Beni Hafife Alma, Seni Şaşırtabilirim

Beni Hafife Alma, Seni Şaşırtabilirim

Son Güncelleme: 16 Ağustos, 2017

Müthiş derecede popüler bir deyişle, insanları tanımayı asla bırakamazsınız ve onları tanıdığınızı düşündüğünüzde de sizi şaşırtırlar. Elbette onları hafife almadığınız sürece, bu, birine karşı hissedilecek en güzel duyguların başında gelmektedir. O yüzden insanları hafife almayın çünkü yanılabilirsiniz.

Her ilişki, diğer kişi hakkında daha önce bilmediğiniz yeni şeyler öğrenerek yenilenmelidir, özellikle de birbirinizi şaşırtabiliyorsanız. Bununla birlikte, keşfettiğiniz bu bulguların, özellikle de kişiyle yeni tanıştığınız durumlarda, dikkat etmeniz gereken bazı nüansları vardır.

“Her zaman; detaylar için ve çevremde oluşan küçük, neredeyse görünmez olaylar için bir tutkum vardı. İnsanları gözlemlemek size çok şey öğretebilir.”

– Marco Levy


Bunu söyledikten sonra belirtmeliyiz ki, ilk tanıştığında herkesin herkes hakkında bir izlenimi vardır. Belli bir dereceye kadar, bu tamamen insanidir ve zararlı olması gerekmez; aksine, bu istemsiz bir şeydir. Fakat eğer bir insan hakkında ilk izleniminiz negatifse dikkatli olun, çünkü ilk izlenimlerimizin yanlış olduğunu kanıtlamaktan ziyade onları doğrulamaya meyilli oluruz.

Beni hafife alma, beni gerçekten tanımaya çalış

Şu bir gerçek ki düşündüklerinden daha fazla konuşan ve bildiklerinden fazlasını söyleyen bazı insanlar vardır. Hatta hepimiz daha önce bunu yaptık diyebilirsiniz. Öte yandan, norm bu değildir. Çoğumuz bildiğimizden daha azını söyler, konuştuğumuzdan daha fazla düşünürüz ve düşündüğümüzden daha da fazla fark ederiz.

Bu, bir kimseye karşı duygusal olarak tamamen savunmasız kalma korkusuna karşı bir savunma mekanizmasıdır. Ve bazen başkalarının bizi yavaş yavaş tanıması hoşumuza gider, çünkü bu nedenle işler çok da hızlı gitmez.

“Yürüyüşlerimde tanıştığım her adam bir şekilde benden üstündür ve o yüzden onlardan bir şey öğrenirim.”

– Ralph Waldo Emerson

Bu nedenlerden dolayı, eğer yeterince dikkat göstermiyorsanız, büyük insanları tanıma fırsatından kendinizi mahrum edebilirsiniz. Ve eğer onlara karşı ön yargıyla yaklaşırsanız, yanılabilirsiniz ki sonradan bundan pişman olursunuz. Size bir şey öğretmesi için o kişilere yer ayırın, onları hafife almayın ve onlara yafta vurmayın. Artık bundan sonra, sağlıklı ilişkiler geliştirin ki böylece onlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Eğer beni hafife alırsan, bu senin problemindir

Kendinizi küçümsemek, iç huzur anlayışınız iyi değildir, ancak birisi size ederinizden daha düşük değer verdiği zaman da iyi hissetmezsiniz. Hiç kimsenin size kendinizi küçük hissettirecek kadar cüretkar olmaması gerekir.

“Küçük bir ruha sahip olan insanlar diğer insanlara kendilerini daha da küçük hissettirmeye çalışır.”

– Carlos Ruíz Zafón

Eğer bu sizin başınıza gelirse ve nasıl tepki vereceğinizi biliyorsanız, bu cesarete sahip olduğunuz için kendinizi iyi hissetmelisiniz. Ve eğer nasıl tepki vereceğinizi bilmiyorsanız, bir sonraki sefer için şunu hatırlayın, sizi hafife alan insanların aslında kendiyle bir problemi vardır.

Bu şekilde davranan insanların öz saygısı muhtemelen düşüktür ve bunu bilmemektedirler. Bu, kendi iç karışıklığına bir cevaptır ve bunun acısını diğer insanlardan çıkarmaya çalışırlar.

Sen benim ne kadar küçük 0lduğumu düşünürsen, ben de o kadar büyüyebilirim

Birisini hafife almak, onlardan daha az şey beklemek demektir ve işte o zaman sizi şaşırtırlar. Başkalarının gerçek sınırlarını ve potansiyellerini gerçekten bilemezsiniz ve bildiğini zanneden insanlar da yanılır. Aslında, insanların sizden en azını beklediği anlar, hedeflerinize en iyi şekilde ulaştığınız anlardır.

İnsanlar, insanların kolayca “içini görebildiklerini” duymaktan bıkmış durumdadır. Ayrıca, insanlara, ilk anda olduklarını hayal ettikleri gibi olma şansı vermemeleriyle övünebilirler.

Bu şekilde düşünmek ve birini düşman olarak yaftalamak ve onlara karşı bu şekilde davranmak, böylece aynı şekilde davranışlarla karşılık alınması ihtimalini artırmak ve başlangıçtan beri düşündüğünüzün teyit edilmesi yaygın bir şeydir.

Hayal bile edemeyeceğiniz kadar güzel şeyler yapan çok harika insanlar vardır ve size sadece tam ihtiyacınız olan şeyi tam ihtiyacınız olan anda vermek için bulunan başka insanlar da vardır. İnsanlar sizi düşündüğünüzden daha iyi tanıdıklarını gösteren küçük bir ayrıntıyla sizi şaşırtabilir. Bunlar yavaş ama emin adımlarla büyüyen insanlardır, çünkü kendilerine inançları vardır, etraflarında onlara yapamayacaklarını söyleyen insanlar olsa bile.

Bu nedenle insanların sizi hafife almasına izin vermeyin, onları hafife almayın ve herkesin sizi şaşırtabileceğini unutmayın, çünkü görünmeyen ve beklenmedik şeyler insan olmanın bir parçasıdır ve dolayısıyla hayatın bir parçasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.