Saldırganlaşmadan Nasıl Atılgan Olunur?

Kendimize saygı duymak, başkalarına da saygı duymamızı sağlar. İlki, atılgan olmamızı sağlar ve ikincisi, bunu saldırganlaşmadan yapmanıza yardımcı olur. Bu dengeye ulaşmanın en iyi yolu nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin.
Saldırganlaşmadan Nasıl Atılgan Olunur?

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2021

Atılganlık her zaman anlaşılmaz. Aslında, insanlar bunu genellikle saldırgan olmakla karıştırırlar. Ancak atılgan olmak için savaşmak zorunda değilsiniz. Atılganlık, insanların fikir ve arzularını iletmesine ve haklarını savunmasına izin veren sosyal bir beceridir.

Bu nedenle, atılgan bir kişi söylemek istediği şey tam olarak bu olduğunda “hayır” diyebilir. Gerekirse aynı fikirde olmayabilirler ve patavatsız olabilirler. Ayrıca, bir şeyi içtenlikle ve açıkça nasıl isteyeceklerini bilirler.

Başka bir deyişle, atılgan bir kişi, nasıl isteyeceğini, reddedeceğini ve mübadele veya pazarlık yapacağını bilen kişidir. Atılganlığı samimiyet veya saldırganlıkla karıştırmamak önemlidir.

“Başarılı insanlarla gerçekten başarılı insanlar arasındaki fark, gerçekten başarılı insanların neredeyse her şeye hayır demesidir.”

– Warren Buffet

saldırganlaşan kadın

Atılgan, pasif ve saldırgan

Atılganlık, diğer iki ucun pasiflik ve saldırganlık olduğu bir üçgenin köşelerinden biridir. Ne düşündüklerini söylemekten kaçınan ya da haklarını savunamayan pasif insanlar aşırı uçlardan biridir. Bir şeyler istemekte zorlanırlar ve bunu yapmanın insanları rahatsız ettiğine inanırlar.

Saldırgan insanlar tam tersidir. Bir şey istemezler, onun yerine talep ederler. Bu insanlar duygularını ifade ederken ve isteklerini haykırırken başkalarını hesaba katmazlar. Bunun nedeni, bu insanların gerçekten ne isterlerse söyleme ve yapma haklarına sahip olduklarına inanmalarıdır.

Atılganlık, bu iki uç nokta arasındaki orta yol değil, iletişime başka bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda, gerektiğinde sessiz kalmaktan kaçınmaya yetecek kadar öz saygı ve diğer insanları dikkate almaya yetecek kadar saygı vardır.

Saldırganlık olmadan atılganlık

Birinin düşüncelerini, hislerini veya arzularını ifade etmesi, çoğu zaman kaçınılmaz bir şekilde başkalarıyla çatışabilir. Örneğin hiç kimse bir davetin reddedilmesini sevmez. Bir astın bazı direktiflere katılmaması ve bunu ifade etmesi durumunda yaşanan rahatsızlık, hiyerarşik ilişkilerde de yaygındır.

kavga edenler

Ancak bu karşı çıkışın saldırgan olması ve bir çatışmayla sonuçlanması gerekmez.

İşte bundan kaçınmanın bazı yolları:

  • Olayların tamamını görün. Bir durumla uğraşırken hem kendi bakış açınızı, hem de başkalarının bakış açısını analiz etmek en iyisidir. Problemi nasıl çözeceğinizi düşünmelisiniz.
  • Başkalarının olası tepkilerini göz önünde bulundurun ve onları gücendirecek veya üzecek bir şey söyleyip söylemeyeceğinizi tahmin edin. Olaya yüzeysel yaklaşmayın, yalnızca herkesin farklı olduğunu ve söylediklerinizin de değişken bir etkiye sahip olduğunu anlayın.
  • Gerçeklere bağlı kalın ve bunları verilerle destekleyin. Fikirlerinizi, spekülasyon yapmak yerine somut gerçekleri aktararak savunun. Bu sadece yapılacak en makul şey olmakla kalmaz, aynı zamanda size güvenilirlik de sağlayacaktır.
  • Ne hissettiğinizi belirtmek, başkalarının nasıl hissettiğini ve niyetlerinin veya motivasyonlarının ne olduğunu tahmin etmekten çok daha iyidir. Gördüğünüz gibi, belirli bir durumun size nasıl hissettirdiğini söylemek, daha iyi iletişim kurmanızı sağlar.
  • Başkalarına karşı kibar olun ve onların bakış açısının sizinkini genişletebileceğini anlayın. Bazı insanlar dinlemeye değer. Bu nedenle, onlara meydan okumaya veya savunmada olmaya gerek yoktur.
  • Motivasyonlarınızı değerlendirin. Başkalarıyla çatışan veya bir hakkı savunan bir şey söylerken motivasyonlarınızın geçerliliği üzerinde düşünmek önemlidir. Bu şekilde otomatik olarak tepki vermez ve birine saldırmanız gerektiğini hissetmezsiniz.
  • ikna edici olun. İnançlarınızı analiz ettikten sonra, başkalarına mantıksız görünseler de, her zamankinden daha sağlam olduklarını fark etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle, bunları kesin ve net bir şekilde iletmelisiniz. Atılgan olmak, kendinizi başkalarına empoze etmek değildir.

Saygısız veya saldırgan olmadan atılgan olabilmek için özgüveninizi artırmanız gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Girişken Olmanın 5 Yolu
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Girişken Olmanın 5 Yolu

Girişkenlik, açık direkt ve samimi bir şekilde iletişim kurabilme becerisi olarak tanımlanmaktadır. Bu, içinizden geçenleri açıkça söylemektir.  • González, L. G., & Kasparane, A. G. (2009). Asertividad: un análisis teórico-empírico. Enseñanza e investigación en psicología, 14(2), 403-425.