Beyin İçin En İyi Egzersiz Hangisidir?

Temmuz 3, 2018

Egzersiz sadece kalplerimizin sağlığı için değil, aynı zamanda beyin için de iyidir. Bizi fiziksel olarak iyi durumda tutmanın veya ruh halimizi iyileştirmenin bir yoludur. Ayrıca hafızamızı geliştirmek ve beynimizi yıllar geçtikçe ortaya çıkan bilişsel gerilemeye karşı korumak için tamamen doğal bir yoldur.

Bununla birlikte, her türlü egzersiz beynimiz için eşit derecede faydalı değildir. Bu yazıda, en son bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre beynin ne tür egzersizlerinin daha iyi olduğunu göreceğiz.

Son zamanlarda yapılan pek çok araştırma, kalp atış hızını arttıran ve bizi uzun bir süre boyunca hareket ettiren ve terleten herhangi bir egzersizin (yani aerobik egzersiz) beyinde önemli ve çok faydalı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Genel olarak egzersiz, beynin yapısını ve işleyişini değiştirir. Hayvanlarda ve insanlarda yapılan çalışmalar, fiziksel aktivitenin genellikle beyin hacmini artırdığını göstermiştir. Beynin beyaz ve gri maddesindeki yaşa bağlı problemlerin sayısını ve boyutunu azaltabilir. Ek olarak, egzersiz, yetişkin nörojenezini, zaten olgunlaşmış bir beyinde yeni nöronların yaratılmasını artırır.

baloncuklu beyin

Aerobik egzersiz, sağlıklı bir beynin anahtarı

Egzersize başladıktan sonra birkaç dakika içinde egzersizin bazı faydalarından faydalanabiliyoruz. Hafıza iyileştirme gibi diğer avantajlar da görünmesi birkaç hafta sürebilir. Beyin için en iyi fiziksel egzersiz türü, en az 45 dakika boyunca düzenli ve sürekli olarak gerçekleştirilebilen herhangi bir aerobik egzersizdir.

Şiddetli depresyonu olan kişilerde yapılan bir çalışmada, 10 gün boyunca koşu bandı üzerinde günde sadece 30 dakika yürümenin, depresif semptomlarda klinik ve istatistiksel olarak anlamlı bir azalma sağlamak için yeterli olduğu görülmüştür.

Aerobik egzersizler ayrıca, daha az stresli hissetmek için klinik depresyonu olmayan kişilere yardımcı olabilir. Egzersiz sayesinde vücudun adrenalin ve kortizol gibi doğal stres hormonlarının seviyeleri azalır. Bu sonuç, Fizik Tedavi Bilimi Dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada belirtilmiştir.

Öte yandan, British Journal dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 50 yaş üstü insanlar için en iyi sonuçların aerobik ve direnç egzersizlerinin birleşiminden kaynaklandığı öne sürülüyor. Bu kombinasyonlar, yüksek yoğunluklu aralık egzersizden dinamik yoga hareketlerine kadar değişebilir. Bunlar, kuvvet antrenmanı (ağırlıklar veya vücut ağırlığı ile) veya dans hareketleri ile çeşitlendirilebilir.

Bir başka çalışma da bu araştırmayı desteklemektedir. Bu çalışma, 60 ila 88 yaşları arasındaki yetişkinlerde, 12 hafta boyunca haftada dört gün, 30 dakika boyunca yürümenin, hafızayla ilişkili beyin bölgelerindeki sinaptik aktiviteyi iyileştirdiğini ve yıllar geçtikçe bozulmaya duyarlı olduğunu ortaya koymuştur.

Egzersiz yaptıktan sonra daha iyi düşünürüz

Araştırmacılar, egzersizin, özellikle aerobik egzersizin neden beynin işlevini geliştirdiğinden emin değiller. Gerçek şu ki,bunun  çalışmalar kan akışındaki artışla ilgili olduğunu ileri sürüyor. Kan akışındaki artık,beyne enerji ve oksijen sağlar. Ama tek açıklama bu değil.

Aslında, hepimiz bir yürüyüşe çıktıktan ya da küçük bir egzersiz yaptıktan sonraki etkileri deneyimleyebiliriz (çoğumuz spor yaparken bunu zaten yaşıyoruz). Bir yürüyüş ya da başka herhangi bir egzersiz şekli zihnimizi daha berrak kılar.

koşan kadın

Bu duygu sadece bizim hayal gücümüz değil. Araştırmalar, yürürken ya da başka bir egzersiz yaptıkça daha iyi düşündüğümüzü ve öğrendiğimizi gösteriyor. Araştırmalar, egzersiz yaptığımızda, kan basıncı ve kan akışının, beyni de içerecek şekilde, tüm vücutta arttığını gösteriyor. Bu da beynimizin daha iyi çalışmasını destekleyerek daha fazla enerji ve oksijen sağlayacaktır.

Egzersizin neden zihinsel kapasitemizi artırdığının bir başka açıklaması da hipokampus ile ilgilidir. Beynin bu kısmı öğrenme ve hafıza için çok önemlidir ve egzersiz sırasında çok aktiftir. Bu alandaki nöronlar hızlandığında, bilişsel işlevimiz gelişir.

Bu bağlamda, demansın potansiyel belirtilerini gösteren yaşlı kadınlarda yapılan bir çalışmada, aerobik egzersizin hipokampus boyutunda artışa neden olduğu bulunmuştur. Araştırmacılara göre, bu çalışma 50 yaş üzerinde ve genel sağlık durumunun iyi herkesin, haftada 4-5 gün 45 dakika aerobik egzersiz yapması gerektiğini göstermektedir.