk hissi verir.

Tüm dünyada milyonlarca insan, Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) de tavsiyelerini izleyerek, spirulinayı besin takviyesi olarak kullanıyor. Bu kuruluşlar, insani krizlerde yetersiz beslenmeyle başa çıkmanın bir yolu olarak spirulina kullanmanın faydalı olduğunu söylüyor, zira insan vücudunun eski durumuna kavuşmasında yardımcı olan bir takviye.

Spirulina’nın sağlığa yararları çok eski zamanlardan beri bilinmekte. Fakat spirulinanın faydaları ile ilgili asıl çalışmalar 1940 yılında Fransız bir filoloji uzmanı olan Pierre Dangeard tarafından yayınlanmıştı.

Dangeard, Afrika’daki Çad Gölü etrafında yaşayan insanların besleyici gıda kaynaklarından mahrum olmalarına karşın güçlü kuvvetli olduklarını fark etmişti.

Daha sonraki çalışmalar, bu insanların sürekli olarak güneşte kurutulmuş bir tür yeşil kek yediklerini gösterdi. Bu yiyeceği analiz eden araştırmacılar böylece spirulinayı keşfetti. Bir sürü vitamin, mineral, amino asit ve protein içeren bir süper yiyecekti bu.

Some figure

Belleğinizi geliştirir

Spirulina yemek, hafıza kapasitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bilişsel sistemlerinizi koruması ve beyninizi ve sinir sisteminizi uyarmasıdır. Genel sağlığınız için de harikadır. Spirulinanın bu özellikleri, ruh halinizin dengede olmasına ve stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Beynini rahatlatır

Spirulinadaki ana bileşenlerden biri, diğer proteinleri sentezleyen ve sinir sisteminizi dengeleyen triptofandır. Triptofan aynı zamanda vücudunuzun mutluluk hormonu olan serotonin üretiminin de anahtarı olan bir amino asittir. Serotonin için gerekli olduğu için, ruh hali, stres ve iştahı düzenlemeye yardımcı olur.

Ayrıca vücudunuzda melatonin üretmek için triptofana ihtiyacınız vardır. Melatonin uyku döngülerinizi düzenleyen ana hormondur, bu yüzden iyi bir uyku almanın önemli bir parçası.

Fakat vücudumuz kendi başına triptofan üretemez. İşte bu yüzden bu maddeyi beslenmeyle almanız çok önemlidir. Tüm bu nedenlerle, yüksek düzeyde triptofan, uykusuzluk, depresyon ve anksiyete gibi sorunları önlemenin en iyi yoludur.

Beynin için bir sinir koruyucu görevi görür

Spirulina ayrıca bir nöroprotektör yan, sinir koruyucu olduğu için son zamanlarda daha çok dikkat çekiyor. Bu demektir ki spirulina alımı, bilişsel sistemle ilgili herhangi bir hastalığı önlemenin ve tedavi etmenin iyi bir yolu olabilir: Alzheimer, Parkinson, şizofreni, şiddetli sarsıntı komplikasyonları…

Yaşamımız boyunca beynimizde biriken birçok zararlı ağır metal ve toksin var. En yeni bilimsel çalışmalar, bu toksinlerin bilişsel hastalıklara yol açabileceğini göstermiştir.

Yüksek klorofil seviyeleri sayesinde, spirulina, ağır metal ve toksinlerden kurtulmak için harika bir besindir. Beyin işlevinizi geliştirmeye yardımcı olabilir ve nöronlarınızı hasardan korur.

Bugün spirulinanın Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının semptomlarını nasıl azaltabileceğine dair deneyler yürütülmekte, ancak kesin sonuçları henüz bilmiyoruz.

Some figure

Emboli riskini azaltır

Emboli ve beyin iskemisi, beyninizde yeterli kan akışının olmadığı anlamına gelir. Bu da daha az oksijene ve dolayısıyla, felce yol açabilir. Beyninize giden kan akışının sadece 10 saniyeliğine kesilmesi bile büyük sorunlara neden olabilir. Diğer ciddi sonuçlarla birlikte bilincini kaybetmenize neden olabilir.

Hindistan Delhi Teknoloji Enstitüsü, küçük miktarda spirulina dozunun, büyük miktarlarda serbest radikallere maruz kalan sıçanların sinir sistemlerini korumaya yardımcı olabileceğini keşfetti. Spirulina almayan sıçanlar ise aynı koruma düzeyine sahip değildi. Bu laboratuvar testi, embolileri önlemede spirulinanın ne kadar yararlı olabileceğini göstermektedir.

Size enerji verir

Spirulina sporcular için mükemmel bir tamamlayıcıdır çünkü egzersiz sonrası kaslarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca son derece güçlü bir antioksidandır.

Her gün biraz spirulina yemek kendinizi daha az yorgun hissetmenizi sağlayabilir. İşte bu yüzden hem spor yapanlar hem de spor ve egzersiz yapmaya başlayanlar için iyidir. Kendimizi zorlamamıza ve egzersizi çok daha etkili ve verimli hale getirmemize yardımcı olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.