Logo image
Logo image

Benlik Kavramı ve Cinsellik Nasıl İlişkilidir?

3 dakika
Vücudunuzu sever, kendinizi çekici bulur, iyi bir sevgili olduğunuzu düşür ve ilişkilerinizden zevk alır mısınız?
Benlik Kavramı ve Cinsellik Nasıl İlişkilidir?
Tarafından yazılmıştır Judith Francisco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Benlik kavramı ve cinsellik arasındaki ilişki, bazı soruların cevabına dayanmaktadır: “Vücudunuzu sever, kendinizi çekici bulur, iyi bir sevgili olduğunuzu düşür ve ilişkilerinizden zevk alır mısınız?” Bu sorulara verdiğimiz yanıtlara bağlı olarak olumlu ya da olumsuz bir benlik kavramına sahip olup olmadığınız belirlenebilir. Bu nedenle, kendi hakkımızdaki görüşümüz, cinsel ilişkiler de dahil olmak üzere başkalarıyla ilişki kurduğumuz anda aldığımız bir karardır. Yine de, benlik kavramı ve cinsellik tam olarak nasıl ilişkilendirilir? Konuyu bu yazıda derinlemesine inceledik.

Benlik kavramı ve cinsellik

Some figure

Benlik kavramını, kendimiz hakkındaki düşüncelerimiz
  • Doğuştan gelir: doğduğumuz andan itibaren buna sahip olacak şekilde tasarlandık. Dolaysıyla deneyim, kendimizi başkalarına yansıtma şeklimiz ve başkalarıyla paylaştığımız ayrıntılarla bunu geliştirmeye başlarız.
  • Organizedir: benlik kavramımızla çelişen uyaranları görmezden gelme eğilimi gösteririz. Bu yüzden ona uyan neyse onu algılamaya yatkınız.
  • Dinamiktir ve değişir, kendimizden ya da dış kaynaklardan gelen yeni bilgilerle birlikte.

Benlik kavramının önemi, bizi harekete etmeye, ilerlemeye devam etmeye ve hayallerimizi takip etmeye teşvik etme kabiliyetinde yatar. Bu yazıda bizi ilgilendiren konu, yani cinsellikte de büyük rol oynar. Kendimizi güven içerisinde gördüğümüzde, bunu başkalarına da yansıtırız. Aynı şekilde, aksi bir durumdaki kötü imajımızı da başkalarına yansıtırız.

Bu cinsel kavram, kurduğumuz ilk ilişkilerle gelişmeye başlar. Kendi bedenimizle ya da fiziksel yönlerimizle ilgili, cinsel partnerimizden aldığımız değerlendirme veya yorumlar, benlik saygımızı geliştirecek veya kötüleştirecektir. Bu kavram oluşmaya başladığında da gelecekteki cinsel deneyimler üzerinde elbet bir etkisi olacaktır.

İlk ilişkimizi kurduğumuzda benlik kavramı ve cinsellik arasındaki ilişki başlar.

Düşük benlik kavramı cinsel ilişkileri nasıl etkiler?

Some figure

Bu insanlar, genellikle, kusurlarının herkese net bir halde görünür olduğunu düşünürler.

Bu durum sadece fiziksel görünüşle alakalı değil, aynı zamanda psikolojik ya da kişilik yönleriyle de alakalı bir benlik kavramıdır. Örneğin, kendilerini yatakta sıkıcı bulan insanlar, partnerlerinin de aynı şeyi düşündüğüne inanır ve cinsel ilişki sırasında değerlendirildiklerini hissederler. Kendilerini bu konuda geliştirmek adına hissettikleri baskının bir ürünü olarak da anksiyete ortaya çıkar.

Bu gibi durumlarda, hissettiklerimizin doğru olup olmadığını denetlememek ve her şey yolundaymış gibi davranmak bir hatadır. Yargılardan kaçınmak için gerçek doğalarını gizleyen insanlar çok acı çekerler. Bu, kendilerini olduğu gibi kabullenmelerini ve değer verdikleri insanlarla samimi ilişkiler kurmalarını engeller.

Söz konusu düşük benlik kavramı bu ilişkinin sona ermesine yol açtığında sonuçlar çok daha şiddetli olacaktır. Bununla birlikte, kanıtlar, birbirleriyle açık bir şekilde tartıştıkları ve/veya psikolojik yardım talep ettikleri sürece hiçbir çiftin bu noktaya ulaşmasına gerek kalmadığını göstermektedir.

Kabullenmek, kendi benlik saygımızı geliştirmenin anahtar yoludur

Some figure

kabul etmektir.Güçlü ve zayıf yönlerimizin farkında olmalıyız, ancak bu şekilde seks ve yaşamdaki diğer deneyimlerden zevk alabiliriz.

Benlik kavramı ve cinsellik doğrudan ilişkilidir. Kendimizi ne kadar çok bilir ve kabullenirsek, seksten zevk almak o kadar kolay olacaktır.

Kendimizi kabul etmek için, öncelikle, kendimiz hakkında ne kadar istersek isteyelim değiştiremeyeceğimiz şeyler olduğunun bilincinde olmalıyız. Kendimizi başka birine dönüştüremeyiz. Onları olduğu gibi kabul etmemiz gereken bazı kısımlarımız var. Ayrıca, her bireyin özel ve benzersiz olduğunu anlamalıyız.

Bizi karakterize eden ve değiştiremeyeceğimiz diğer özelliklerin yanı sıra boyumuzun uzunluğunu ve ten rengimizi kabul etmek esastır. Kontrol edemediğimiz ya da etkileyemeyeceğimiz bazı faktörler olduğunu kabul ettikten sonra ve değiştirebileceğimiz şeyleri geliştirmeye başladığımızda, cinsellik de dahil olmak üzere yaşamın bize sunduğu tüm deneyimleri dolu dolu yaşamaya hazırız demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.