Logo image
Logo image

Kendinize İnanın: Kimsenin Sizi Yaftalamasına İzin Vermeyin

3 dakika
Kendinize İnanın: Kimsenin Sizi Yaftalamasına İzin Vermeyin
Son Güncelleme: 24 Haziran, 2017

Kendinize inandığınızda, gelişir ve büyürsünüz çünkü bir şeyi başarabileceğinize inandığınızda bir şeyi başaramayacağınızı düşündüğünüzdekinden çok daha fazla şey risk edersiniz.

Öz güven eksikliği yaşayan kişiler, sürekli rahat alanlarında sıkışıp kalırlar ve nadiren yeni şeyleri keşfederler. Metroda yolculuk ettiğim esnada kulak misafiri olduğum bir konuşma beni bu yazıyı yazmaya yönetti.

25 yaşlarında, içe kapanık birine benzeyen genç bir kız, annesi olduğunu düşündüğüm 50 yaşlarında bir kadınla konuşuyordu.

Duyduğuma göre genç kız, yıllardır işsizdir ve tecrübeli olduğu sektör, finansal krizde ne çok darbe alan sektörlerden biriydi. İş pazarı çok sorunlu olduğu için başka tür bir iş bulması gerektiğini söylüyordu. İster kasiyerlik, isterse garsonluk olsun, ne iş bulursa yapacaktı.

Annesinin tartışmacı tavrına çok şaşırdım. Kızının kasiyerlik ya da garsonlukta iyi olamayacağını, çünkü bu işlerin spontane davranan ve dışa dönük olan kişilere uygun olduğunu söylüyordu. Kız, annesinin haklı olduğunu söyleyip meseleyi kapattı.

Kızın yüzündeki ifade tamamen değişmişti. Heyecanı bir anda cesaretsizliğe dönüştü. Birden iş dünyasında onun için açık kapıların olabileceği düşüncesi yok oldu.

Kendi kendime sordum: “Neden annesini dinliyor ki?” Çünkü ailemizin fikirleri bile bizi bu denli derinden etkilememeli. Yalnızca kazananların tavrına sahip kişiler arzuladıkları hedefleri gerçekleştirebilirler.

Kazanan tavrına sahip kişiler, kimsenin planlarına karışmasına izin vermeyen ve dışarıdan biri onların öz değerlerinden şüphe ettiğinde, ‘yüzmeye devam eden’ kişilerdir. Başkalarının görüşleri yüzünden planlarını asla iptal etmezler.

Kendimi bu durumda bulmak çaresiz hissetmeme sebep oldu. Metroda önümde oturan genç kadın zeki ve güzel bir kadındı ama içe dönük olduğu için küçük görülmekteydi. Daha da kötüsü, kendisine inanmadığı için kendi kapılarını kapatıyordu.

Her kişilik, iyi ve kötü yanlara sahiptir. Hiçbir kişilik türü diğerinden iyi değildir. Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz ki bütün potansiyelimiz ortaya çıkıp gelişebilsin.

Kendinize inanmak, belli şeyleri risk etmek ve yeni yolculuklara çıkmak için adım atmada esastır. Yeni yolları keşfetmeye cesaret etmezsek, sonunda geliştirebileceğimiz potansiyeli asla keşfedemeyiz.

Metrodaki genç kız, kendine inanmıyordu ve yaftalamasına izin vermişti. Kişiliğinin, başarmak istediği şeyle uyuşmadığına inanmıştı.

“Sen yapamazsın” gibi bir yorumun planlarınızı gerçekleştirmenize engel olmasına asla izin vermeyin. Negatif yorumlar, ailenizden geliyor olsa bile.

Bu negatif düşünceler, tam tersine motivasyon ve mücadele gücü vermeli size. Çünkü denemezseniz, iyi bir şey yapıp yapmadığınızı asla bilemezsiniz. “Yapamam” düşüncesini, “Kendime inanıyorum ve bunu deneyeceğim” şeklinde değiştirin.

Kendinize inanmak, kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir, çünkü kendinize ve becerilerinize siz inanmazsanız başka kimse inanmaz.

Sevgi ve kabul etme, dönüşme gücüne sahiptir

Kişi kendini kabul eder ve potansiyeline inanırsa, dönüşüm geçirir ve güç gözüken her şey çok daha kolay hale gelir.

Güvensiz kişilerin pek çoğu, kendilerini seven ve kabul eden bir partner bulduklarında büyük bir sıçrama gerçekleştirir. Sevgi ve kabul etme insanların en iyi yanlarını ortaya çıkarır.

Bu duyguları kendilerinden başka bir yerde, mesela bir partnerde,ailede ya da arkadaşta bulabilmek kişiye gelişmesi için ihtiyaç duyduğu teşviki sağlayabilir. Ama aynı etkiyi kendi içinizde de yaratabilirsiniz.

Ne olursa olsun, kendinizi sevebilir ve kabul edebilirsiniz ve başkalarının negatif duygularının sizi etkilemesine asla izin vermeyebilirsiniz.

Sahip olduğumuzu sandığımız kısıtlamaların büyük kısmı, düşünce şeklimizle ilgilidir. İnsanlar olarak, biraz çaba ve öz güvenle becerilerimizin el verdiği her şeyi gerçekleştirseydik, başardıklarımıza şaşırırdık.

Bahsettiğim genç kadın annesine şöyle cevap vermeliydi: “Bu senin düşüncen ama ben çok iyi bir garson ya da kasiyer olacağıma inanıyorum çünkü içe dönüklük negatif bir özellik değildir ve iş yerinde değer verilecek pek çok özelliğim olduğunu biliyorum.

Başkalarının size ne yapıp yapamayacağınızı söylemesine izin verirseniz, potansiyeliniz asla gelişmez. Kendinize güvenin ve inanın, kendinize değer verin ve yolunuza devam edin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.