Logo image
Logo image

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar Arasındaki Bağ

3 dakika
Çocuklar ve Evcil Hayvanlar Arasındaki Bağ
Son Güncelleme: 02 Şubat, 2018

En meşhur ve inanılmaz Fransız yazarlardan biri olan Anatole France, bir zamanlar “bir hayvanı sevinceye kadar birinin ruhunun bir kısmı alevlenmeden kalır” dedi. Çocuklar ve evcil hayvanlar, hiçbir şeyin ve hiç kimsenin kıramayacağı özel bir bağ oluşturabilirler.

Sevginin, insan kalbinin yaşayabileceği en harika hislerden biri olduğu doğrudur. Ama sevgi sadece insanlar için değil. Hayvanlar da olduğu kadar tutku ve yoğunluğa sahip olabilirler.

Çocuklar ve hayvanlar arasındaki bağın önemi

Bir hayvanın koşulsuz sevgisi çok şaşırtıcı bir hisse dönüştüğü için, çocuklarınıza değerler, mutluluk ve önemli bir duygusal bağ sağlayacak bir evcil hayvan kabul etmeyi düşünmek önemlidir. Ve onlara daha fazla sorumluluk vermeye başlamak için iyi bir yoldur.

“Bu parlak gözlerin arkasında bir ruh olmadığına kim inanabilir?”

– Deophile Gautier

Some figure

Affinity Vakfı, çocukların evcil hayvanla büyümesine izin vermenin avantajlarını en çok inceleyen ve savunan kuruluşlardan biridir. Bu organizasyon, bir hayvana bağlanma konusunun önemini ve faydalarını gösteren birçok çalışma yaptı.

Evcil hayvanlar, tüm ailenin hayat kalitesini artırma, stres ve depresyonu azaltılma ve fiziksel ve zihinsel dengeyi geliştirme eğiliminde olduğu için, sonuçlarına göre sayısız faydalar elde edilebilir.

Çocuklarla ev hayvanları arasındaki ilişki

Affinity Vakfı tarafından yapılan araştırmalara göre, evcil hayvanlar, çocuklarımızın daha eksiksiz, mutlu, özerk, sorumlu ve sevecen olduğunu hissetmelerini sağlıyor. Bir evde beslenen hayvana sahip olmanın, çocukların eğitsel ve sosyal gelişimini nasıl artırabileceğine bir göz atalım:

  • Bir çocuğun sevdiği, bir evde beslenen hayvan varsa, onları özenli, fedakâr ve cömert bir şekilde bakım ve besleme sorumluluğuna sahip olma eğilimindedir.
  • Sorumluluk duymak ve bir hayvana bakmak çocuğun öz saygısını büyük ölçüde geliştirecektir. Onlar yararlı hissedecek, iyi bir iş çıkardıklarını bilecek ve yeteneklerine güveneceklerdir.
  • Çocuğun evcil hayvanlarıyla olan ilişkisini kolaylaştıran iyi bir ortam, çocuğun aileye entegrasyonunu iyileştirir. Bir hayvan, aile üyeleri arasında çok kuvvetli bir birlik oluşturabilir.
  • Evcil hayvana, genç yaştan itibaren saygı göstermeyi öğrenmek, çocuğu diğer insanlara, çevresindekilere ve çevreye saygı duyulması ihtiyacının farkına vardıracaktır.
  • Evcil hayvanlarının bakımı ile iyi bir iş çıkardıklarını bilen çocuklar kendilerini daha yetenekli ve güvenli hissedeceklerdir. Bu nedenle, daha sorumlu hissedecekler ve daha fazla duygusal dengeye sahip olacaklardır.
  • Bir evcil hayvan, zor zamanlarda çocuklar için mükemmel bir destek kaynağıdır. Bir hayvan, koşulsuz olarak beraberliği, hüzün ve korkuyu hafifletir. Aslında, çocukların% 46’sı evcil hayvanlarını duygusal destek sağlamanın güçlü bir kaynağı olarak görmektedir.

“Dünyada yüzünü yalayan bir köpek gibi hiçbir psikiyatr yoktur.”

– Ben Williams

Some figure

Çocuklar ve evcil hayvanlar arasındaki bağı nasıl kolaylaştırabilirim?

Çocuğunuzun evcil hayvanlarıyla bağ oluşturmasına yardımcı olmak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Zorlayamazsınız. Doğal olarak ortaya çıkmalıdır. Bununla birlikte, çocuğun, hayvanın beslenmesi, ona temiz su verilmesi ya da banyo yaptırılması gibi sorumlulukları üstlenmesi durumunda, bağ muhtemelen büyümeye başlayacaktır.
  • Evcil hayvanınızı yürüyüşe çıkarırken, çocuğun birlikte gelmesi ve bu tecrübeye katılması önemlidir. Bu aynı zamanda bağın doğal olarak ortaya çıkmasına da yardımcı olacaktır.
  • Çocuk, bir sorumluluk üstlenmenin yanı sıra, evcil hayvanları neşeli ve eğlenceli bir kaynak olarak görmelidir. Böylelikle, kırılmaz ve zenginleştirici bir bağ oluşturacaklardır.

Çocuklar ve evcil hayvanlar hakkında diğer ilginç bilgiler

Affinity Vakfı tarafından yapılan araştırmalara göre, çocukluğunda evcil hayvan sahibi olan insanlar, kişiler arası ilişkilerinde daha az sorun yaşıyor, daha mutlu ve motive oluyor ve daha az tehdit altında hissediyor.

Çocuğunuzun evcil hayvanlarıyla kırılmaz bir bağ geliştirmesine yardımcı olmak iyi bir fikirdir, çünkü onlara sonsuza dek damgasını vuracak ve kendilerini daha mutlu ve daha tatmin olmuş hissetmelerini sağlayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.